12 грудня 2017, 12:07

Роль громадських організацій у відстоюванні права на здоров'я українців

Природнім є прагнення людини жити в країні, де держава гарантує кожному громадянину право на здоров'я. Наше здоров'я – це, перш за все, наша особиста відповідальність. Але система охорони здоров'я має забезпечити права кожного на рівні можливості для реалізації найвищого рівня здоров'я. А оскільки ми є членами суспільства, то мова йде не лише про особисте, але й про громадське здоров'я. Самотужки громадянам, практично, неможливо вплинути на недосконалу систему. Інша справа – громадські організації, які формують усвідомлену турботу і відповідальність кожного члена суспільства про особисте і громадське здоров'я та дають різноманітні інструменти впливу на владу і систему, привчають їх реагувати на потреби людей. Одним із таких прикладів є боротьба ГО "Батьки за вакцинацію" за право українців не хворіти на грип.

Історія вийшла довгою. Але й зміни в країні робляться не швидко, не за помахом чарівної палички.

Об'єднана громадськість проти хвороби

Здоровий спосіб життя, миття рук та уникання великого скупчення людей, звичайно, знижують ризик захворіти на грип, але не є надійними методами захисту, враховуючи здатність вірусів грипу швидко і легко поширюватися. Найефективнішим засобом профілактики цієї хвороби визнано вакцинацію.

Щеплення від грипу значно знижує вірогідність захворіти та вберігає від важких форм і ускладнень хвороби, що можуть позначитися на подальшому житті людини. Це ризик смерті від ускладнень, особливо у дітей, осіб похилого віку та людей із хронічними захворюваннями. А це тисячі людей – наших із вами рідних, друзів та сусідів, а, може, й нас самих. Вакцинація від грипу є інструментом, який захищає право на здоров'я та життя цих людей та суспільства, в цілому.

В Україні вакцинація від грипу не входить до переліку обов'язкових, а є рекомендованою. Розуміючи значення цього щеплення, я особисто, у виступах у ЗМІ, в соцмережах, та члени нашої організації закликають людей щепитися проти грипу. Спираючись на власний досвід спілкування та спостереження за настроями в соцмережах, можу сказати, що популярність щеплень серед українців для профілактики грипу зростає. А статистика підтверджує: станом на початок грудня 2017 року щеплено вже на 32 тис. осіб більше, ніж за весь сезон 2016-2017 року.



Але, на жаль, останні декілька років ми є свідками порушення права українців бути захищеними від вакцино-керованих інфекцій через дефіцит вакцин чи затримку їхнього постачання. Вакцина проти грипу – не виключення. У минулому році вона стала доступною населенню лише з початку листопада 2016 року, тому щеплення проводилися вже в розпал підйому захворюваності на грип, а самих вакцин було значно менше, ніж людей, що бажали щепитися.

І це стало приводом для того, щоб об'єднана громадськість проявила себе не як осередок розповсюдження вірусів, але, в першу чергу, як сила для захисту права на здоров'я окремої людини та суспільства, в цілому.

Щодня на адресу ГО "Батьки за вакцинацію", якій тоді було трохи більше півроку, зверталися ті, хто хоче зробити щеплення від грипу, але не знайшов вакцину. Особливо це стосувалося невеликих населених пунктів. На основі цих звернень наша ГО провела власне розслідування та прийшла до висновку, що проблеми з вакцинами – це наслідок недосконалого законодавства, а також невідповідності інтересів дистриб'юторів, місцевої влади та власників аптек соціальним потребам населення.

Щороку вакцини проти грипу проходять оновлення штамового складу, актуального для поточного епідсезону, згідно з рекомендаціями ВООЗ. Включно до 2016 року експертиза внесення цих змін в Україні проходила після відповідних процедур, які проводив уповноважений орган країни виробника (заявника). Цей механізм створював серйозні перешкоди для того, щоб вакцини від грипу потрапляли до українців вчасно.

Окрім того, навіть після появи в Україні вакцин, зробити щеплення залишалося проблемою як для пересічних українців, так і для медичних працівників. Не дивлячись на те, що кошти на закупівлю вакцин для медиків передбачено місцевими бюджетами. За підсумками наради 07.11.2016 року голова Уряду В. Гройсман звернувся до Міністра охорони здоров'я та голів регіональних держадміністрацій із проханням вжити вичерпних заходів для забезпечення лікувально-профілактичних закладів вакцинами проти грипу, а 08.12.2016 р. Уляна Супрун попросила Уряд надати доручення головам регіональних держадміністрацій про виділення необхідних коштів в регіонах для закупівлі вакцин від грипу, в першу чергу, для груп ризику.

