Справді, навіщо змушувати Газпром платити більше
Щойно побачив повідомлення, яке демонструє ментальну тимчасовість українських можновладців протягом всього часу української незалежності. Все робиться лише з логіки одного дня. По іншому діяти категорично не бажають.
Нещодавно була оприлюднена інформація, що керівництво Нафтогазу повідомило Газпром про небажання робити літом зайву закупівлю російського газу. Ще з радянських часів склалася практика, згідно з якою весною та влітку в українські газосховища закачувався газ, який використовувався для потреб України. А восени та взимку потужності української ГТС використовувалися переважним чином для транзитного транспортування російського газу в Європу. В часи Радянського Союзу та єдиного власника всіх газотранспортних мереж та газосховищ такий підхід був цілком зрозумілий та правильний. Але після розпаду СРСР та проголошення українського незалежності, збереження подібного підходу є вигідним для Газпрому та відверто збитковим для України. При такій моделі Україна протягом більше як двадцяти років фактично дотує далеко не бідний Газпром. Нафтогаз навесні та влітку закупає у Газпрому за кредитні кошти зайві обсяги газу, зберігає його за власний рахунок в газосховищах і все це заради того, щоби восени та взимку можна було забезпечити транзит російського газу в Європу.
І ось нинішнє керівництво Нафтогазу та Мінпаливенерго, загнане в глухий кут газовими контрактами Тимошенко, вирішило зламати цю абсурдну двадцятирічну практику дотування Росії. Воно запропонувало Газпрому закачати в українські сховища свій газ, заплативши за це відповідні кошти, щоби потім була можливість стабільного постачання газу в Європу. Коли ця інформація з'явилась декілька тижнів тому, я приємно здивувався. Виникло сподівання, що саме життя змусить "регіоналів" захищати державні інтереси. Але бачимо, все залишається, як було. "Газпром" надасть "Нафтогазу України" аванс у розмірі 2 мільярдів доларів за транзит газу. І це все для того, щоби за існуючою схемою Нафтогаз закачав в українські газосховища газ та зберігав його там за власний кошт, продовжуючи практику дотування Газпрому.
Справді, навіщо змушувати Газпром платити більше.