27 квітня 2022, 12:44

Війна в Україні – виклик для епідемічної безпеки усієї Європи

24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну. Збройний конфлікт призвів до загибелі людей, поранень, серйозних руйнувань і пошкоджень інфраструктури та житлового фонду. Населення масово виїжджає з епіцентрів бойових дій в сторону заходу України та за кордон.

Протягом двох місяців з початку війни свої домівки вже залишили майже 13 млн українців. 7 млн людей переїхали до інших регіонів України, переважно до західних. Ще 5,2 млн осіб виїхали за кордон. Цифри продовжують зростати. Водночас, через велику кількість внутрішньо переміщених осіб значно зросла завантаженість медичної системи і медичного персоналу регіонів, що приймають.

Ця війна несе загрозу гуманітарної катастрофи, а також створює епідемічну небезпеку як всередині країни, так і в Європейському регіоні ВООЗ, особливо у прикордонних країнах.

Ризик спалахів інфекційних хвороб

Рівень охоплення профілактичними щепленнями в Україні до війни проти більшості вакцинокерованих інфекцій відставав від рекомендованих ВООЗ 90-95%. Хоча останніми роками ми мали непогану тенденцію до покращення, завдяки змінам, що відбулися в управлінні національною програмою імунізації, багаторічному плануванню та сталим забезпеченням країни вакцинами. Причини такої ситуації – це окрема історія, але повномасштабна війна рф загострила її.

За даними Міністерства охорони здоров'я України, аналіз охоплення профілактичними щепленнями в регіонах, які надали інформацію в лютому 2022 року, свідчить про низький рівень виконання щеплень як серед цільових груп населення, так і тих, хто мав надолужувати щеплення.

Зупинюся на декількох цифрах. Перші стосуються вакцинації українських дітей від поліомієліту. За даними Міністерства охорони здоров'я України, прогнозовані показники охоплення вакцинацією на кінець 2022 року, при збереженні нинішніх темпів, будуть значно нижчими за показники попередніх років. А саме, охоплення при існуючих темпах може становити на кінець 2022 року 61,8% серед дітей до 1 року, 52,8% для дітей 6 років, 53,4% для дітей 14 років. У зв'язку з активними бойовими діями на території України, в деяких регіонах неможливо забезпечити проведення вакцинації через зруйновані лікарні, склади, неможливість забезпечити логістику, тощо, тому темпи охоплення низькі. Водночас, в регіонах без бойових дій спостерігаються низькі рівні охоплення дітей щепленнями проти поліомієліту. Передусім, це Івано-Франківська, Рівненська, Львівська область. Це може бути пов'язано з тим, що значна кількість дітей перемістилася зі східних регіонів до західних, таким чином збільшивши цільову групу.

Ситуація загострюється тим, що на сьогоднішній день Україна переживає спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу 2 типу. Циркуляцію вірусу було підтверджено у двох областях України – Рівненській та Закарпатській.

Моніторинг стану реалізації кампанії форсованої імунізації з ІПВ (як відповідь на спалах) свідчить про досягнення її виконання на рівні 42%, з них 1 доза 35%, 2 доза – 57%. Наразі неможливо оцінити подальші рівні охоплення в розрізі регіонів, оскільки значна кількість дітей була хаотично переміщена на інші території.

В умовах воєнного стану існує високий ризик поширення спалаху поліо не лише в самій Україні, але на міжнародному рівні. Будь-які переміщення населення підвищують цей ризик.

Як і в ситуації з поліомієлітом, за 2 місяці 2022 року в порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, рівнів охоплення щепленнями проти кору, епідемічного паротиту та краснухи на території України, у зв'язку з бойовими діями і неможливістю в деяких регіонах забезпечувати проведення вакцинації, є значно нижчими. Прогнозований показник охоплення при існуючих темпах може становити на кінець 2022 року серед дітей 1 року складає 60,6%, серед дітей 6 років – 44,4%.

Навіть в регіонах без активних бойових дій та з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб показники не краще: Івано-Франківська, Львівська, Закарпатська, Хмельницька області.

Враховуючи, що кір є ендемічним захворюванням, вакцинація є пріоритетом не лише в порядку національного календаря щеплень, а і у випадках, коли є прогалини у графіку. Варто негайно отримати дозу, якої не було отримано, незалежно від місця перебування.

Ще одне важливе питання епідбезпеки – пандемія COVID-19, яка триває в Україні та світі. Війна посунула пандемію на другий план, вивела з ТОП новин, але хвороба нікуди не зникла. Вона так само є проблемою для тисяч українців та медичної системи. Вакцинація залишається найбільш ефективною відповіддю на епідемію.

