8 червня 2012, 12:56

Головний ворог

Головний ворог опозиції – вона сама. Особливо її лідери, які розчаровують все більше і більше. Не так давно Арсеній Яценюк, який справляє враження підготовленого та освіченого політика, сказав дві дурниці.

Перша: "Деякі мудрі кажуть про праймеріз. Начиталися англійських слів, а не розуміють, що це означає... Це стосується тільки кандидатів у президенти США".

Не ходячи далеко, дивимося у Вікіпедію:

"Сьогодні в США праймеріз поширюється буквально на всі виборні посади в законодавчій та виконавчій владах на федеральному, регіональному й місцевому рівнях. У країні за допомогою праймеріз обирають близько 500 тис. посад, із яких на федеральному рівні лише 542: президент, віце-президент, 100 сенаторів і 435 членів Палати Представників, 5 територіальних делегатів.

Попередні вибори проводять також у Великій Британії, Ізраїлі, Іспанії, з 2005 року – в Італії, з 2006 – у Франції". І далі іде опис різних систем праймеріз у різних країнах.

Друга дурниця:

"Треба чітко зрозуміти: якщо ти хочеш займатися політикою, але не хочеш бути членом партії – тоді ти брешеш виборцям. Політик не може не бути членом партії, бо інакше він не несе жодної відповідальності".

Говорити такі безапеляційні речі – це неправильно. Наприклад, перші скликання конгресу США (та й сам Джордж Вашингтон) були безпартійними, тобто зародження демократії в Штатах не було прив'язано до партійності кандидатів. Пізніше партійність стала ознакою політичних стосунків епохи модерну – саме тоді з'явилися великі партії (РКБ (б), НСДАП, КПК і т.д.), а слово "безпартійний" носило негативний відтінок.

Починаючи із 60-х років в усьому світі відбувається зсув до лідерських, індивідуальних якостей, а не партійної прив'язки. Це пов'язано з тим, що апеляція до партійного є відверто маніпулятивною ("одна партія, одна нація і т.д."). Так, у Франції немає єдиної "голлістської" партії – міняються назви, міняються політики. Те саме в Італії. Є приклади успішних політиків, які прийшли до влади, не будучи партійними (наприклад, Володимир Путін, яким би суперечливим не був його феномен).

Правильно було б говорити, що в політика не може не бути ідеологічної позиції, він має чітко заявляти, ким є – правим, лівим, лібералом, комуністом і т.д. А партійність є лише вторинною ознакою, і її відсутність не може означати безвідповідальності. Тому заклик Яценюка всім негайно вступити в партії трохи дивний і несучасний. Краще було б розказати, яка ідеологія є у "Фронту змін" – в класичній системі координат.

Мова зараз не про те, що якісь політики хороші, а якісь погані. І не про те, що якщо я критикую Яценюка – значить, я за Януковича. Мова про те, що політик – це професія. І якщо є мета досягнути якихось високих посад – то треба намагатися стати кращим, читати більше, і не робити ляпів на рівному місці. Треба ставати професіоналом. І якщо консультанти хочуть своєму патрону тільки добра – то не варто владати в його вуста слова, несумісні із окулярами і іміджем інтелектуала.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому деградували українські санкції?

Санкції є не менш важливим інструментом війни, ніж бойові дії. Вони допомагають скорочувати потік військових технологій або технологій подвійного призначення до російського військово-промислового комплексу та зменшувати доходи країни агресора – російської федерації...

Як стати хорошим міністром

Якось моя подруга спитала мене, що б я змінив в міністерстві культури, якби став міністром. Я відповів, що тут не вкластися у два слова, що має бути комплексна історія, і тільки тоді зміни стануть не косметичними, а реальними...

Як вийти з трикутника Карпмана

В ці дні загострилася дискусія щодо "хороших росіян", категорій "свій – чужий", і за подачі Дмитра Золотухіна – рефлексії про замкнутість українців в трикутнику Карпмана (схема "жертва-рятівник-переслідувач")...

Апологія The Gaze Media

Скоро буде рік, як я допомагаю проекту The Gaze Media – як радник Мультимедійної платформи іномовлення. Хоча сам проект публічно існує лише чотири місяці, до цього була підготовча фаза, включно зі зйомками та написанням...

Як вижити в інформаційному хаосі

Пандемія коронавірусу виявила багато неусвідомлених раніше проблем людства, держав та індивідів. Так, чи не найбільш сильний вплив на наше майбутнє матиме інформаційний вплив на людей та їхню поведінку...

Стратегічні комунікації з широко заплющеними очима

Роль інформаційних технологій давно зросла в усіх аспектах нашого буремного життя. Особливо це стосується публічної політики. Неправильна комунікація реформ, недостатність інформації для споживачів, помилкове визначення стратегічних пріоритетів – і навіть хороші ініціативи ризикують потонути в хвилях критики...