Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Бойовиків на Донбасі можна класифікувати як міжнародних терористів

14 січня 2018, 12:05

Розгляд закону про реінтеграцію актуалізує суспільну дискусію про можливі сценарії повернення окупованих територій. Одна з вимог російської сторони – проведення амністії для учасників бойових дій з їхньої сторони. Дійсно, в практиці процесів примирення елемент амністії використовується. Проте, амністія поширюється не на всіх учасників парамілітарних формувань. Спеціальні фільтраційні табори і особливі комісії чи трибунали проводять вивчення кожної конкретної справи, і класифікують контингент за чітко встановленими критеріями.

З поширенням гібридних та неконвенційних військових конфліктів постала потреба в правовій оцінці учасників таких неоголошених воєн, і міжнародні організації активно реагують на новітні виклики. Особливу увагу необхідно звернути на Резолюцію 2178 Ради Безпеки ООН, прийняту 24 вересня 2014 року. Даний документ вводить та регулює поняття foreign terrorist fighters – "іноземні терористи-найманці". Термін стосується іноземних громадян, які беруть участь у бойових діях проти законних урядів інших країн. Радбез вимагає від країн-членів ООН прийняти національні законодавчі акти, які допоможуть посилити покарання за участь у військових конфліктах у складі терористичних організацій. Звичайно, в самому тексті резолюції згадані лише окремі терористичні організації – ІДІЛ, афілійовані з "Аль-Каїдою" групи та Фронт Аль-Нусра. Проте, новий термін, введений ООН, може і має бути застосований і до бойовиків інших терористичних організацій. Головний принцип, який допоможе побороти найманство – prosecute or extradite – "карайте або екстрадуйте". Тобто, іноземні бойовики-найманці не повинні бути безкарними, і кара має їх знайти або в країні, де вони воювали, або в країні, громадянами якої вони є.

Для України перша цільова група для застосування цієї правової новели – громадяни тих країн, які ввели в національне законодавство поняття foreign terrorist fighters, і які брали участь у бойових діях у складі формувань ОРДЛО. На сьогодні створено перші прецеденти в судах Великої Британії, Естонії, Латвії, Іспанії, Білорусі, Чехії, Угорщини, Молдови. Частина справ ще перебуває на розгляді у апеляційних інстанціях. Головні аргументи захисту – доводити, що звинувачені займалися на окупованих територіях гуманітарною діяльністю, а фото зі зброєю в руках робили "для приколу". Проте, частина обвинувальних вироків набула чинності, є і прецедент екстрадиції.

Українські дипломати та співробітники відповідних відомств здійснюють комплекс заходів для ствердження невідворотності покарання для всіх виявлених бойовиків з будь-якої країни походження. Делегація ВРУ при ПА ОБСЄ застосовує міжнародно визнаний термін foreign terrorist fighters для характеристики бойовиків, з якими українські війська воюють на Донбасі. В перспективі – класифікація саме таким терміном і російських громадян, які беруть участь у бойових діях. З відповідними правовими наслідками – включення до баз даних, санкції, ордери. Всі ми розуміємо, що без безпосередньої участі іноземців у бойових діях події на Сході будуть розвиватися зовсім за іншим сценарієм. Як класифікувати українських громадян-бойовиків, і хто може мати право на амністію, хто – на обмеження у правах за колабораціонізм, а хто – має понести відповідальність – буде окремо вирішувати законодавець, і цю складну дискусію потрібно починати вже зараз.

У складі ПА ОБСЄ діє спеціальний комітет по протидії терористичним загрозам, в якому працюю і я. Перспективи для ухвалення спеціальних резолюцій ПА ОБСЄ та рекомендацій для країн-членів ОБСЄ є. Хоча є і протидія. Тема боротьби з тероризмом – чи не єдина, щодо якої Російська Федерація веде системний діалог і співпрацю з Заходом. Ще з часів терактів у Нью-Йорку, GWOT (Global War on Terrorism), із продовженням у сирійському питанні. І поширення терміну іноземних терористів-найманців на "ихтамнетов" – викликає негайний рішучий опір.

Створення правової бази, документування участі терористів у бойових діях, запити про міжнародну правову допомогу, включення донбаських бойовиків у відповідні міжнародні документи – це наша дипломатична зброя.

Коментарі — 162
Wolf Wiktor _ 17.01.2018 02:49
IP: 35.195.159.---
Чому високопосадовці теперішньої влади в Україні ще тоді не реагували на це, на російську агресію згідно вимог Конституції України?!

Або чому високопосадовці чинної влади вдають що вони сліпі і глухі?!
Напевно справа в домовленностях з російським агресором...

