17 лютого 2025, 00:01

Еволюція Game-changer зброї у війні в Україні



Технології війни, які застосовуються у 2025 році у війні росії проти України стрімко змінилися. Прогрес технологій настільки стрімкий, що багато провідних країн світу, в тому числі і НАТО, не готові до сучасних викликів. Україна в цьому плані є на вістрі подій і розвитку сучасних військових технологій. Це ще не стало широко відомо для всіх. По змінам концепцій оборони і безпеки провідних країн світу ми можемо побачити, що реакція є, але новаторські зміни країни роблять без широкої огласки.

В цьому контексті особливо важлива зброя, яка стає "Game-changer" на полі сучасного бою. Україна, яка не мала достатньо сучасної зброї на 2014 рік, але яка відчула всі фактори широкомасштабної конвекційної війни змогла випробувати широку лінійку суперсучасної зброї Заходу від систем Javelin та NLAW до складних систем Patriot, NASAMS, IRIS-T та безпілотних літальних та морських апаратів з штучним інтелектом. Хочу відмітити, що саме українські підприємства в часи СРСР розробляли ракетні комплекси, системи ППО, та космічні і ядерні технології. А до 1992 року Україна мала третій в світі ядерний потенціал, з засобами донесення ракет, літаки, танки, системи ППО тощо.

У 2014 році, коли почалося вторгнення росії в український Крим та частини Луганської та Донецької областей, Збройні сили України мали залишки зброї часів СРСР та частину власних розробок. Фактично це була локальні війна, яку спочатку в Україні назвали – "Антитерористична операція". Росія почала це захоплення українських територій знаючи що Збройні Сили України максимально зменшили свій військовий потенціал за часів Президента Януковича (2010-2014), який готував Україну до інтеграції з росією.

24 лютого 2022 року почалася інша війна. Це широкомасштабне вторгнення на землі, на воді і в повітрі з ракетним обстрілом 17 обласних центрів України. По землі йшли колони танків та машин піхоти, в повітрі літали літаки та гелікоптери, які бомбили об'єкти в Україні та висаджували десант, на морі атаковані українські кораблі та катери в Чорному та Азовському морях.

В перші дні відсічі агресії українські війська змогли мобілізувати десятки тисяч осіб. І відсіч була переважно переносними зенітними комплексами, артилерією, мото-піхотними підрозділами.

В світі до цього дня аналітичні і розвідувальні організації прогнозували цю війну і жоден з цих центрів не давав Україні більше 1 тижня опору. Тоді народилася фраза що росіяни захоплять Київ за 3 дні. Що цікаво, так думали і росіяни. Російська розвідка та ФСБ надали путіну неправдиві данні по стану українського військового потенціала, розповсюджену агентуру у всіх містах і селах України та російськомовне населення, яке чекає "русский мир".

Game-changer N1 – бойовий дух

Перший період – це використання базового озброєння, а саме протиповітряних, протитанкових ручних систем, тобто протитанкових гранатометів і зенітних установок, так званих ПЗРК, які на першому етапі вторгнення практично зупинили російські бронетанкові війська.

На цьому етапі показали високу ефективність західні системи Javelin, NLAW та безпілотні летальні дрони Bayraktar TB2, українська артилерія та техніка і це було важливо, але Game-changer N1 стала мотивація і військовий дух українського воїна.

У лютому-березні 2022 року велика кількість чоловіків вступила в українську армію і незважаючи на відсутність необхідної кількості зброї та амуніції робили фантастичні військові операції по стриманню атак ворога. Така ж ситуація була і у 2014 році, коли велика кількість добровольчих підрозділів разом з регулярною армією зупинили наступ військ рф.

З російського боку важливими факторами був елемент неочікуваності саме такого широкомасштабного вторгнення. Також вплинула пропаганда і велика кількість російської агентури у всіх органах влади та у широких верствах населення в кожному регіоні України. Була спроба кібератаки на всі інформаційні ресурси органів української влади, але українські спецслужби відбили її протягом доби.

Додатком підняття бойового духу українського суспільства та української армії є знищення флагману російського флоту – крейсера "Москва" українськими ракетами Нептун. Такий шалений опір українського народу та української армії зупинив, а потім відкинув російські війська з українських територій Київської, Чернігівської, Сумської, Херсонської, Харківської, Донецької областей. Так зламався міф про російську армію, як "другу армію світі". Тепер викликають посмішку можливості російської армії і боєздатність російського солдата і в Україні іх ніхто не боїться. Але іх бояться тільки на Заході.

Росіяни в цей період активно застосовували системи ракетного вогню і ППО: С-300, С-400, Панцирь-С, Точка-У, Бук на полі бою, та активно обстрілювали міста всієї України ракетами Калібр, Х-22, -32, -59, -69, -101, -102, -105, Кінджал, Онікс проти яких фактично не було у України адекватних систем ППО.

