У Тимошенко не усвідомили ціну перемоги на президентських виборах...
А навчена поразкою-2004 команда Януковича перестрахувалася на всіх фронтах
(кому цікаво, інтерв'ю "Вискокому Замку")
Через тиждень президентські вибори-2010 стануть ще однією перегорнутою сторінкою новітньої історії України. З Центрвиборчкому фінальний свисток вже пролунав. Після чого у незгідних залишилося п'ять днів на оскарження рішення ЦВК про результати виборів.
І два дні у Вищого адміністративного суду – на розгляд скарги. Але судова тяганина буде швидше формальністю, яка лише відтягне остаточне оголошення вже відомих результатів президентського турніру (те, що в Юлії Тимошенко примарні шанси виграти суд, визнають навіть маститі юристи з її команди). Хоча навколовиборчі пристрасті ще не скоро вгамуються (попереду – найцікавіше, переформатування влади), тижневої паузи між виборами і "післявиборами" достатньо для тверезого аналізу вже пройденого етапу. На чому "виїхав" у президентське крісло Віктор Янукович і об які бар'єри спіткнулася на фінішній прямій команда Юлії Тимошенко? Про це – у розмові з політтехнологом, спеціалістом зі стратегічних комунікацій та піару у політиці і бізнесі Денисом Богушем (на фото), який не з чуток знає про тонкощі організації виборчих кампаній.
- Команди кандидатів витиснули у другому турі максимум чи в чомусь серйозно прорахувалися?
- Для Віктора Януковича це був максимальний результат. Жорстка мобілізація між першим і другим туром (це стосується і зміни виборчого закону), мобілізація у день виборів (з підвозом виборців на дільниці, контролем у комісіях) – це реально був максимум. Якщо говорити про Юлію Тимошенко, то, враховуючи, яким був відрив у першому турі, її результат можна назвати хорошим. Хоча мобілізація була слабкою. І це великий прокол кампанії Тимошенко. У неї була можливість принаймні ще більше скоротити розрив. Хоча, в принципі, жодна серйозна соціологічна компанія не давала Тимошенко перемоги. Тому результат виборів закономірний.
- Чого саме забракло опонентам Януковича для потужнішої мобілізації – закликів до виборців, кращої командної гри?...
- Того, чим не гребували опоненти. Це і підвіз виборців на дільниці, й інші легітимні і напівлегітимні методи, які використовувала команда Януковича. Нічого з того, що робив Янукович, не оскаржено у суді. Значить, воно умовно законне. На такій же грані могла б діяти і Тимошенко. Думаю, фальсифікації були з обох боків, але команда Януковича підійшла до цього серйозніше.
- Яка "заслуга" у результатах виборів статусу кандидатів: Тимошенко – представник влади, Янукович – опозиціонер (опозиційність – зазвичай зручніший майданчик на виборах)?
- Це працювало, швидше, у першому турі. За такої економічної ситуації в країні рейтинг Юлії Тимошенко, як представника влади, мав би бути значно меншим. Але завдяки технологіям й іншим можливим методам його вдалося втримати. У другому турі була вже боротьба не стільки між провладним й опозиційним кандидатами, скільки "іменна" – між Тимошенко і Януковичем.
- Врахувавши помилки кампанії 2004-го, команда Януковича спрацювала на випередження. "Регіони" "озброїлися" контролем над виборчими комісіями, судами, парламентом (подбали про зручний для себе розклад голосів для ухвалення одних і неухвалення інших рішень щодо виборів). Що завадило "тимошенківцям" хоча б подекуди переламати ситуацію на свою користь?
- У Тимошенко не усвідомили ціну перемоги. Чого не скажеш про команду Януковича, яка, програвши по багатьох питаннях 2004-го, винесла з цього урок. Навчена поразкою на минулих президентських виборах, команда Януковича, розуміла ціну кожного кроку. У цьому, думаю, і полягає різниця. У Тимошенко не врахували важливості й небезпеки багатьох нюансів, які і стали вирішальними.
- Якщо порівнювати кампанії обох кандидатів, у чому їх виграшні і програшні моменти?
- У Тимошенко сильнішою була креативна частина виборчої кампанії. Кращої ніхто не придумав. У Януковича важко говорити про креативність. Його кампанія була побудована на простих гаслах. Але, з іншого боку, з прицілом на його електорат, ці гасла були правильними і зрозумілими. Правильною була і стратегія Януковича – не робити жодних зайвих рухів, аби не наробити дурниць. Якщо говорити про організаційну частину кампанії, то команда Тимошенко зазвичай забезпечувала досить хорошу організацію на виборах. Але цього разу Партія регіонів виявилася у багатьох регіонах спритнішою і вмілішою.
- Дехто вважає серйозним недоліком Юлії Тимошенко, який шкодить їй як політику, стиль ухвалення рішень: "Ми подумали, і я вирішила"...
- Це завжди мінус, коли кандидат сам керує кампанією. Одна людина фізично не може охопити і проконтролювати всього. А Тимошенко багато що робить сама. Її небажання делегувати ті чи інші функції професіоналам часто спрацьовує проти неї.
посилання на ВЗ
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.