Вижити у 2022-му: які досягнення наша команда забере з собою в наступний рік
2022 рік був точно не з тих, за яким ми будемо сумувати чи взагалі хочеться робити якісь підсумки. Надто багато зла і жорстокості зазнав кожен із нас в останні 365 днів. Проте, попри всі виклики, є речі, про які просто хочеться згадати, адже саме вони ще більше об'єднали дружню команду Transparency International Ukraine та заклали основу для нашої, сподіваюся, близької перемоги.
Для себе я визначив п'ять важливих досягнень нашої організації за минулий рік, з якими, так чи інакше, нам доведеться працювати і в році прийдешньому.
Брали участь у процесі відбудови України.
Про те, що відновлення зруйнованого російськими військами стане важливою частиною життя всієї країни після завершення війни, ми почали говорити ще з весни. Саме тому, разом з партнерами ми створили Rise Ukraine – коаліцію українських та міжнародних громадських організацій, головна мета якої – просувати принципи доброчесності, сталості та ефективності у відновленні України.
А оскільки наша відбудова – це не щось захмарно далеке, TI Ukraine підготувала власну концепцію відбудови України. Ми проаналізували досвід інших країн в питанні повоєнної відбудови, виявили основні недоліки цих кейсів та розібралися з їхніми причинами і на основі цього аналізу запропонували архітектуру процесу відбудови, яка має мінімізувати ризики під час реалізації проєктів відновлення. Власне, на просуванні цієї концепції та моніторингу самого процесу реконструкції України ми і будемо зосереджувати свої зусилля наступного року.
Продовжували моніторити публічні закупівлі.
Повномасштабна війна не могла не вплинути на публічні закупівлі, тож команда DOZORRO Transparency International Ukraine зі свого боку досліджувала, які саме зміни відбулися в цій сфері за перші пів року після вторгнення росії.
Головною проблемою для такого дослідження стало те, що нині на Prozorro немає повної інформації про закупівлі часів воєнного стану. Проте навіть за наявних даних ми виявили, що загальна кількість лотів у досліджуваному періоді впала у 2,6 раза порівняно з 2021 роком, а конкурентних – у понад 4 рази. І така тенденція продовжується.
Тож завданням на майбутнє для нас буде адвокація закріплення в Законі України "Про публічні закупівлі" механізмів, які дозволять ефективно здійснювати швидкі, відкриті та конкурентні процедури в екстремальних умовах, таких як війна, пандемія або стихійне лихо. А ще ми переконані, що всі закупівлі в межах відбудови України мають відбуватися через систему Prozorro, і в цьому нас підтримує зі свого боку Світовий банк.
Запустили комунікаційну кампанію щодо виходу міжнародного бізнесу з росії.
Transparency International Ukraine була однією з перших українських громадських організацій, які звернулися із закликом до урядів країн світу та міжнародних компаній припинити будь-які взаємини та з росією після її вторгнення в Україну.
В умовах нинішньої війни співпраця, а особливо відновлення економічних зв'язків, з країною-окупантом – означає пряму її підтримку, і мене тішить, що відтоді все більше і більше компанії згортають свою діяльність в країні-агресорці. За останніми даними Єльського університету, вже понад 1000 компаній припинили свою співпрацю з росією, проте досі є ті бізнеси, які залишаються у цій занапащеній країні. І наше завдання переконати світ, що така співпраця на тлі кривавої війни в Україні просто неприпустима.
Продовжували моніторити конкурси в антикорупційні органи та аналізувати антикорупційне законодавство.
Хоча на тлі війни може здаватися, що боротьба з корупцією відійде на другий план, в реальності ми були свідками геть іншого. Так, спершу зусилля кожного українця були спрямовані на протидію ворогу, проте після першого шоку ми знову згадали про боротьбу з корупцією, адже вона нікуди не поділася.
Саме воєнний час може створити враження для багатьох недоброчесних чиновників, що тепер можна збагачуватися на біді країни усіма доступними способами. Проте, як ми вже бачимо, попри всі такі спроби, протидія корупції залишається так само сильною, і все – завдяки створеній ще у відносно мирний час антикорупційній системі.
Саме тому Transparency International Ukraine продовжує наполягати, що працювати в антикорупційних органах мають фахові і доброчесні люди, і особливо – коли йдеться про керівні посади. Тому наші експерти продовжують стежити за ходом конкурсів з відбору керівників НАБУ та АРМА і сигналізувати про недоліки в цих процесах. Із цим ми увійдемо й у 2023 рік.
На щастя, один із конкурсів в році, що минає, таки закінчився – комісія нарешті визнала перемогу Олександра Клименка в конкурсі на керівника САП. Цього рішення ми чекали понад пів року, адже про перемогу Клименка було відомо ще в грудні 2021-го.
Як мільйони українців – допомагали ЗСУ та всім, кому це було потрібно в цей непростий рік.
Від самого початку повномасштабної війни наша команда шукала, закупляла й передавала військовим всі необхідні речі для захисту нашої країни. Лише за перші 100 днів війни TI Ukraine закупила і передала 650 аптечок, 100 пар тактичних окулярів, 90 павербанків, 65 пар берців для наших воїнів, 60 пар захисних окулярів-масок, 30 балістичних шоломів, 11 бронежилетів, 10 тепловізорів та багато іншого. І такі закупівлі продовжуються дотепер.
Але допомагали ми не лише ЗСУ. У рамках Програми "Transparent cities/Прозорі міста" ми створили Emergency Fund, за допомогою якого TI Ukraine закуповує та передає містам необхідні техніку та обладнання – генератори, обігрівачі, флеш-накопичувачі, ноутбуки та багато інших корисних речей, які допоможуть легше пережити холодну зиму під обстрілами росіян інше.
Звісно, цей перелік досягнень 2022 року можна продовжувати, але я зупинюся на цих п'яти. Попри всі перешкоди і біль, нам вдалося багато чого зробити. І я вірю, що надалі ми зробимо ще більше. Заради перемоги. Заради нашого майбутнього, яке точно буде світлим і теплим. І без росіян.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.