10 лютого 2015, 03:44

Моніторинг Відкрито: перші порушники та законотворчий фастфуд

З початком другої сесії Верховної Ради стартував Моніторинг роботи парламентських комітетів. Про нього я писав у попередньому дописі.

Перший тиждень приніс перші враження. Серед них купа неприємних.

Але усе по черзі.

3 лютого ми дізнались про розклад засідань комітетів. День у день зібрати спостерігачів не встигли, тож запланували участь учасників Моніторингу Відкрито на середу 4 лютого.

Того дня свої засідання запланував 21 комітет. Чотири з них не пустили на свої засідання спостерігачів Моніторингу Вікдрито. У таблиці воні відмічені червоним кольором.



Є різні можливості потрапити на засідання комітетів. Ми пішли прямим шляхом.

Відповідно до п.2 ст.44 закону України про комітети Верховної Ради засідання комітетів проводяться відкрито та гласно. Тож ми вирішили побачити, як це положення дотримується на практиці.

Ми надіслали листи на офіційні і-мейли (@rada.gov.ua) голів комітетів та завідувачів секретарів комітетів. Данні брали з офіційного сайту Верховної Ради.

Виявилось, що у трьох комітетів не вказаний і-мейл завідувачів секретаріату. Ось вони:

• Комітет з питань запобігання та протидії корупції;

• Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики;

• Комітет з питань транспорту.

Також ми вирішили продублювати наші листи повідомлення у ФБ головам комітетів.

У цьому випадку виявили 4-х голів комітетів, які не мають ФБ-сторінок.

Тут можна було б пожартувати, що вони досі користуються поштовими голубами. Але які жарти, коли мова йде про серйозні речі та серйозних чоловіків.

Ось ті, до кого ще не дійшов винахід Цукерберга:

• Андрій Іванчук;

• Андрій Кожем'якін;

• Микола Мартиненко;

• Руслан Князевич.

Варто зауважити, що у попередньому кликанні усі четверо входили до фракції Батьківщини на чолі із фронтовиком та реформатором Арсенієм Яценюком. Так, маленька деталь...

Після усіх наших листів виявилось, що 4 комітети таки не хочуть бачити спостерігачів Моніторингу Відкрито на своїх засіданнях. Ще раз нагадаємо цих достойників:

• інформатизації та зв'язку – Олександр Данченко (Самопоміч);

• податкової та митної політики – Роман Насіров (БПП);

• Регламенту та організації роботи Верховної Ради України – голова комітету досі не призначений;

• транспорту – Ярослав Дубневич (БПП).


Отримання перепусток спостерігачами Моніторингу Відкрито виявило системну проблему. Процес отримання цих перепусток є застріло-совковим.

Я опишу цей процес поетапно, щоб було більш зрозуміло.

1. Людина повідомляє керівництво комітету, що хоче потрапити на відкрите засідання комітету.

2. З комітету телефонують у бюро перепусток. Кажуть прізвища людей, яким хочуть виписати перепустки.

3. Жінка у бюро перепусток записує прізвища до журналу.

4. Коли приходить людина, яка хоче потрапити на засідання комітету, вона звертається до бюро перепусток. Дає свій паспорт. Жінка звіряє, чи є у її журналі замовлення на цю людину.

5. Якщо є,то вносить данні паспорту у комп'ютер.

6. Людина бере паспорт і йде до охоронців.

7. Охоронці перевіряють, чи внесена ця людина до комп'ютера. Якщо так – тоді пропускають.

Окрім того, що така "система" є не функціональною, вона ще на кожному етапі може давати збої. Одна група наших спостерігачів витратила 40 хвилин, щоб потрапити у комітети. І це при тому, що комітет замовив для них перепустки.

У Верховній Раді вже дії система електронної реєстрації відвідувачів сесійних засідань, а з відвідувачі комітетів все ще стикаються зі старою радянською системою.