Перших російських військовослужбовців місцеві жителі бачили в Донецьку ще в березні 2014 року. Про це повідомив заступник міністра юстиції України, уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

"Для мене стало великим відкриттям, що перших російських військових з автоматами і на автомобілях захисного забарвлення з номерами РФ бачили в Донецьку ще в березні 2014 року.

Ми знайшли жителів Донецька, які вже дали офіційні свідчення.

Ці дані, в рамках розслідування ситуації по Іловайську, були встановлені Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз", – повідомив Іван Ліщина.
LYCIV_OLGA _ 16.01.2018 16:17
IP: 35.195.177.---
Ілля Мазур:
Наталья Карнатова:
Иван Спасоненко:
А с какой стати подачу Украиной многочисленных исков против России в суды разных международных инстанций вы выдаете за доказательство совершения Россией правонарушений и преступлений, о которых идет речь в этих исках, на этом основании называя ее виновницей инкриминируемых ей деяний еще до вынесения вердиктов этими судами?
ИСКЛЮЧИТЕЛЬНО В "ПОЛЕМИЧЕСКОМ СМЫСЛЕ"! (И не делайте "умное лицо", что Вам сие непонятно/неизвестно)
Да и мы все тут – не суд, а исключительно/только – "чтобы поговорить", не так ли?...
Wolf Wiktor _ 16.01.2018 14:57
IP: 35.195.177.---
No question is so difficult to answer as that to which the answer is obvious.

ЯК ТАК МОЖНА БУЛО ТЕПЕРІШНІЙ ВЛАДІ В УКРАЇНІ ПРОС... "ПРОФУКАТИ" НЕ ТІЛЬКИ ПЕРЕМОГУ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ НА МАЙДАНІ, АЛЕ І ЧАСТИНУ УКРАЇНИ?!
А МОЖЕ ЦЕ ВСЕ ЙДЕ ПО – ПЛАНУ КРЕМЛЯ ТА ЗАХІДНИХ "ДРУЗІВ"?!

"Пройшло чотири роки.
Ми навіть не знаємо, хто ж був головним ворогом цього Майдану і перестріляв людей, які стояли за незалежну Україну.
Більш того, уже забуваємо про цей Майдан.
Його починали одні люди, до влади прийшли інші.
Вони до Майдану мають таке відношення, як я – до сонячного затемнення.

І чому вимоги Майдану не втілюються в життя?
Бо ті, хто його починав і проголошував високі ідеї, – передали його в інші руки.
Нічого не можна забувати.
Майдан продовжується", – сказав Кравчук.
wictors _ 16.01.2018 11:42
IP: 46.211.113.---
Пане Попов.
можна класифікувати як міжнародних терористів
?
Так класифікуйте!
Ви ж немов би депутат?
Заодно ратифікуйте давно підписаний Україною Римський Статут.
Відразу відпаде будь яка амністія для дійсно злочинців!
Wolf Wiktor _ 16.01.2018 11:25
IP: 35.195.158.---
Київ. 22 грудня. УНІАН. У Києві під час прес-конференції в УНІАН презентували проект закону про захист української державності від проявів колабораціонізму (N7425) та законопроект про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо колабораціонізму та посилення відповідальності за державну зраду) (N7426), що були сьогодні зареєстровані у Верховній Раді. Народний депутат від "Народного фронту" Сергій Висоцький, співавтор зазначених законопроектів, зазначив, що тема протидії колабораціонізму залишається актуальною протягом чотирьох років, тобто від часу початку російської агресії проти України. "Ідеї щодо необхідності такого закону або законодавчого пакету постійно були в повітрі", – заявив він. На переконання народного депутата, наявних норм Кримінального кодексу не вистачає для того, щоб карати в повній мірі людей, що стали на бік РФ під час її збройної агресії.
Wolf Wiktor _ 15.01.2018 14:56
IP: 35.195.70.---
І ось таку статтю 111 мали би прийняти справжні українські депутати Верховної Ради України:

"Стаття 111. Державна зрада

1. Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України,
а так само КОЛАБОРАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ, –
карається позбавленням волі на строк від п'ятнадцяти років до ДОВІЧНОГО УВЯЗНЕННЯ або до вищої міри покарання."

Напевно, всі догадуються чому ТАКА редакція цього Закону не була прийнята...

