В київському середовищі політиків та громадських активістів звикли сприймати Донецьк, як такий собі заповідник бандитів та "совкових" проросійські налаштованих роботяг, які вболівають за футбольний клуб "Шахтар", голосують за "регіоналів" та Віктора Януковича. Це усталене сприйняття Донецьку та Донбасу далеко не зовсім відповідає дійсності. З радянських часів там розміщувалась потужна промислова база, яка потребувала значної кількості представників науково-технічної інтелігенції. Ця інтелігенція, по великому рахунку, ніколи не була прихильником радянських міфів. Не мала вона також ілюзій, що собою являють лідери Партії регіонів. Інша справа, що ця частина донечан не могла швидко позбутися свого переважно російського минулого. А в Україні не було політичних сил, які могли би запропонувати демократичну альтернативу "регіоналам", з урахуванням гнучкого підходу до мовного питання.
За двадцять останніх років стали дорослими (25-30 років) діти тієї радянської інтелігенції. На відміну від роботяг, які подалися працювати в Росії, ці молоді люди поїхали навчатися переважно в європейські країни та США. Вони побачили, як живуть там люди, як формуються стосунки в суспільстві. І серед них проросійського напрямку розвитку вже зустріти майже неможливо. Так, вони спілкуються російською, але вважають себе українськими патріотами, щиро хочуть проєвропейського шляху розвитку України. Значна їх частина переконана, що державною мовою в Україні має бути лише українська. Серед них майже неможливо знайти прихильників "Партії регіонів", тим більше Віктора Януковича.
Вони оптимістично налаштовані щодо майбутнього України. Вони хочуть будувати Європу в Україні.
Я пишу про це, тому що саме в Донецьку 13 квітня 2013 в зустрінуться експерти, щоб розповісти про те, що таке місто майбутнього, що повинен знати кожен житель мегаполісу, і чи зможе Донецьк стати містом-комп'ютером.
У Донецьку відбудеться всесвітньовідома конференція TEDx. Конференції TED проходять в США і служать майданчиком для виступів видатних спікерів із сфер бізнесу, науки, технологій та дизайну. Традиційно конференції TEDx є самостійними проектами, організованими в містах по всій планеті, одним з яких став Донецьк.
Конференція TEDxDonetsk в цьому році присвячена новому типу міського людини – "Homo Urbanus". Організатори вважають, що сьогодні людина тісно пов'язана з міським простором. Сучасні міста розумні і безпечні: будинки самостійно забезпечують себе енергією, міський транспорт щомиті аналізує ситуацію на дорогах і допомагає уникнути перевантаження потоків, а за допомогою свого смартфону ви можете регулювати рівень освітлення біля під'їзду.
Для багатьох міст ці технології вже реальність. Чи реальні вони для Донецька? Про це можуть розповісти кращі фахівці у своїх галузях. Серед них:
- Стів Льюіс (Лондон) – екс-менеджер IBM і Microsoft, а нині засновник Living PlanIT Valley будує місто-комп'ютер в Португалії – місто, яке буде керуватись єдиною операційної системою. Приголомшливий проект, який може стати прабатьком майбутніх міст;
- Костянтин Леоненко (Донецьк) – координатор унікального для України проекту – IZOLAB – цифрової майстерні, де за допомогою сучасних технологій може бути створений будь-який продукт. Чи можна надрукувати на 3D принтері автомобіль, і чи зможе IZOLAB зібрати навколо себе кращих інженерів, художників і дизайнерів Донецька – розповість Костянтин Леоненко.
- Олександр Русанов (Донецьк) – технологічний гігант IBM вибрав однією зі своїх цілей – створення розумних міст по всій планеті. Про те, що таке розумне місто, і чи зможе Донецьк бути на одному рівні з лідерами в застосуванні інноваційних технологій – розповість глава офісу IBM в Донецьку Олександр Русанов.
- Мирослав Кошелюк (Вінниця) – "прозорий офіс" вінницької мерії, організований за прикладом європейських аналогів, обслуговує до 1,2 тис. осіб в день. Директор Інституту Розвитку Міст і радник мера Вінниці з питань сталого розвитку міста Мирослав Кошелюк розповість, як створити муніципальну службу західноєвропейського зразка.
- Орест Зуб (Львів) – будинок на березі моря, пальми, тропічний коктейль і ноутбук на колінах – про таке робоче місце мріють багато сучасних міських жителів. Для Ореста – це реальність. Спеціально прилетівши зі Шрі-Ланки на TEDxDonetsk, Орест Зуб розповість, як заробляти дистанційно, подорожувати і дозволяти собі насолоджуватися життям.
- Дмитро Мужук (Київ) – Україну запанувала мода на вільні простори або центри-коворкінги. Неформальна обстановка, безкоштовні кава та чай, настільний футбол для зустріч з друзями, ноутбук і WiFi для бізнес-переговорів – у закладах нового типу ви отримаєте це безкоштовно. Єдине за що потрібно платити – час. Засновник Smart cafe Bibliotech розповість, чому "треті місця" цікаві для сучасної людини.
Більше 10 спікерів в 3х секціях виступатимуть в Донецьку 13 квітня в готельному комплексі "Вікторія", з 10:00 до 18:00 в рамках TEDxDonetsk "Homo Urbanus".
Ті, хто бажає потрапити туди, може отримати необхідну інформацію на сайті заходу: www.tedxdonetsk.com.
Довідка: конференція TEDx, де х – незалежно організована подія TED, відходить від стандартів звичайних конференцій. Це – синтез науково-популярного і практичного знання з жорстким регламентом: спікери конференції – справжні оратори, які у форматі 18 хвилин діляться своїми ідеями з глядачами.
До речі, TEDxDonetsk буде проходити в Донецьку вже вчетверте.
P.S.
Я планую брати участь у цьогорічній конференції TEDxDonetsk. Якщо це відбудеться, обов'язково потім поділюся своїми враженнями.