Цавет Танем!
День пам'яті жертв геноциду вірмен відзначається щорічно. Сьогодні, 24 квітня 2015 року, у день сторіччя трагічних подій, Європарламент оголосив європейським днем пам'яті жертв геноциду.
Європа поминає півтора мільйона вбитих, замучених, померлих від голоду людей, єдиною виною яких перед вбивцями була "неправильна" національність і "неправильна" віра. Це було ретельно продумане і планомірне вбивство, що тривало понад два десятиліття.
24 квітня 1915 року за одну ніч в Османській імперії були заарештовані сотні тисяч представників інтелігенції, духовенства, письменники, філософи, художники – особистості, які були духовними лідерами вірменського народу, ті, хто міг повести за собою, очолити опір. Майже всі вони були вбиті. Ще до цього, турецькі загарбники призвали в армію і розстріляли ледь ні усіх вірменських військових. Після цих двох етапів у містах та селах залишилися жінки, старі, мали та хворі. Їх вигнали з рідної землі і примусили пішки йти до пустель Месопотамії. Більшість переселенців загинули від голоду та хвороб. Майже ніхто не дійшов. Ті, кому вдалося втекти, розсіялися по чужих країнах і назавжди втратили батьківщину.
А навколо вирувала Перша світова війна. І громадськість лише висловила стурбованість. Вам це щось нагадує?...
Через чверть століття Гітлер поставив риторичне запитання: "Хто сьогодні пам'ятає знищення вірмен?" Відповіддю став Голокост...
Геноцид вірмен – це не трагедія одного народу. Це страшний і, на жаль, невивчений урок для всього людства. Тому що досі жодна країна і жоден народ не застрахований від повторення трагедії. А останній за часом визнаний ООН геноцид був здійснений зовсім недавно, у 1995 році, через 80 років після трагедії вірменського народу, уже за нашого з вами життя!
Саме тому так важливо для кожної країни визнати на державному рівні геноцид вірмен. Хоча б через сто років засудити злочин, задекларувати недопустимість "вирішення" таким чином будь-яких конфліктів і суперечок, взяти на себе політичні зобов'язання.
Сьогодні геноцид вірмен визнаний на міжнародному рівні – Радою Європи, Європарламентом, спеціалізованими органами ООН, Всесвітньою радою церков.
Знищення вірмен також офіційно визнали геноцидом та засудили 24 країни, у тому числі й основні країни Євросоюзу. Зокрема, вчора геноцид вірмен офіційно визнала Австрія, сьогодні – Німеччина.
12 квітня, у день православного Великодня, Папа Римський Франциск відслужив вірменську літургію. "Приховування або заперечення зла подібно до рани, що кровоточить і яку не забинтували", – сказав Папа.
Україна завоювала дорогу в Євросоюз кров'ю Небесної сотні. Першим із загиблих був патріот і син України – Сергій Нігоян.
Стримуючи агресію на сході, у боротьбі за свою країну – Україну, поклали голови в Збройних силах, Національній гвардії, МВС, добровольчих батальйонах українські вірмени. Їх 52!
Ліна Костенко, легендарна українська поетеса, написала чудові вірші "Цавет Танем", що означає: "Твій біль беру на себе". Давайте і ми візьмемо на себе біль вірменського народу, щоб через пам'ять більше ніколи не повторилася трагедія!
Сьогодні Український парламент вшанував пам'ять загиблих в час геноциду вірмен – хвилиною мовчання...
Цавет Танем!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.