Українські війська в цій війні стикнулися з фактором російських "мʼясних штурмів" на полі бою. Це коли велику кількість російських солдат ведуть в бій, не рахуючись з їх життям і їх кількістю, які загинуть. Тому кількість втрат російських солдат фантастично висока, це від 1:3 до 1:20. Ця тактика і рухає фронт, тому що росіяни завалюють позиції наступу своїми трупами. Тому у української армії є тільки один вихід – воювати технологіями, а не кількістю солдат.

Game-changer N2 – Himars, FPV-дрони та морські дрони

В середині 2022 року російські війська перегрупувались в батальйонно-тактичні групи (БТГ) і достатньо ефективно вели наступальні дії. Також важливим фактором російської армії була приватна військова компанія "Вагнер" Євгена Пригожина. В цей час основною біллю для України, на полі бою, була велика кількість систем залпового вогню "Град", "Смерч" які працювали ракетами на 20-35 км і наносили велику шкоду.

2023 рік дав Україні технологічний стрибок як в розробці власних систем зброї, так і доступу до найсучасніших західних розробок.

В Україні розробили мінімум 20 видів FPV-літальних ударних дронів (окрім дронів Мавік, які всі використовували), які частково компенсували нестачу снарядів і мін на полі бою. З'явилися розробки морських надводних дронів, які атакували і знешкодили 1/3 кораблів російського військового флоту в Чорному морі.

Коли українська армія отримала системи ракетного вогню Himars – це дуже вплинуло на логістику російських сухопутних військ на полі бою. Фактично фронт наступу став повільнішим, тепер зона ураження від Himars була не 20-35 км (як раніше), а 40-60 км. У випадку з ракетами Атакамс ця система вражає на 300 км.

В цьому році вже стали надходити обмеженими партіями ракети Шторм-шедоу, Скальп і Атакамс, а також танки Леопард-2, машини Бредли які, нажаль, не зробили великих змін в ході бойових дій.

В цей час російська армія навчалась на своїх помилках і вони зробили серійне виробництво і велику кількість ударних літальних дронів "Ланцет", розвідуальних дронів Орлан, Суперкам. В цей час росіяни вперше закупили у Ірану ударні дрони-камікадзе "Шахед-136 (139) ", які росіяни почали збирати у себе і назвали "Герань-2". З цього моменту ці літаючі іранські дрони росіяни кожен день запускали (і запускають сьогодні) на всю територію України і змінили життя звичайних мешканців на постійні сигнали повітряних тривог.

Game-changer N3 – система Патріот

Велика кількість обстрілів ракетами середньої дальності українських міст продовжувалась з початку широкомасштабного вторгнення в 2022 році і до сьогоднішнього дня. Це відбувається ракетами наземного базування, (наприклад Іскандер-М), морського базування з екваторії Чорного Моря (Калібр, Онікс тощо) і повітряного запуску (Калібр, Х-модифікації, Кінджал тощо). Але з появою в Україні системи Патріот розподіл сил атаки і оборони різко змінився. У росії була гордістю нова гіперзвукова ракета "Кінджал", яка запускалась з літака Міг-31 і не знешкоджувалась (за словами росіян) жодною системою ППО в світі. Але цей міф зник після збиття цієї ракети та показу ії залишків широкій громадськості. Система Patriot ефективно захищає небо над Україною і практично вивела українську ППО зі стану безпорадності перед російськими балістичними ракетами.

Тепер система Патріот якісно захищає деякі регіони України наряду з системами IRIS-T, NASAMS тощо. Питання захисту територій України тепер знаходиться в площині кількості ракет і достатньої кількості протиракет.

Ефективність цих систем ППО в Українізначно більше ніж 75-80%, що передбачаєтся традиційним досвідом застосування. Україна стала важливим полігоном для експериментів з сучасною зброєю. Ця війна в Україні стала найбільшою континентальною війною з часів 2-ї світової війни і вже трансформовується в 3-ю світову війну.

Game-changer N4 ракети-дрони середньої дальності зі штучним інтелектом

2024 рік ознаменувався для України щоденними ракетними і дроновими обстрілами всієї території російськими ракетами (Калібр, Х-модифікації, Іскандер-М тощо) та дронами-камікадзе "Герань-2". Виробництво дронів "Герань-2" війшло в росії на такий рівень, що вони здатні кожен день запускати по цілям в Україні біля 200 (!) атакуючих дронів. Також запущено виробництво ракет середньої дальності, які використовуються для атак цивільної та енергетичної інфраструктури по всій Україні. Виробництво цих ракет вийде на повну потужність у 2025-2026 роках.

В 2024 році росія почала співробітництво з КНДР, яка надала російській армії біля 5 млн. снарядів, мін, ракети для "Градів" та біля 11 тисяч корейських військових, які воюють на стороні рф. Це відбулося під час гострого дефіциту військового персоналу, снарядів і мін у української армії.

Також в цьому році у України з'явилися літаки F-16, але із-за маленької кількості літаків, та відсутність необхідної кількості ракет це суттєво не вплинуло на ситуацію. Фактично F-16 застосовується для збиття ракет середньої дальності, як частина системи ППО. Нагадую, що Україна має військову авіацію як штурмового і винищувального напрямку Су і Міг так і транспортну військову авіацію – модифікації Ан і Іл.

