17 лютого 2010, 02:01

У Тимошенко не усвідомили ціну перемоги на президентських виборах...

А навчена поразкою-2004 команда Януковича перестрахувалася на всіх фронтах



(кому цікаво, інтерв'ю "Вискокому Замку")

Через тиждень президентські вибори-2010 стануть ще однією перегорнутою сторінкою новітньої історії України. З Центрвиборчкому фінальний свисток вже пролунав. Після чого у незгідних залишилося п'ять днів на оскарження рішення ЦВК про результати виборів.

І два дні у Вищого адміністративного суду – на розгляд скарги. Але судова тяганина буде швидше формальністю, яка лише відтягне остаточне оголошення вже відомих результатів президентського турніру (те, що в Юлії Тимошенко примарні шанси виграти суд, визнають навіть маститі юристи з її команди). Хоча навколовиборчі пристрасті ще не скоро вгамуються (попереду – найцікавіше, переформатування влади), тижневої паузи між виборами і "післявиборами" достатньо для тверезого аналізу вже пройденого етапу. На чому "виїхав" у президентське крісло Віктор Янукович і об які бар'єри спіткнулася на фінішній прямій команда Юлії Тимошенко? Про це – у розмові з політтехнологом, спеціалістом зі стратегічних комунікацій та піару у політиці і бізнесі Денисом Богушем (на фото), який не з чуток знає про тонкощі організації виборчих кампаній.

- Команди кандидатів витиснули у другому турі максимум чи в чомусь серйозно прорахувалися?

- Для Віктора Януковича це був максимальний результат. Жорстка мобілізація між першим і другим туром (це стосується і зміни виборчого закону), мобілізація у день виборів (з підвозом виборців на дільниці, контролем у комісіях) – це реально був максимум. Якщо говорити про Юлію Тимошенко, то, враховуючи, яким був відрив у першому турі, її результат можна назвати хорошим. Хоча мобілізація була слабкою. І це великий прокол кампанії Тимошенко. У неї була можливість принаймні ще більше скоротити розрив. Хоча, в принципі, жодна серйозна соціологічна компанія не давала Тимошенко перемоги. Тому результат виборів закономірний.

- Чого саме забракло опонентам Януковича для потужнішої мобілізації – закликів до виборців, кращої командної гри?...

- Того, чим не гребували опоненти. Це і підвіз виборців на дільниці, й інші легітимні і напівлегітимні методи, які використовувала команда Януковича. Нічого з того, що робив Янукович, не оскаржено у суді. Значить, воно умовно законне. На такій же грані могла б діяти і Тимошенко. Думаю, фальсифікації були з обох боків, але команда Януковича підійшла до цього серйозніше.

- Яка "заслуга" у результатах виборів статусу кандидатів: Тимошенко – представник влади, Янукович – опозиціонер (опозиційність – зазвичай зручніший майданчик на виборах)?

- Це працювало, швидше, у першому турі. За такої економічної ситуації в країні рейтинг Юлії Тимошенко, як представника влади, мав би бути значно меншим. Але завдяки технологіям й іншим можливим методам його вдалося втримати. У другому турі була вже боротьба не стільки між провладним й опозиційним кандидатами, скільки "іменна" – між Тимошенко і Януковичем.

- Врахувавши помилки кампанії 2004-го, команда Януковича спрацювала на випередження. "Регіони" "озброїлися" контролем над виборчими комісіями, судами, парламентом (подбали про зручний для себе розклад голосів для ухвалення одних і неухвалення інших рішень щодо виборів). Що завадило "тимошенківцям" хоча б подекуди переламати ситуацію на свою користь?

- У Тимошенко не усвідомили ціну перемоги. Чого не скажеш про команду Януковича, яка, програвши по багатьох питаннях 2004-го, винесла з цього урок. Навчена поразкою на минулих президентських виборах, команда Януковича, розуміла ціну кожного кроку. У цьому, думаю, і полягає різниця. У Тимошенко не врахували важливості й небезпеки багатьох нюансів, які і стали вирішальними.

- Якщо порівнювати кампанії обох кандидатів, у чому їх виграшні і програшні моменти?

- У Тимошенко сильнішою була креативна частина виборчої кампанії. Кращої ніхто не придумав. У Януковича важко говорити про креативність. Його кампанія була побудована на простих гаслах. Але, з іншого боку, з прицілом на його електорат, ці гасла були правильними і зрозумілими. Правильною була і стратегія Януковича – не робити жодних зайвих рухів, аби не наробити дурниць. Якщо говорити про організаційну частину кампанії, то команда Тимошенко зазвичай забезпечувала досить хорошу організацію на виборах. Але цього разу Партія регіонів виявилася у багатьох регіонах спритнішою і вмілішою.

- Дехто вважає серйозним недоліком Юлії Тимошенко, який шкодить їй як політику, стиль ухвалення рішень: "Ми подумали, і я вирішила"...

- Це завжди мінус, коли кандидат сам керує кампанією. Одна людина фізично не може охопити і проконтролювати всього. А Тимошенко багато що робить сама. Її небажання делегувати ті чи інші функції професіоналам часто спрацьовує проти неї.

посилання на ВЗ

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Українські війська на території Росії – що це означає?

6 серпня 2024 року українські регулярні війська ввійшли у Курську область російської федерації. Ця подія кардинально змінила сприйняття російсько-української війни, яка почалась у 2014 році і в 2022 році продовжилась з широкомасштабним вторгненням в Україну...

П'ять безпекових сценаріїв російської війни в Україні на 2024-2025 роки: наслідки та політичні рекомендації західним партнерам (GLOBSEC)

Вийшло важливе дослідження майбутніх сценаріїв цієї війни у #globsec Приймав участь в цьому дослідженні. Це дослідження організувала Юлія Осмоловська з командою GLOBSEС https://www...

VICTORY MATRIX OF UKRAINE 2023

Denys Bohush and the "8 owls" analytical group Ukraine, Kyiv, March 2023 Forecasting is still possible Looking into the future and predicting events and scenarios in our time is a very thankless business...

МАТРИЦЯ ПЕРЕМОГИ УКРАЇНИ 2023

Денис Богуш та аналітична група "8 сов" Україна, Київ, березень 2023 Прогнозування можливе Заглянути у майбутнє та прогнозувати події і сценарії в наш час, дуже невдячна справа...

Розмінування української території (слухання у Конгресі США)

130 000 кв. км української території на сьогодні забруднено вибуховими пристроями та заміновано. За даними Гельсінської комісії Конгресу США та українців, щоб її очистити, знадобиться понад 20+ років і понад 73 мільярди доларів...

ЩЕ РАЗ ПРО 9 КІЛЕЦЬ І ГАРЕМ ПУТІНА

Те, що росіян на цій війні називають орками, а росію – мордором, команда путіна вирішила зробити собі на користь. Так як у творі "Властелин колец" є єпізод, що утворилося Братство з дев'яти персонажів для боротьби зі злом, то вони вирішили це використати...