13 травня 2010, 01:27

Про цензуру, брехню і Ткаченка

Парламентський Комітет з питань свободи слова ухвалив заяву про цензуру на всеукраїнських телеканалах.

В документі є цілий пакет рекомендацій і вимог – до Генпрокуратури, Нацради, менеджменту "1+1" та СТБ. Це максимум, який можна було витиснути в рамках закону та повноважень Комітету. Повний текст – нижче.

Ухвалили одноголосно – депутати від БЮТ, ПР, НУНС. Включно із положенням про "згортання свободи слова в українському медіа-просторі", яке дебатувалося, але залишилося в остаточному варіанті.

Здивувала брехня, поширена навздогін цій Заяві гендиректором "1+1" Олександром Ткаченком.

Саша поспішив назвати Заяву втручанням у редакційну політику каналу і переклав свою відсутність на Комітеті з хворої голови на здорову: "я повідомив Андрієві Шевченку – вислухайте журналістів і менеджмент. Шевченко відмовився від такого формату".

Правда така. Ткаченко поставив ультимативну вимогу: він не хотів обговорювати на Комітеті цензуру і внутрішньоредакційні справи у присутності своїх підлеглих. Саша пропонував окремо заслухати репортерів, які звинувачують його в цензурі, і окремо – його. Ткаченко напоягав на тому, що фізично не хоче бути в одному приміщенні з підлеглими. Такий формат виявився неприйнятним: за Регламентом і Законом "Про Комітети", засідання Комітету – відкриті, і це – залізне правило, якого дотримується Комітет свободи слова.

Олександр Ткаченко – мій учитель. Він навчив мене, як робити телебачення і як стояти за професію. Тому мені шкода, що зараз він знову ставить себе на іншу сторону барикад. Для контрасту: головний редактор "Вікон" СТБ Олексій Мустафін не просто був на Комітеті, а у своєму фірменному – відкритому і дотепному – стилі на рівень підняв якість розмови. Думаю, Ткаченку теж було би що сказати.

Маленька брехня Ткаченка про наше засідання Комітету підриває мою віру в усі інші заяви "1+1" щодо НЕцензури в ТСН.

ЗАЯВА

Комітету Верховної Ради України

з питань свободи слова та інформації

Про перешкоджання професійній діяльності журналістів

та цензуру на загальноукраїнських телеканалах

Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації розглянув відкриті листи та заяви журналістів телеканалів "Студія "1+1", "СТБ", інших засобів масової інформації і заявляє таке:

• Комітет висловлює глибоку стурбованість оприлюдненою інформацією про тиск на журналістів, цензуру на загальноукраїнських телеканалах.

• Комітет вбачає у цих фактах ознаки порушення українського законодавства – зокрема, Конституції України (ст. 15), Закону України "Про інформацію" (ст. 45-1), Кримінального кодексу України (ст. 171).

• Ці факти потребують ретельної перевірки на предмет дотримання законодавства і у разі їх підтвердження притягнення винних до відповідальності.

• Комітет вбачає у цих та інших фактах ознаки згортання свободи слова в українському медіа-просторі.

• Комітет наполягає на неприпустимості запровадження цензури, тиску на українських журналістів у будь-яких проявах.

У зв'язку з цим Комітет вирішив:

1. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України з вимогою вжити всіх доступних їм засобів задля захисту професійних та громадянських прав журналістів.

2. Звернутися до телеканалів "Студія "1+1" та "СТБ" з вимогою надати офіційну відповідь на інформацію про тиск на журналістів, оприлюднену співробітниками відповідних телеканалів. Закликати керівників телеканалів відмовитися від переслідування журналістів, які оприлюднили цю інформацію.

3. Розробити зміни до Закону України "Про інформацію", інших законів, які конкретизуватимуть визначення понять "цензура", "перешкоджання професійній діяльності журналістів".

4. Звернутися до журналістів України, народних депутатів, посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування із закликом скеровувати до Комітету інформацію про факти тиску, перешкоджання у журналістській діяльності, цензури.

5. Звернутися до Генеральної прокуратури з вимогою негайного розгляду фактів, оприлюднених журналістами телеканалів "Студія "1+1", "СТБ" на предмет дотримання законодавства, а в разі підтвердження цих фактів – порушення кримінальних справ та їх швидкого і прозорого розслідування.

6. Звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з вимогою всебічно вивчити ситуацію з дотриманням професійних прав журналістів на українських телеканалах, а також з рекомендацією запровадити постійний моніторинг мас-медіа в частині гарантій свободи слова.

7. Рекомендувати Національній раді з питань телебачення і радіомовлення здійснювати постійний моніторинг телерадіоорганізацій на предмет дотримання професійних прав журналістів, захищених законодавством України та редакційними статутами телерадіоорганізацій.

8. Звернутися до парламентських фракцій з пропозицією прискорити проведення парламентських слухань з питань перешкоджання професійній діяльності журналістів та цензури у засобах масової інформації.

Члени комітету:

Олександр Абдуллін

Микола Баграєв

Олена Бондаренко

Олена Кондратюк

Володимир Ландік

Юрій Стець

Віктор Уколов

Олексій Федун

Андрій Шевченко

Канада. Надзвичайний і повноважний шанс послужити країні

У моє життя Канада прийшла разом з українською незалежністю. Був грудень 91-го, і Фастів, у якому я виріс, ішов на референдум під Квітку Цісик, касету з якою Тато привіз зі свого першого закордонного відрядження до Канади...

Відкриваємо Комітети: доля районів у Києві – прямо зараз, у прямому ефірі

Сьогодні продовжимо відкривати Парламент: програма USAID "Рада" робить пряму трансляцію засідання Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування...

Рада і ''РАДА''

Приступив до виконання обов'язків директора програми "Рада". Це масштабний проект американської допомоги Україні. Цілі – ефективний парламент, парламентський контроль над виконавчою владою, боротьба з корупцією...

Про "регіоналів", Тігіпка і "Демплатформу"

Вчора разом з Лесею Оробець, Андрієм Павловським і Сашею Бригінцем підписали відкритий лист до "регіоналів". Пропозиція проста – не підтримувати "яструбів" і не голосувати за Клюєва-прем'єра...

Закон про псевдо-амністію: Піррова перемога Януковича

У 279 році до нашої ери під Аускулумом цар Пірр у виснажливій битві розбив ворожу римську армію. Здобив це ціною таких втрат, що у відповідь на привітання пророче мусив сказати: "Ще одна така перемога і я залишуся без війська"...

Молитва Матері Терези (навіяно Різдвом)

Я просила Бога забрати мою гординю, і Бог відповів мені – ні. Він сказав, що гординю не забирають – від неї відрікаються. Я просила Бога вилікувати мою прикуту до ліжка дочку...