Тепер про поле бою. Цей рік ознаменувався розробками українських систем РЕБ (радіо-електронної боротьби, антидронової боротьби). Цей метод боротьби з FPV-дронами та бойовими і розвідувальними дронами розвинувся дуже сильно. Фактично це відповідь на велику кількість Ланцетів на полі бою та великих роїв Герань-2 над домами українців на всій території України. З обох боків лінії фронту є велика кількість різновидів FPV-дронів та ракетних дронів, дронів-розвідників (більше 200) та систем РЕБ. Фактично боротьба зараз йде в діапазонах частот і технічних характеристиках. Щоб обійти системи РЕБ з обох боків почали використовувати літальні дрони з оптоволоконним дротом. Це виглядає як маленький літальний апарат який приєднаний до дроту довжиною 8-10 км. Росія в цей рік використала один раз свою супернову розробку гіперзвукову ракету "Орешник", яку вона застосувала в ударі по Дніпру сити.

Тепер про супернові українські розробки. Поряд з тим, що українськкі розробники зробили лезерну зброю Тризуб та 200 нових модифікацій літальних дронів, вони вже зробили ракети-дрони зі штучним інтелектом. На полі бою це дрони Лелека, Валькірія, Shark, Вампір, Кажан тощо.

На сьогодні у відкритому доступі розповідають про такі українські далекобійні літальні беспілотники системи Сокіл-3000, Бобер, Лютий, Паляниця, Пекло, UKRJET-22, Морок та інші, які успішно знешкоджують цілі вглибині території рф на 1500-2000 км. А це цілі у Москві, Санкт-Петербурзі і навіть в Казані. Це тепер "головна біль" ППО рф, яка не має протидії проти цієї української зброї. Фактично в рф, далеко від лінії фронту, регулярно горять військові та енергетичні обʼєкти. Якщо говорити про морські надводні українські дрони, то вони вже можуть вражати не тільки морські цілі, але і гелікоптери в режимі "вода-повітря". На деяких українських дронах встановлена система EagleEyes – машинний зір зі штучним інтелектом.

Хочу зазначити, країни НАТО, які знаходяться в Європі, під великим питанням зможуть відбити атаки, які рф робить в Україні.

Комбіновані атаки дронів, крилатих і балістичних ракет можуть спричинити велику небезпеку в сучасних умовах. Україна має цілу мережу спостережних пунктів та мобільних вогневих точок, які знешкоджують мобільні цілі на висоті 20-100 метрів від землі. Європа до цього точно не готова... І це тільки один приклад.

Всі зараз вчяться на цій війні, тому що вона висвітлює контури війн майбутнього.

Також головною рисою цієї війни з росією є маса – необмежений мобілізаційний ресурс та масове виробництво зброї. Це треба розуміти, що територіальна війна, реальні війська і багато танків, літаків, ракет, систем ППО, РЕБ, космічна і аеророзвідка – запорука безпеки. Але технологічна складова дозволяє значно зекономити людський та традиційний військовий ресурс. Також критичним наявність союзів і союзників.

Ласкаво просимо в майбутнє, дуже небезпечне майбутнє.

(c) Денис Богуш, 2025

Оригінал статті – в британському ресурсі OSINT Telegraph

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Еволюція Game-changer зброї у війні в Україні

Технології війни, які застосовуються у 2025 році у війні росії проти України стрімко змінилися. Прогрес технологій настільки стрімкий, що багато провідних країн світу, в тому числі і НАТО, не готові до сучасних викликів...

Українські війська на території Росії – що це означає?

6 серпня 2024 року українські регулярні війська ввійшли у Курську область російської федерації. Ця подія кардинально змінила сприйняття російсько-української війни, яка почалась у 2014 році і в 2022 році продовжилась з широкомасштабним вторгненням в Україну...

П'ять безпекових сценаріїв російської війни в Україні на 2024-2025 роки: наслідки та політичні рекомендації західним партнерам (GLOBSEC)

Вийшло важливе дослідження майбутніх сценаріїв цієї війни у #globsec Приймав участь в цьому дослідженні. Це дослідження організувала Юлія Осмоловська з командою GLOBSEС https://www...

VICTORY MATRIX OF UKRAINE 2023

Denys Bohush and the "8 owls" analytical group Ukraine, Kyiv, March 2023 Forecasting is still possible Looking into the future and predicting events and scenarios in our time is a very thankless business...

МАТРИЦЯ ПЕРЕМОГИ УКРАЇНИ 2023

Денис Богуш та аналітична група "8 сов" Україна, Київ, березень 2023 Прогнозування можливе Заглянути у майбутнє та прогнозувати події і сценарії в наш час, дуже невдячна справа...

Розмінування української території (слухання у Конгресі США)

130 000 кв. км української території на сьогодні забруднено вибуховими пристроями та заміновано. За даними Гельсінської комісії Конгресу США та українців, щоб її очистити, знадобиться понад 20+ років і понад 73 мільярди доларів...