В попередніх дописах були розглянуті такі цінності християнського демократичного суспільства як милосердя, прощення і покаяння.
Сьогодні розглянемо смирення як ключову чесноту (цінність) в християнському демократичному суспільстві.
В українській мові основними синонімами слова "смирення", в значенні прийнятному для нашого випадку, є такі слова: смиренність, покірливість, підлеглість, слухняність.
Смирення для християн полягає у добровільному підпорядкуванні Богові, житті згідно законів і заповідей Божих. Відповідно, у відносинах з іншими людьми християнин проявляє смиренність, яка проявляється у ввічливості, стриманості, повазі до ближнього.
Смирення передбачає скромність, відсутність гордині, лагідність. Смиренна людина визнає свої помилки і робить правильні висновки, уважно та з вдячністю сприймає поради і настанови. Смиренна людина впускає в свою душу світло Божої істини і їй підпорядковується.
Ісус Христос, даючи людям настанови щодо смиренності і лагідності, промовляв:
"... навчіться від Мене, бо Я тихий і серцем покірливий, і знайдете спокій душам своїм" (Від Матвія 11:29);
"Блаженні лагідні, бо землю вспадкують вони." (Від Матвія 5:5).
Апостоли і пророки також давали чіткі вказівки щодо смиренної поведінки людини:
"Тож покоріться під міцну Божу руку, щоб Він вас Свого часу повищив." (1 Петра 5:6);
"Упокоріться перед Господнім лицем, і Він вас підійме!" (Якова 4:10);
"... покірливим милість [Бог] дає." (Приповісті 3:34).
Смирення перед ближніми так описане в Біблії:
"... і промовив до них [Ісус Христос]: Коли хто бути першим бажає, нехай буде найменшим із усіх і слуга всім!" (Від Марка 9:35);
"... але в покорі майте один одного за більшого від себе" (До филип'ян 2:3);
"Також молоді, коріться старшим! А всі майте покору один до одного, бо Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать!" (1 Петра 5:5).
Преподобний Іоан Ліствичник зробив дуже ємне узагальнення: "Смирення – двері до Царства Небесного, які вводять тих, що наближаються до нього".
Церква визнає смирення першою чеснотою християнства.
Сучасна демократія з одного боку сприяє реалізації активної громадянської позиції людини, але з іншого боку так само спонукає до толерантності, поваги, ввічливості, стриманості, відповідальності, підпорядкуванні законові та суспільним інтересам. Все ці морально-етичні засади цілком узгоджується із чеснотою смирення у християнстві.
Таким чином, саме в християнському демократичному суспільстві чеснота смирення може бути реалізована в повній мірі.
P.S. В суспільному, політичному та економічному житті сучасної України смиренність може стати ключовою передумовою для подолання кризи в усіх сферах, зменшення радикалізації суспільства, побудови майбутнього на основі християнських демократичних цінностей.