Надіюсь, що Ви цього не знали і тому ще досі мовчали...
Mykola Fedoriy _ 15.01.2018 14:29
IP: 46.133.247.---
kren:
Mykola Fedoriy:
Звичайно, за Крим можна було Украіні ще поборотись, зробивши з нього спалену землю та тисячі жертв, включаючи мирне населення...Але чи Росія би там капітулювала?...Колись Гітлер без єдиного пострілу взяв Париж...Але ейфорія від цього в німців тривала недовго...
...угу,тільки Ви забуваєте додати,що ейфорія від цього минулася не сама собою.До її припинення
доклалася антигітлєрівська коаліція з її воістину безмежними ресурзами і градіозною,без пребільшен
ня,науковотехнічною і виробничою потенцією.
А також і...гм натуральною оплатою,за припинення ейфорії,один тільки РС.офіційни сплатив 27+ млн.
людських життів.
Звичайно, Украіні своіми ресурсами без міжнародноі коаліціі Крим не відбити...
Wolf Wiktor _ 15.01.2018 13:15
IP: 35.205.22.---
А під час підготовки Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у статтю 111 Кримінального кодексу України спочатку передбачалось ввести кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність, але в остаточній редакції при прийнятті цього Закону відповідальність за колаборціонізм прописана не була.
Wolf Wiktor _ 15.01.2018 13:12
IP: 35.190.192.---
"...Вони будуть позбавлені можливості брати участь у політичному житті держави, однак не втратять право проживати на території України", – співавтор тексту Конституції України Віктор Шишкін.
runner _ 15.01.2018 13:06
IP: 93.73.50.---
Очевидно, Попов проголосував за звільнення Соболєва за відповідне відношення до його сина.
Wolf Wiktor _ 15.01.2018 13:02
IP: 35.190.192.---
"Колаборація – це форма зрадництва.
На Донбасі, в Криму ми спостерігаємо колаборацію переважної більшості місцевих мешканців з путінським режимом.
Україна має ухвалити спеціальний закон, щоб позбавити таких людей громадянства.
У ньому мають бути чітко прописані терміни, бо саме позбавляти громадянства нам нині забороняє Конституція.
Натомість ми можемо запровадити таку норму, як "втрата громадянства", що Основним Законом не заборонено.
За колабораціонізм такі люди мають залишитись без українських паспортів.
Окрім того, ми маємо нарешті визнати Росію агресором, якому прислужують колаборанти в Україні.
Ті колаборанти, хто чинив дії, що підпадають під визначення Карного кодексу, понесуть кримінальну відповідальність.
А у тих людей, які були помічені у зрадницькому співробітництві з окупантами, але їхні дії не містили складу кримінально караного злочину, мають примусово забрати українське громадянство..."
Петро Вірт _ 15.01.2018 12:30
IP: 176.106.214.---
Попов,ти краще за своїм бойовиком дивись тим,що в твоїй сімї живе.Умнічає він тут...
Orest Jj _ 15.01.2018 12:29
IP: 35.195.121.---
Wolf Wiktor:
- а что не было обмена 70 на 300 украинцев, может это и правда гражданская война!?
Wolf Wiktor _ 15.01.2018 12:25
IP: 35.195.112.---
Протягом чотирьох років, тобто від часу початку російської агресії проти України питання проблеми безкарності проросійського колабораціонізму є нагальною та актуальною для збереження державності і незалежності України. Це питання обговорюється з початку російської війни проти Україні. На Донбасі і на Криму немає ніякого сепаратизму, а є зовнішня агресія РФ і проросійська колаборація з боку частини населення. І доки тема протидії проросійським колаборантам, а не абстрактним терористам, не буде розв'язана на законодавчому рівні – то ця російська війна буде продовжуватися нескінченно.
І тому народні депутати Верховної Ради України, якщо вони українські депутати, а не прихвосні Кремля, повинні негайно ухвалити спеціальний закон, що дозволить не тільки забирати громадянство України у проросійських колаборантів, які в Україні співпрацювали чи співпрацюють із московським окупаційним режимом та підтримали збройну агресію Російської Федерації проти України, а і судити за зраду України.
-Vesna- _ 15.01.2018 11:42
IP: 93.74.189.---
Проте, новий термін, введений ООН, може і має бути застосований і до бойовиків інших терористичних організацій. Головний принцип, який допоможе побороти найманство – prosecute or extradite – "карайте або екстрадуйте". (с)