Вакцинація – складова збереження української нації

Зважаючи на викладене, одним з першочергових завдань для тих, хто перемістився у безпечне місце в Україні та за кордоном, є захист від інфекційних хвороб для себе та своїх дітей шляхом вакцинопрофілактики.

Це стосується як продовження рутинної вакцинації, так і вакцинації проти COVID-19, екстреної, додаткової та рекомендованої вакцинації. Зараз держава робить все можливе, щоб забезпечити громадянам з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) можливість отримати щеплення для себе та своїх дітей за місцем тимчасового перебування. Зокрема, там де це можливо на території України, працюють пункти щеплень в закладах охорони здоров'я. Міністерством, за ініціативи Центру громадського здоров'я та технічної підтримки НСЗУ розроблені рекомендації щодо отримання даних вакцинального статусу особи, яка є внутрішньо переміщеною особою в Україні, або яка виїхала за кордон, у зв'язку з російською збройною агресією проти України, які вже адресно надіслано кожному надавачу послуги з імунізації.

Зрозуміло, що більшість людей з числа переміщених осіб знаходяться в стані стресу. Звичні реакції, які можуть супроводжувати щеплення (незначне підвищення температури, біль в місці уколу, слабкість) часто спонукають людей відмовитися від вакцинації. Однак для збереження української нації важливо, щоб діти зі своїми матерями перебували у безпеці. Але не менш важливо захистити себе і своїх дітей від інфекційних захворювань, які є невидимим ворогом, і якого не зупинять кордони. Єдиною надійною зброєю проти нього залишається вакцинація. Діставшись до безпечного місця тимчасового перебування, подбайте про вакцинацію для себе та своїх дітей. Знайдіть найближчий пункт щеплень у місці, де ви перебуваєте. Прийдіть на вакцинацію, захищайте себе та людей, які поруч. Цим ви не лише подбаєте про власне здоров'я, але й допоможете медикам не відволікатися на порятунок пацієнтів від хвороб, які можна попередити щепленнями.

Водночас на місцевому рівні важливо забезпечити заходи, які сприяють покращенню стану імунопрофілактики як серед осіб, що знайшли тут тимчасовий прихисток, так і місцевих мешканців. Як-то:

- активний епіднагляд, виявлення випадків гострого в'ялого паралічу серед дітей і поліовірусів в навколишньому середовищі;

- жорсткий інфекційний контроль в місцях тимчасового перебування ВПО;

- взаємодія місць тимчасового перебування з медичними закладами для надання медичної допомоги, виявлення захворювань та проведення вакцинопрофілактики.

В свою чергу, ГС "Коаліція за вакцинацію" разом з партнерами проводить адвокаційну кампанію щодо вакцинації перед органами місцевої влади та залучення всіх сторін для міжгалузевої співпраці у цьому напрямку. Також Громадська спілка надає організаційну та експертну підтримку та стає містком для заохочення населення до вакцинації за календарем, так і від COVID-19 з інформуванням про способи отримати вакцину.

Влада, громадськість та медики створюють План післявоєнного відновлення медичної галузі України

Варварська війна росії проти України вже забрала тисячі людських життів та призвела до руйнувань промислових, соціальних, освітніх, транспортних об'єктів, медичної та телекомунікаційної інфраструктури, житлового та аграрного фондів тощо...

Війна в Україні – виклик для епідемічної безпеки усієї Європи

24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну. Збройний конфлікт призвів до загибелі людей, поранень, серйозних руйнувань і пошкоджень інфраструктури та житлового фонду...

Допомогти людям вижити – новий виклик для місцевої влади в умовах війни

Війна росії проти України поставила цілі міста, селища та села на межу гуманітарної катастрофи. Коли наші Воїни-захисники щодня ведуть запеклу боротьбу за Україну на передовій, водночас сотні тисяч українців борються за шанс вижити в умовах обстрілів, браку їжі, води та ліків, за відсутності комунікацій...

Якщо пацієнт не може дістатися до вакцини, то вакцина має йти до пацієнта

Доступність вакцин проти COVID-19 повернула людям можливість вільно дихати – в прямому та в переносному сенсі слова. Та оскільки маємо справу з респіраторним вірусом, поява нових штамів є передбачуваною...

Місток між регіонами в боротьбі з COVID-19: Коаліція за вакцинацію

Україна наближається до показника 40% вакцинованого двома дозами дорослого населення. Досягнення такого рівня для кожної країни світу до кінця 2021 року є вкрай важливим, щоб призупинити активну циркуляцію вірусу...

МОЗ розширює співпрацю з громадськістю в напрямку розвитку імунопрофілактики

Тема вакцинації залишається в українському суспільстві однією з дискусійних. Вважаю це неприпустимим. Адже питання імунопрофілактики стосуються не лише окремого громадянина, але, перш за все, безпеки та здоров'я нації, сталості системи охорони здоров'я, безпеки держави в цілому...