Як з'ясувалося після нашого розслідування, аптеки не поспішали закуповувати вакцини, посилаючись на те, що в минулі роки на них був поганий попит, і вони побоювалися збитків. А що стосується "бюджетних" вакцин, то дистриб'ютори не квапилися відгукуватися на оголошений головними лікарями тендер на закупівлю вакцин через систему публічних закупівель ProZorro через низькі ставки. До речі, часом керівники лікувальних закладів на місцях через невміння та небажання користуватися системою ProZorro самі нехтували оголошенням тендерів.



Об'єднавши голоси схвильованих громадян, ГО "Батьки за вакцинацію" розпочала інтелектуальну боротьбу за право українців на здоров'я в епідсезоні грипу.

"Битва за вакцини"

Завдяки розголосу, наданому організацією темі вакцинації проти грипу в соцмережах та на зустрічах із представниками МОЗ, ця тема вийшла на новий рівень як у ставленні влади та постачальників вакцин, так і в свідомості громадян.

ГО "Батьки за вакцинацію" офіційно звернулися:

1) до дистриб'юторів з вимогою врахувати реальні потреби українців у вакцинах проти грипу та відгукнутися на тендери, оголошені головними лікарями;

2) до керівництва лікувальних закладів на місцях із закликом не нехтувати оголошенням тендерів на закупівлю вакцин, із вимогою негайно це зробити та до власників аптек із вимогою замовити вакцини проти грипу у дистриб'юторів;

3) до МОЗ із проханням спростити процедуру купівлі громадянами вакцини в аптеці;

4) до Департаментів та управлінь охорони здоров'я в регіонах із закликом знайти бюджетні кошти на закупівлю вакцин для захисту медичних працівників.

[URL=http://www.bzv.org.ua/2017/10/19/vaktsini-vid-gripu-2017-lobiyuyemo-interesi-batkiv-ta-ditey/]

Об'єднаний голос громадськості[/URL] таки виявився спроможним зіштовхнути ситуацію з мертвої точки. Завдяки цьому проблема затримки та дефіциту вакцин від грипу набула широкого розголосу, а популярність вакцинації від грипу серед українців підвищилася. Як наслідок, цього року за рішенням Міністерства охорони здоров'я та Державного експертного центру (ДЕЦ) було спрощено процедуру перереєстрації штамового складу. Це дозволило скоротити термін появи вакцини на 3 місяці. Тобто, зробити щеплення стало можливим ще в жовтні, до початку епідемічного сезону.

2017 рік: пильність громадськості та право не грипувати

Що ж, МОЗ та ДЕЦ зробили все, щоб вакцини від грипу з'явилися в Україні на 3 місяці раніше, ніж у минулому році.

Вони провели перереєстрацію чотирьох вакцин від грипу ще влітку (по одній – на початку вересня). Дізнавшись про це, ми розповсюдили цю інформацію через свої ресурси та спокійно чекали на вакцини у вересні-жовтні. За правилами, вони мали надійти до споживача після висновку Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Наближався жовтень, а про очікувані вакцини нічого не було чути. Відчуваючи затягування рішень щодо вакцин, ГО "Батьки за вакцинацію" зробило серію офіційних запитів до МОЗ, Державного експертного Центру, Держлікслужби, до дистриб'юторів.



Крига скресла: після багаточисельних листів і запитів, після оголошення нашого прес-брифінгу "Україна на порозі епідемії грипу. Чому немає вакцин?", станом на 9 жовтня 2017 року висновок Держлікслужби отримала одна обмежена серія однієї з вакцин. А по двом, із чотирьох, вакцин, нарешті, було розпочато контроль якості.

Мізерні 30 тис. доз наявної вакцини розходилися, як гарячі пиріжки, не встигаючи доїхати до регіонів. А гарантії, що будуть ще, не було.

17 жовтня ГО "Батьки за вакцинацію" провела мітинг під стінами Державної служби України з лікарських засобів під гаслом "Зима близько: де наші вакцини?". Під час акції я, як Голова правління, зустрівся з Головою Держлікслужби з лікарських засобів Наталією Гудзь. На цій зустрічі ми почули пояснення відомства щодо ситуації із затримкою вакцин, а головне – почули чіткі відповіді щодо термінів отримання висновків контролю якості по вакцинам від грипу.



А щоб чиновники раптом не забули своїх обіцянок, наступними днями ми періодично телефонували в ДЕЦ та Держлікслужбу. І ось, станом на 25 жовтня 2017 року 3 вакцини пройшли лабораторний контроль та отримали дозвіл на використання в цьому епідемічному сезоні. Цього року їхня кількість – 930 тис. доз у порівнянні з 275 тис. доз минулого року.

Хоча цього не достатньо, щоб захистити від грипу кожного, хто на це потребує за медичними показниками, або просто не бажає хворіти. Але це питання не до окремих органів державної влади: це питання системне. Воно стосується соціальної відповідальності центральної та місцевої влади, фармбізнесу, керівництва медичних установ та, нарешті, кожного громадянина за своє особисте здоров'я та право на здоров'я нації.

В Європейських країнах вакцинація від грипу повністю або частково компенсується медичною страховкою.

