9 травня 2017, 20:49
Роль Олександра Богомольця у перемозі антигітлерівської коаліції
9 травня Україна вшановує ветеранів Другої світової війни та учасників українського визвольного руху. Символічно, що саме 9 травня далекого 1909 року – мій прадід Олександр Олександрович Богомолець захистив докторську дисертацію, ставши наймолодшим доктором медицини за всю історію Російської імперії. На момент захисту йому було 28 років.
За що у всьому світі, і не лише серед медичної спільноти, у День Перемоги згадують і вшановують академіка Олександра Богомольця? Насамперед за врятовані завдяки його винаходам мільйони життів як солдат так і цивільних.
У Другій світовій війні українці понесли людські втрати більше, ніж Велика Британія, Канада, США та Франція разом узяті. Загальні людські втрати України від війни, включно із убитими, померлими, жертвами концтаборів, депортованими оцінюються у 8-10 мільйонів життів (військові – 3-4 млн., цивільні – понад 5 млн). Кількість українських жертв можна порівняти із населенням сучасної Австрії. І якщо б не Олександр Олександрович цих втрат було б значно більше.
Так саме, О.О. Богомолець врятував життя і здоров'я сотен тисяч поранених солдатів і офіцерів Червоної Армії, які могли загинути від поранень і крововтрати під час Другої Світової війни тим, що створив систему збору і переливання крові. Так що внесок Олександра Богомольця у перемогу над нацизмом не менший, ніж генералів, маршалів і начальників штабів. Саме мій прадід встановив універсальний характер першої групи крові й розробив методику консервування донорської крові, котра й досі використовується в усьому світі без принципових змін. А ще розробив і вдосконалив імунну антиретикулярну цитотоксичну сироватку – унікальний препарат, що прискорює загоєння ран і активізує імунну систему людини. В медицину цей препарат так і увійшов під назвою "сироватка Богомольця". Після війни її закуповували в СРСР майже всі країни Європи.
Його роботи про продовження життя, боротьбу з багатьма на той час невиліковними хворобами стали величезним науковим проривом, який послужив фундаментальною основою для сучасної медицини. Цікавий і маловідомий факт. У 1945 році військовий департамент США з метою підняття престижу відомства запропонував одному відомому журналісту опублікувати матеріал про найбільш сенсаційну подію року. Багато хто був упевнений, що мова піде про використання американцями атомної бомби. І яке ж було здивування мільйонів читачів, коли журналіст визнав сенсаційною подією року, набагато важливішою за атомну бомбу, "дивовижне відкриття радянського ученого Богомольця під назвою "АЦ-сироватка", яка продовжує людині життя".
Сьогодні практично в кожній українській сім'ї згадають свого прадіда, який вніс свій посильний внесок у перемогу над нацизмом. Перемога – це внесок кожного – і всім тим, хто боровся, а не відсиджувався і не ховався від труднощів – в цей день велика шана! Для нашого народу 9 травня залишається днем загальнонаціональної гордості, а разом з тим загальнонаціональної скорботи. Гордість за великий історичний подвиг, скорбота за втраченими долями, за нездійсненними надіями і мріями.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.