Це керівникам Ради Гройсману, Парубію та Сироїд на замітку.

Отже, з певними перепонами наші спостерігачі потрапили на засідання комітетів.

Якщо систематизувати зауваження спостерігачів Моніторингу Відкрито, то вони наступні:

• відхилення (іноді значне) від порядку денного. Чому це неприпустимо, і як цю проблему вирішувати – тема інших розмов, дописів та досліджень.

• Розгляд законопроектів за принципом фастфуду. Це коли за кілька хвилин комітет вирішує, чи підтримувати певний законопроект. Без дискусій серед членів комітету, без залучення експертів та громадських представників, без розгляду зауважень та висновків експертних управлінь парламенту.

• Низька активність депутатів у роботі комітетів. Це і відверте відсторонення від роботи комітету, і ігнорування засідань, і небажання депутатів витрачати час на участь у засіданнях комітету.

Знову ж таки, системні проблеми ми внесемо у звіт Моніторингу Відкрито. Поки ж враження окремих спостерігачів з перших засідань комітетів.









Ось такі перші враження від наших спостерігачів.

На останок. Хоч це не зовсім стосується Моніторингу Відкрито, але.

Один з моїх попередніх дописів "Що приховують парламентські комітети" розцінили а) як журналістський матеріал, б) як матеріал Моніторингу Відкрито.

Ані а), ані б) не відповідає дійсності.

Блог – не є журналістським матеріалом. Це моє суб'єктивне бачення. Тим більше писався він до старту Моніторингу Відкрито.

Але я не маю права приховати реакцію на цей допис тих людей, які вирішили відреагувати. Нехай і у Фб.

Отже, перша реакція від голови комітету з питань європейської інтеграції Ірини Геращенко.

***************************

Привіт. Нарешті повернулася зі всіх своіх відряджень і добралася написати тобі щодо твого матеріалу про роботу комітетів. Я – і весь наш комітет- з ним категорично не згоді і думаю, буде правильно, якщо ти також про це напишеш):

Претензія номер один чисто колегіальна, журналістська. Ти збирав інфо про роботу комітетів- так чому ж не задав жодного питання ані мені, ані жодному з колег- депутатів, ані секретаріату. Це ж було б професійно, погодься, тим більше ми повністю відкриті.

По- друге, у нас чи не у єдиних засідання комітету транслювалися у прямому ефірі на сайті комітетському, але зараз сайт реформується і не є досконалим.

По- третє, протокол ми виівшуємо наступного дня, а стенограма приходить за три тижні... І це не вирішиш, бо аткі зараз можливості технічні в Раді.

Ну, і стосовно зауважень, викладених у статті, наш офіційний від комітету лист. (але прошу наступного разу все ж телефонувати- ми завжли відповідаємо на всі запитання щоло роботи комітетів).

ЛИСТ

Шановний пане Братущак, Передусім хотіли б висловити вам подяку за роботу та увагу до діяльності комітету євроінтеграціі. В тому числі і за висловленні зауваження щодо роботи комітетів Верховної Ради України.

Вважаємо, що регулярний моніторинг громадськості сприятиме якнайскорішому переходу інформування громадськості про діяльність ВРУ на якісно новий рівень.

Однак хотіли б висловити нашу позицію відносно роботи сайтів комітетів ВРУ взагалі, та сайту Комітету з питань європейської інтеграції зокрема.

Варто зазначити, що після оновлення головного сайту ВРУ, у 2015 році розпочато оновлення сайтів комітетів, їх стандартизацію та розширення функціональних можливостей (за принципом отримання необхідної інформації через мінімальну кількість переходів на сайті). Така робота зараз проводиться і з сайтом Комітету з питань європейської інтеграції.

У зв'язку з цим деякі розділи на діючому сайті недоступні або не оновлюються. Закінчення робіт, враховуючи матеріально – технічні та організаційні обставини, заплановано на кінець лютого 2015 року.

