24 лютого 2012, 11:10

Уряд "заспокоїв": дефолту не буде. Буде гіперінфляція?

Прем'єр-міністр Микола Азаров закликав українців працювати і не думати про дефолт. Можливість дефолту в один голос також заперечили новий і старий віце-прем'єри – Хорошковський і Тігіпко.

Проте, за старовинною радянською звичкою, чим більше влада говорить про відсутність загрози дефолту, тим більше у народу підозри, що щось тут не чисто. Мовляв, якби все було нормально, влада б так не совалася.

І зовсім погано, коли підозри підтверджуються документами.

Нещодавно Мінфін видав наказ, із назви якого чітко зрозуміло в яких умовах прийдеться працювати країні у 2013 році: "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 105 "Фінансова звітність в умовах гіперінфляції". Документ пояснює, що він має на увазі під гіперінфляцією. Це "досягнення значення кумулятивного приросту інфляції 90% і більше відсотків". Нічого так собі перспектива, якщо врахувати, що таких показників інфляції в Україні не було з 1995 року.

Зазвичай, уряд вимушений вдаватись до друку грошей для компенсації дефіциту бюджету, за відсутності можливості позичити гроші. Тобто саме те, що є в Україні.

По суті, гіперінфляцією уряд намагається застосувати інфляцію в якості додаткового податку, переклавши свої "вавки" на суспільство.

Наказ Мінфіну дивним чином збігається у часі із рекомендаційним листом МВФ від 31 січня 2012 року, на ім'я тодішнього першого віце-прем'єр міністра Клюєва. У листі пропонується забезпечити "більш гнучкий обмінний курс", що в існуючих умовах означатиме обвал курсу гривні.

Є ще факти, які доводять награність оптимізму влади.

За добу до свого звільнення з посту Міністра финінсів, Валерій Хорошковський підкреслив, що інформація про можливий дефолт України є інсинуацією.

Водночас, іншими словами він визнав обґрунтованість розмов про цю "інсинуацію". За його словами, державний борг України перебуває на критичній межі, а середній розмір відсотків по боргах, що платить Україна, сягає 12%. В той час, як європейські держави платять по 1-3%. За його словами, Україна в лютому-березні виплачуватиме по 8 млрд гривень. І ці гроші взяти нема звідки, тому борги будуть перекредитовувати.

Нині курс гривні штучно стримується, за рахунок виключно золотовалютних резервів НБУ. Темпи зменшення золотовалютних резервів НБУ у другій половині 2011 року вражають. У серпні 2011року обсяг золотовалютних резервів НБУ становив 38,205 млрд доларів, а в грудні – 31,795 млрд доларів. Скорочення – 6,410 млрд доларів. На початку 2012 року ця тенденція продовжилася. У січні 2012 року українці купили в банках на 557 млн доларів більше валюти, ніж продали.

Таким чином, за IV квартал 2008 року і весь 2009 рік, в розпал світової фінансової кризи, вони скоротилися на 11 млрд доларів. За цей же період НБУ отримав від МВФ 6 млрд доларів. У 2010 році золотовалютні резерви НБУ зросли на 8,1 млрд доларів (без кредитів МВФ), а за вересень-жовтень 2011 року (в умовах зростання національної економіки) їхнє падіння склало більше 7 млрд.

Отже, у 2011 році темпи зменшення золотовалютних резервів НБУ повернулися на рівень кризового 2008 року!

Може, щось не так і з цим хваленим "зростанням економіки"?

Це питання роз'яснять інші цифри.

За даними Держстату, в січні 2012 року, порівняно з груднем 2011 року, спад промвиробництва становив 12,7%. А зростання промислового виробництва у січні 2012 року, порівняно з січнем 2011 року, становило 2%, проти 6% роком раніше. До речі, ці цифри сформували наступну тенденцію: спад промислового виробництва у грудні 2011 року, порівняно з груднем 2010 року, становив 0,5%.

Як щойно визнав прем'єр-міністр України Микола Азаров, "позитивних умов і передумов для нарощування українського експорту немає. І попередній аналіз результатів роботи економіки за січень показав, що негативні чинники вже впливають на розвиток нашої країни. Потрібно забезпечити детальний аналіз роботи промисловості. Ясна річ, що нашій економіці потрібна кредитна підтримка з оптимальними процентними ставками". А як переконливо уряд розповідав – проживемо без іноземних грошей!

Негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами в 2011 році досягло цікавої суми в 14,2 млрд доларів, прирісши на 52,1%, або на 4,86 млрд доларів. Експорт товарів ставновив 68,41 млрд доларів, тоді як імпорт – 82,61. Покриття експортом імпорту в Україні є одним з найнижчих у світі, серед співмірних за розмірами країн. І, судячи з усього, МВФ цей дефіцит перекрити вже не допоможе.

Згідно з результатами дослідження ділових очікувань підприємств за четвертий квартал 2011 року, проведеного НБУ 14-30 листопада, серед 1251 підприємств України, було зафіксовано посилення девальваційних очікувань українського бізнесу: 68% респондентів в 2012 році очікують девальвації гривні щодо долара США, хоча ще на початку 2011 року бізнес сподівався на певну курсову стабільність.

Отже, як переконливо запевнила влада, в Україні ніякого дефолту не буде! Та й звідки взятися тому дефолту, якщо є банкнотно-монетний двір НБУ і Малинська фабрика банкнотного паперу.

Чому допомога Україні допомагає всьому людству

Глобальна війна та її прояви Під час останньої Мюнхенської конференції з питань безпеки віцепрезидентка США Камала Гарріс і прем'єр Британії Ріші Сунак визнали, що війна путіна в Україні є глобальною "як з точки зору її впливу на продовольчу та енергетичну безпеку, так і з точки зору її наслідків для міжнародно визнаних норм"...

День Гідності й Свободи

З початком повномасштабної війни для нас кожен день є днем гідності й свободи. Пам'ятаю обидва Майдани. Зрозуміло, що другий – більше. І не через те, що він ближчий до наших днів у часовому вимірі...

Національний банк продовжує непохитно захищати фінансовий фронт

Щодо рішень Правління Нацбанку з монетарної політики – облікова ставка, інфляція, виклики й ризики, макроекономічний прогноз. Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних...

Раби не знають Незалежності

Що варто знати і пам'ятати про Українську Незалежність Історія проголошення незалежності Україною 31 рік тому настільки чиста й бездоганна з точки зору конституційного та міжнародного права, що вже за перший рік Незалежності України її визнали понад 130 держав світу...

#СвяткуватиТебеЗавжди

Часом важливі слова непросто промовити вголос. У вас бувало так? Збираєшся, плануєш, подумки вибудовуєш розмову, уявляєш її реакцію і....

Як перемагати Росію

Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс майже 100 тисяч доларів відсотків за кожен прострочений Росією день щодо виплат присудженої компенсації...