22 вересня 2013, 03:39

Євроінтеграція, як одна з тем передвиборчої кампанії 2015

Тема євроінтеграції України "червоною стрічкою" пройшла на Форум YES 2013 у Ялті. Перед саммітом у Вільнюсі все менше часу для підготовчих кроків. Ця тема, точно актуальна в контексті виборчої кампанії Президента України у 2015 році.

Цікаво зрозуміти які "козирі" у Віктора Януковича в цій ситуаціїї, а які у опозиційних лідерів. Чим ближче до вільнюсського самміту, тим більше Янукович демонструє чудеса євроінтеграції та "вибиває" козирні карти з рук опозиції. Як це не дивно, але саме у влади зараз вся ініціатива євроінтеграції України. А що ж робить опозиція в цьому контексті?

Позиція опозиції

Можу сказати, що опозиція замість активних кроків з конструктивної критики влади займає досить пасивну позицію і мінімум власних ініціатив. Може такі ініціативи є в проекті, але така політика опозиції не залишає їй жодних шансів на виборах Президента України у 2015 році (якщо такі будуть). Опозиційні лідери вимушені тихо голосувати у Парламенті за багато законів (в тому числі і євроінтеграційних), а в цьому році ще продемонстрували нездатність вивести багато людей на опозиційні мітинги. А головне, що вона не робить – не виробляє власних спільних проектів.

Опозиція вже давно повинна створити опозиційний уряд (трьох парламентських партій), розробити спільний план розвитку країни та спільну стратегію на майбутніх виборах всіх рівнів. Це, поки що, на жаль, не відбувається і навіть не проголошено на майбутнє. Єдиний на сьогодні козир опозиції на шляху до євроінтеграції – це бренд "Тимошенко". Це вже стало "розмінною монетою" або "козирною картою" в руках опозиції. Навколо неї вже виник нездоровий популізм і вся країна є заручником цієї ситуації. Таке враження, що використання питання з Тимошенко замінить всі необхідні дії опозиції і допоможе у всіх внутрішніх або міжнародних напрямках.

Якщо говорити про долю самої Юлії Тимошенко, то думаю, дуже важливо вирішити цивілізовано це питання, звільнити її, але робити промо на цьому призвищі в її становищі – це вже занадто. І закривати цим прізвищем власну нездатність спільних опозиційних проектів, на мою думку, некрасиво у сьогоднішній ситуації.

"Від Ванкувера до Владивостока"

Янукович веде свою, досить активну гру на багатьох напрямках. Достатньо цікавим є меседж Януковича на форумі YES 2013 в Ялті про те, що він, з одного боку знаходиться "між двома великими монстрами – ЄС та Росією", а з іншого виступає за створення "Єдиного економічного простору від Ванкувера до Владивостока".

Якщо він називає "монстрами" і Європу і Росію, цим він демонструє ті важкі перемовини які зараз тривають з партнерами і Заходу і Сходу. І цей вибір буде дуже дорого коштувати як для економіки України так і для перспектив розвитку.

Що цікаво, то про подібне велике утворення економічної кооперації, наприклад, від Ліссабону до Владивостоку говорять провідні і впливові політики світу. Девід Кемерон (Велика Британія) заявив про те, що для подальшого розвитку необходно об'єднати Європу і всі пострадянські країни. Точно про таку конфігурацію у вигляді конфедерації говорила Марін Ле Пен (Франція) цього року, перебуваючи на міжнародному форумі у Ялті влітку цього року. Також про це говорили Володимир Путін (Росія), Нурсултан Назарбаєв (Казахстан), Збігнєв Бжезинський (США) та багато європейських політиків і експертів найвищого рівня. До речі, Збігнєв Бжезінський в такому великому утворенні бачить Київ, основною столицею, з якої і повинні лунати ініціативи в цьому великому проекті. Можна сказати, що Янукович може бути у великому геополітичному тренді.

Неможливо сховатися від достатньо складних перемовин з Росією. І виключно національні інтереси двох країн повинні бути основою переговорів.

Непрості торгові відносини з північним сусідом, з перекриттям торгових потоків на невизначені терміни, явно не покращують двосторонні відносини і є найбільшою антирекламою Митного Союзу.

Важливо наголосити, що експорт до Росії займає біля чверті всього українського експорту. А в разі підписання Угоди про асоційоване членство з ЄС цей потік під великим питанням, виходячи з поведінки нашого північного сусіда. Зараз це питання дискутується у лавах Партії Регіонів, особливо серед бізнесменів, пов'язаних з цим експортом у Росію, і що вони отримають в разі негативного сценарію – невідомо. Навіть створюються спеціальні групи для вирішення цих проблем.

Але...

Але Януковичу все-таки прийдеться вирішити багато болючих питань, хоче він цього чи не хоче. А події можуть розгортатися по-різному.

• В разі неуспішності на вільнюсскому самміті багато козирів влади вийдуть у "відбій".

• Все-таки значна частина електорату Януковича виступає за інтеграцію у Митний союз і він тут серйозно ризикує.

• Погану економічну ситуацію в цьому році ніхто не відміняв, а на цьому фронті теж повинні бути якісь успіхи.

• Якщо Тимошенко вийде з в'язниці – з цим теж щось потрібно робити.

Якщо ці питання в цьому році будуть не вирішені, то вже точно прийдеться будувати "економічний простір від Ванкувера до Владивостока" у середньостроковій та довгостроковій перспективі, а вибори відтерміновувати на невизначений термін...

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Українські війська на території Росії – що це означає?

6 серпня 2024 року українські регулярні війська ввійшли у Курську область російської федерації. Ця подія кардинально змінила сприйняття російсько-української війни, яка почалась у 2014 році і в 2022 році продовжилась з широкомасштабним вторгненням в Україну...

П'ять безпекових сценаріїв російської війни в Україні на 2024-2025 роки: наслідки та політичні рекомендації західним партнерам (GLOBSEC)

Вийшло важливе дослідження майбутніх сценаріїв цієї війни у #globsec Приймав участь в цьому дослідженні. Це дослідження організувала Юлія Осмоловська з командою GLOBSEС https://www...

VICTORY MATRIX OF UKRAINE 2023

Denys Bohush and the "8 owls" analytical group Ukraine, Kyiv, March 2023 Forecasting is still possible Looking into the future and predicting events and scenarios in our time is a very thankless business...

МАТРИЦЯ ПЕРЕМОГИ УКРАЇНИ 2023

Денис Богуш та аналітична група "8 сов" Україна, Київ, березень 2023 Прогнозування можливе Заглянути у майбутнє та прогнозувати події і сценарії в наш час, дуже невдячна справа...

Розмінування української території (слухання у Конгресі США)

130 000 кв. км української території на сьогодні забруднено вибуховими пристроями та заміновано. За даними Гельсінської комісії Конгресу США та українців, щоб її очистити, знадобиться понад 20+ років і понад 73 мільярди доларів...

ЩЕ РАЗ ПРО 9 КІЛЕЦЬ І ГАРЕМ ПУТІНА

Те, що росіян на цій війні називають орками, а росію – мордором, команда путіна вирішила зробити собі на користь. Так як у творі "Властелин колец" є єпізод, що утворилося Братство з дев'яти персонажів для боротьби зі злом, то вони вирішили це використати...