Крім того, повідомляємо, що інформація, яку б Ви хотіли отримувати, за виключенням стенограм, завжди вчасно відображалась і відображається на сайті Комітету, починаючи з 2004 року. Зокрема, зазделегідь на сайті оприлюднюються анонси про засідання комітету та порядок денний засідань, прес- релізи про самі засідання, зустрічі та заходи, проведені членами комітету.

Принагідно зазначимо, що наш Комітет був одним з перших комітетів Верховної Ради України, який створив власний сайт. Так, на головній сторінці сайту Комітету є рубрика "Анонси", де розміщується порядок денний Комітету і запрошення для преси та представників громадськості (ця інформація також дублюється на сайті Верховної Ради України). Після проведення засідання інформація видаляється з рубрики "Анонси" та відображається у протоколі засідання, після його підпису головою Комітету та секретарем, у вкладці "Діяльність"-"Засідання". У цьому розділі також знаходяться усі архіви протоколів засідань за минулі роки.

Щодо стенограм засідань Комітету, то вони готуються Відділом стенографування апарату ВРУ і надходять до Комітету часто із значним запізненням у зв'язку з перевантаженістю та занадто малою кількістю стенографістів. Стенограми готуються на основі аудіо запису засідання, та часто потребують значного доопрацювання для їх розуміння читачем, який не був присутній на засіданні Комітету. Таким чином вони, радше, є основою для з'ясування подробиць прийняття окремих рішень.

Також хотіли б наголосити на відкритості роботи нашого комітету. На наших засіданнях постійно присутні представники ЗМІ, експерти, інтерни. Тексти стенограм зберігаються у секретаріаті Комітету та надаються, за першою вимогою, повністю чи у вигляді витягу, на запит громадян чи організацій в рамках положень Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Ви не зможете привести жодного факту недопуску на засідання комітету представників ЗМІ чи невчасного інформування про його проведення та про порядок денний.

З повагою, від імені Комітету і за дорученням всіх наших членів комітету- Ірина Геращенко

********************************************

Друга реакція від представників голови комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергія Рибалки.

У цьому випадку я вже не стримався від коментарів:





************************************

Майже усі парламентські комітети анонсували свої засідання і цього тижня. Наші спостерігачі вже готові до участі. Хотілось би сподіватись на покращення роботи депутатів у комітетах. Але щось підказує, що так швидко вони не зміняться. Намагатимемось допомогти:)

PS Запрошуємо слідкувати за нашою діяльність на сторінку Моніторинг Відкрито

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Харлан – легенда!

ЗО-ЛО-ТО! "Ми – олімпійські чемпіони!", – каже Харлан в камеру одразу після перемоги. І як же це неймовірно! Ми наздоганяли суперниць увесь поєдинок...

Fight!

Захоплююсь такими історіями! Коли все проти тебе. Коли не йде. Коли усе твоє спортивне життя та спортивна кар'єра стоять перед прірвою. Коли програєш 11-5...

Благали про допомогу – врятовані! Неймовірна історія з Херсона

Неймовірна історія з хеппі-ендом. На лівому березі Дніпра під Херсоном застрягла жінка з хлопчиком та дівчинкою. Вода поступово підіймалася, вони рятувалися на другому поверсі, на даху будинку...

Я потрапив у Херсон

Я потрапив у Херсон. Одразу зателефонував своїй редакторці Жені Моторевській, сказав, що буде репортаж з окупованого міста. Але чомусь вона такій новині від мене не зраділа...

Гол усього життя. За це і воюємо

За такі моменти ми любимо життя. Наприкінці матчу Динамо проти Евертона на поле вийшов ось цей чоловік. Він – вболівальник з Евертона. Але на поле він не вибіг, як іноді роблять фанати...

Легенди ЗСУ. Позивний "34"

Герой України танкіст Сергій Пономаренко має позивний "34" – по номеру його танка в АТО. Цю цифру "34" добре запам'ятали російські окупанти...