Абсолютно.
grom2468 _ 15.01.2018 11:41
IP: 35.195.82.---
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
Наталья Карнатова:
Надеяться на суд Гааги?-Это смешно...Вы в этом скоро убедитесь...
Вы не правы, скоро суд в Гааге рассмотрит убийство украинскими ПВО самолёта Ту – 134 над Чёрным морем и вас посядут!!!
Скоро выборы царя! Проверь подвал!
Orest Jj _ 15.01.2018 11:18
IP: 35.195.176.---
Ritz:
Wolf Wiktor:
Не знаю, с какой целью Вы тиражируете эту чушь, на самом деле все это яркие примеры подмены правды ложью. Россия, как истинная империя лжи, агрессивно вторгшись на нашу территорию, убил десятки тысяч мирных жителей и разрушив инфраструктуру украинских городов, как обычно принимается выдавать ложь. Я понимаю, что эта ложь является пищей для большей части российского народа, которую они поглощают с удовольствием в больших количествах. От всей этой лжи растет чувство омерзения к российской верхушке власти, это же чувство распространяется и на народ этой страны, который не способен унять своих фюреров. Россия пытается всячески уйти от отвенственности за содеянное. Однако люди в цивилизованных странах смогут поставит все на свои места. Момент истины все равно настанет и это почувствуют все без исключения в России.
- а что не было обмена 70 на 300 украинцев, может это и правда гражданская война!?
Ritz _ 15.01.2018 11:10
IP: 35.205.22.---
Wolf Wiktor:
Не знаю, с какой целью Вы тиражируете эту чушь, на самом деле все это яркие примеры подмены правды ложью. Россия, как истинная империя лжи, агрессивно вторгшись на нашу территорию, убив десятки тысяч мирных жителей и разрушив инфраструктуру украинских городов, как обычно принимается выдавать брехню. Я понимаю, что эта брехня является пищей для большей части российского народа, которую они поглощают с удовольствием в больших количествах. От всей этой лжи растет чувство омерзения к российской верхушке власти, это же чувство распространяется и на народ этой страны, который не способен унять своих фюреров. Россия пытается всячески уйти от отвенственности за содеянное. Однако люди в цивилизованных странах смогут поставить все на свои места. Момент истины все равно настанет и это почувствуют все без исключения в России.
Wolf Wiktor _ 15.01.2018 10:24
IP: 35.189.235.---
А раз українські високопосадовці за чотири роки війни офіційно не визнали російську агресію проти України війною, а АТО,

- то вже Голова СК Росії заявив, що "українські військовослужбовці протягом трьох років неодноразово обстрілювали з важких видів озброєння невибіркового характеру цивільні об'єкти, зокрема житлові будинки, школи, лікарні Донбасу, що призвело до загибелі сотень мирних людей".

"Слідчий комітет РФ кваліфікує ці дії за статтею Кримінального кодексу "застосування заборонених засобів і методів ведення війни", – додав він.

Бастрикін сказав, що Слідчий комітет РФ продовжує розслідування нападів на російські закордонні установи, розташовані на території України.

"Нами проведено комплекс слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, що дозволили встановити конкретних осіб, які вчинили ці злочини. Відносно восьми громадян України винесено постанови про притягнення як обвинувачених, і вони оголошені в міжнародний розшук", – заявив він.
Orest Jj _ 15.01.2018 09:43
IP: 35.195.176.---
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
- Хочешь свой темник переписать!?
ты от себя что нибудь выдай!
Вот себя? Перелом шейки бедра в России не лечится:-денег нет, ползи на кладбище. Сельским пенсионерам денег не платит...Хихукнуть, что ли?
Не повезло тебе это однозначно, будешь в гипсе лежать долго.
– сочувствую.
Anatol Zubenko _ 15.01.2018 09:38
IP: 94.153.158.---
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
- Хочешь свой темник переписать!?
ты от себя что нибудь выдай!
От себя? Перелом шейки бедра в России не лечится:-денег нет, ползи на кладбище. Сельским пенсионерам денег не платить...Хихукнуть, что ли?
Orest Jj _ 15.01.2018 09:13
IP: 35.195.158.---
Anatol Zubenko:
- Хочешь свой темник переписать!?
ты от себя что нибудь выдай!
Anatol Zubenko _ 15.01.2018 09:11
IP: 94.153.158.---
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
Забудьте...Сейчас, главная задача власти, восстановить мобильную связь в ордло...
- Что бы знать когда драпать патриотам!
Понял...А когда вы будете драпать?
Антошка сынок, на Украине все высшие и среднетехнические учебные заведения закрылись до лета из за нехватки дров на отопление зданий!
-такого в СССР не было во время Войны с фашистами!
Ты где живёшь!?
в средневековье!?
Ты уже семь лет пишешь одно и то же...Ты как собираешься Олимпиаду смотреть? Тарелка имеется?
Orest Jj _ 15.01.2018 08:55
IP: 35.195.177.---
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
Забудьте...Сейчас, главная задача власти, восстановить мобильную связь в ордло...
- Что бы знать когда драпать патриотам!
Понял...А когда вы будете драпать?
Антошка сынок, на Украине все высшие и среднетехнические учебные заведения закрылись до лета из за нехватки дров на отопление зданий!
-такого в СССР не было во время Войны с фашистами!
Ты где живёшь!?
в средневековье!?
Anatol Zubenko _ 15.01.2018 08:50
IP: 94.153.158.---
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
Забудьте...Сейчас, главная задача власти, восстановить мобильную связь в ордло...
- Что бы знать когда драпать патриотам!
Понял...А когда вы будете драпать?
Корупція1068 Уряд реформ296 Україна та Європа890 Aтака Путіна1104 Свобода слова543
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter