23 січня 2025, 15:48

Про ''надважливе'' рішення АП ВАКС щодо арештованих активів Медведчука

Сьогодні АП ВАКС закрила провадження за скаргою АРМА щодо заборони продавати арештовані активи Віктора Медведчука. Проте представники Агентства були категорично проти цього рішення – відстоювати свої погляди у ВАКС прийшло ледь не все керівництво АРМА на чолі з Оленою Думою.

Від самого ранку АРМА активно поширює тези про те, що заборона Антикорсуду продавати арештоване майно "кума путіна" може створити небезпечний прецедент для інших підсанкційних осіб. Мовляв, якраз рішення про таку заборону буде спонукати і Медведчука, й інших підсанкційних осіб оскаржувати конфіскацію цих активів у ЄСПЛ.

Ця позиція дивна з декількох причин.

По-перше, дивно чути такі аргументи під кінець третього року війни – коли механізм конфіскації активів підсанкційних осіб напрацьований, чимало неточностей в ньому виправлені. Та і загалом така процедура наповнює бюджет значно швидше, ніж продажі арештованого в кримінальних провадженнях майна. Не можемо ж ми припустити, що АРМА загалом сумнівається в дієвості цього механізму.

І це друга дивина такої аргументації. Бо, знову ж, ці три роки війни показали, що конфісковувати майно державних зрадників через рішення в кримінальних справах – процес надто тривалий. Насправді ми досі не маємо доказів про те, що хоч чиєсь майно конфіскували в такий спосіб, бо справи розглядаються справді роками. Тоді як через санкційний механізм уже вдалося конфіскувати майно на десятки мільярдів гривень.

Навіть більше – його вже почали продавати, і набагато успішніше, ніж чимало активів, які перебувають в управлінні АРМА. І попри численні перепони, проходять такі продажі значно швидше, ніж, наприклад, проведення аукціонів з обрання управителів арештованим майном. Детальніше про це ми писали, наприклад, тут.

І взагалі, рішення про те, що саме ВАКС має ухвалювати рішення щодо санкційних активів, Верховна Рада прийняла ще у 2022 році. І Антикорсуд справді значно швидше розглядає такі справи, ніж це відбувалося би в інших судах. І робить це настільки ґрунтовно і комплексно, наскільки дозволяють обставини.

Україні потрібна якісна конфіскація проросійських активів, і майно Медведчука безперечно належить до такого переліку. І керівництво АРМА мало би зі свого боку всіляко підтримувати це завдання.

На жаль, ми знову бачимо, як АРМА більше ставить на гучну, майже "зрадницьку" комунікацію, ніж працює над виправленням власних помилок.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Про ''надважливе'' рішення АП ВАКС щодо арештованих активів Медведчука

Сьогодні АП ВАКС закрила провадження за скаргою АРМА щодо заборони продавати арештовані активи Віктора Медведчука. Проте представники Агентства були категорично проти цього рішення – відстоювати свої погляди у ВАКС прийшло ледь не все керівництво АРМА на чолі з Оленою Думою...

Як ми змінилися за 10 років – приклад однієї організації

Чесно кажучи, я дуже багато думаю про роботу. І то не дивно, бо за роки, що очолюю Transparency International Ukraine, вона стала практично частиною мене...

Звіт Єврокомісії-2024: які три реформи ми вважаємо пріоритетними на наступний рік

Два дні тому Єврокомісія оприлюднила черговий Звіт щодо розширення ЄС щодо України як країни-кандидатки за 2024 рік. У досить об'ємному 99-сторінковому тексті наші партнери згадали чимало важливих для нашої євроінтеграції речей, проте зараз я хочу зупинитися на тих трьох реформах, які вважаю головними для нас у 2025 році – Рахункової палати, публічних закупівель та Агентства з розшуку і менеджменту активів...

Дзеркало трансформації: що важливого в оновленому меморандумі з МВФ

За вихідні якось загубилася у вирі повідомлень про спеку, обстріли та вибори у Франції новина про четвертий перегляд програми України з МВФ. ЗМІ здебільшого написали про те, що Фонд погодив виділення Україні траншу у $2,2 млрд...

Три запитання про розслідування витоків інформації в НАБУ

Маємо нарешті перші рішення НАБУ щодо скандалу з витоком інформації. Заступника директора НАБУ Гізо Углаву відсторонили від виконання обов'язків за його ж заявою про потенційний конфлікт інтересів...

5 думок до другої річниці великої війни

Сьогодні буде багато спогадів і рефлексій, багато розмов про плани. Але мені видалося важливим зафіксувати ті 5 ключових для мене особисто речей станом на 24 лютого 2024 року...