3 вересня 2012, 01:29
Прецедент Ейнули (не) для Юлі
Влада довго переконувала – Європейський суд з прав людини не може ось так взяти і звільнити заявника. Захисники ув'язнених опозиціонерів стверджували – може. Останній місяць наводиться приклад азербайджанського опозиційного журналіста Ейнули Фатулаєва.
Ейнула Фатулаєв, фото профілю Facebook
У його справі, мовляв, ЄСПЛ створив прецедент – чорним по білому недвозначно написав – "звільнити!" Рішення було прийнято 22 квітня 2010 року. Уряд країни мав три місяці на апеляцію у Великій палаті Суду.
Та лише12 листопада 2010 року Пленум Верховного суду Азербайждана взявся переглядати вирок. З Ейнули зняли звинувачення у наклепі, закликах до тероризму та розпалюванні міжнаціональної ворожнечі. А от щодо несплати податків, в чому Фатулаєва теж звинувачували, Європейський суд промовчав. Тому журналісту просто зменшили покарання – так, щоб на день засідання Пленуму він вже відбув свій термін – 2 роки і 2 місяці. Але і після цих рішень, які в азербайджанській пресі висвілювалися не інакше, як "забезпечення виконання рішення суду ЄСПЛ" Фатулаєв залишився у в'язниці.
Чому? Коли стало зрозуміло яким буде рішення в Страсбурзі у черевику Ейнули в камері "раптово" знайшлися наркотики. Порушили нову кримінальну справу. А через півтора місяці після рішення Європейського суду дали новий термін за зберігання героїна – 2,5 роки. І оскільки ця справа ніякого відображення у скарзі до ЄСПЛ не мала, то і сидіти далі Ейнула залишився, виходить, "цілком законно".
Допоміг звільнитися тільки подальший дипломатичний тиск. Причиною звільнення Ейнули формально стало аж ніяк не рішення ЄСПЛ. Ільхам Алієв 26 травня 2011 року...помилував журналіста. Разом іще з 90 інших в'язнів. Втім опозиціонер встиг відсидіти більше 4-ох років (20.04.2007-26.05.2011)!!!
Ось як про ці обставини розповів сам Ейнула Фатулаєв
Що це означає для українських політв'язнів? Доказ того, що все ж таки рішення Європейського суду з прав людини важливий етап на шляху до Свободи. Але не вирішальний фактор. Ключ до волі залишається в руках однієї людини, у якої широченне поле для маневру навіть якщо ЄСПЛ ухвалить негайно звільнити Тимошенко, або Луценка. Суди без поспіху розглядатимуть одну кримінальну справу за іншою так, щоб рішення європейських суддів не встигали за новими постановами українських колег. До того ж процедура ЄСПЛ вимагає чималого часу. Тож прогноз захисту Тимошенко про звільнення її вже до кінця 2012 року – дуже оптимістичний.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.