В Україні закупівлю вакцин для профілактики грипу для груп ризику передбачено за кошти державного бюджету. Зазвичай, люди з групи ризику є найбільш незахищеними верствами населення, для яких витратити навіть 200-300 грн. на щеплення – це відчутний удар по гаманцю. Всі вони матимуть шанс щепитися безоплатно лише за умови, що вакцини від грипу буде включено до Національного переліку основних лікарських засобів.

Враховуючи це, ГО "Батьки за вакцинацію" звернулася до Експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів з рекомендацією включити вакцину від грипу до Національного переліку основних лікарських засобів.

Разом до великих змін

Хочу підкреслити, що, описана вище, боротьба нашої організації за вакцини – це не лише наша діяльність по захисту дітей та дорослих від грипу. Насправді, це досвід для громадських організацій, які відстоюють права українців у будь-якій галузі.

Підсумовуючи все зазначене, вимальовується універсальна покрокова інструкція для громадських об'єднань:

1. Підняти проблему на національний рівень.

Як показує досвід, щоб питання соціальної важливості зрушити з мертвої точки, необхідно примусити владу визнати, що проблема існує, та примусити думати над її вирішенням.

2."Папірці – наше все".

Можна скаржитися на ситуацію в особистих бесідах чи в ЗМІ, але лише наявність офіційного звернення змушує того, до кого ви апелюєте, надати вам офіційну відповідь. Та й то – будьте готовими до того, що доведеться періодично телефонувати та запитувати про "долю" вашого звернення та відповідального за відповідь.

3. Окреслити виклики

Часто буває, що вирішення питання дає лише короткотерміновий результат. Тому треба окреслити можливі перешкоди та довготермінові вимоги. Наприклад, у випадку вакцин від грипу, їхню появу на ринку теоретично можна прискорити ще на два тижні. Але перешкодою є недостатньо високий рівень довіри українців до якості вакцин.

"В Україні проводиться посерійний контроль якості вакцин. Це не обов'язкова процедура, її проводять на розсуд національних контролюючих агентств. Але в Україні посерійний контроль обов'язковий через недовіру до якості вакцин. Це 10-14 днів на кожну серію", – пояснила в коментарі для ГО "Батьки за вакцинацію" Тетяна Думенко, директор Державного експертного центру.

Довготерміновими вимогами відносно вакцин від грипу є:

1) вимога першочергового розгляду вакцин контролюючими органами (не лише вакцин від грипу);

2) забезпечення щепленнями медичних працівників за кошти бюджету. Цьому, якраз, і сприятиме включення вакцини від грипу до Національного переліку основних лікарських засобів, яке, нагадаю, ініціювала наша організація.

4. Закріпити результат.

Ще одна важлива умова для того, щоб результат боротьби був тривалим – моніторити ситуацію, тримати "руку на пульсі" та бути готовими реагувати на виклики.

Можливості громадського об'єднання набагато потужніші, ніж можливості однієї людини чи, навіть, невеликої групи активістів. Тому закликаю активних людей об'єднуватися у відстоюванні права на здоров'я свого особисто, своєї родини та суспільства, в цілому.

Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій

З 10 вересня 2024 року в в соцмережах та ЗМІ шириться публічна заява в.о. міського голови м.Чернігів Олександра Ломако, в якій він закликає директорів шкіл та педагогів ігнорувати законні вимоги щодо недопуску невакцинованих дітей до організованих колективів...

Внаслідок обстрілу 8.07.24 дитячому кардіоцентру потрібна допомога

Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, що працює в м. Києві – це медичний заклад, широко відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами...

Тиждень імунізації-2024 в Україні: нові досягнення та виклики

Тиждень імунізації – 2024 став гарним прикладом, що демонструє відданість України збереженню здоров'я громад навіть у цей складний час. Коли країна протистоїть як зовнішнім, так і внутрішнім викликам, роль просвітницької роботи в громадах стає ще більш важливою...

Шлях України до ЄС: Чому важливі показники вакцинації?

В останньому звіті Єврокомісії, який аналізує виконання Україною умов для вступу в ЄС, одним із ключових зауважень у сфері охорони здоров'я було відзначено, що рівень охоплення щепленнями в Україні значно нижчий за глобальні рекомендації ВООЗ...

Медичній реформі в Україні 5 років

5 років тому, 19 жовтня в Україні розпочалася медична реформа. Ключові успіхи в охороні здоров'я, яких наша країна досягла за цей час, свідчать про ефективність і прогрес медичної реформи, не дивлячись на виклики сьогодення...

Сильний громадянський рух – спроможна держава.

30 червня у Києві відбувся форум "Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року" на якому було представлено візійний документ "Бачення України 2030: соціально-гуманітарна сфера" Представлений документ – показник того, що громадськість, незалежні експерти може не лише критикувати, але й запропонувати конструктивне, експертне бачення розвитку України, зокрема в сфері охорони здоров'я...