#ШеваПил. Як першокурсники боряться з корупцією в університеті Шевченка
Неспокійними видалися останні 2 місяці для адміністрації Київського національного університету ім. Шевченка та корупціонерам, які наживаються на вищій освіті. Їх не тягали на допис слідчі Генпрокуратури або МВС, не перевіряла спец комісія міносвіти або черговий люстраційний комітет. З цими вони якось би та й домовилися.
Усе банальніше. З'явилия студенти-першокурсники, яким набридло спостерігати, як "найкращий університет країни" функціонує на рівні технікуму, або, як самі вони кажуть, є "дніщєм".
Серед цих мрійників є прихильник антикорупційних дій Навального. Тож один з перших листів хлопців був до Росії. Просили дозволити використовувати назву. Так з'явилася студентська ініціатива КНУ Шевченка #ШеваПил.
І знову підтвердила свою життєздатність проста істина: корупціонери бояться публічності, коли про них починають говорити і писати. За два місяці молоді філософи-політологи зробили не багато: поцікавилася непрозорістю тендерів в університеті та хабарами при поселенні в гуртожитки. Але цього стало достатньо, щоб про них дізналися як у "найкращому університеті країни", так і в вишах по всій Україні.
Адміністрація побачила у них загрозу для тихого переобрання ректора, яке має відбутися восени цього року. А самі хлопці вже йдуть на свої перші вибори – до Студентського парламенту КНУ Шевченка.
Знайомтесь: 18-річний Станіслав Тихонько (на фото – зліва) та 17-річний Володимир Коваль (на фото – справа).
- 17 березня з'явився перший пост в соціальній мережі від ШеваПіл наступного змісту: "Хочемо вчитися в найкращому університеті країни, а не в пафосному "дніщі". Хто так вважає зі студентів університету Шевченка і чи багато таких?
Володимир Коваль Стосовно формування, серед студентів Шевченка – це досить розповсюджена думка. Серед всіх студентських спільнот, ініціатив – лідер – це КПІ і всі на цей виш рівняються. І от в Шевченка є навіть такий пресловутий мем "Унила Шева". Мається на увазі, що в університеті нічого не відбувається цікаво, дуже мало ініціатив і активності серед студентів і, власне, це ми хотіли змінити. Тому так і написали, що хочемо, щоб студентська спільнота була більш розвинутою, а не настільки униле.
Станіслав Тихонько Навіть та активність, яка проводилась серед студентів, якісь заходи організовували – це збирало максимум 20 студентів, ніхто про ці заходи нічого не чув, не знав, ніхто їх не відвідував і всім, за великим рахунком, було до них байдуже.
Що саме ви вирішили змінити, започаткувавши свою ініціативу?
Станіслав Тихонько Якщо дивитися в глобальному розумінні – то все: починаючи від інформаційної політики університету Шевченка і закінчуючи взаємодією студентів з Адміністрацією вишу.
Володимир Коваль Якщо ми подивимося на сторінку ШеваПіл – у нас там написано: "Будуємо громадянське суспільство КНУ" і в цих кількох словах якраз і закладений увесь сенс. Адже найбільше наше невдоволення не стільки Адміністрацією, скільки пасивністю й інертністю самих студентів. Окрім того, ми хотіли показати, що порушувати проблемні питання університету і захищати права студентів – це правильно і так має бути. От у нас є декілька активістів в університеті, яких не влаштовує ситуація, наприклад, в гуртожитку. Вони готують відповідні документи, приходять з ними в ректорат на що у відповідь чують "чувак, ти з Донецька, ти живеш у гуртожитку, ми тебе зарз виселемо звідти, тому замислись: будеш ти це робити, чи не будеш нічого робити" погрози про виселення. Створивши ШеваПіл ми хотіли показати приклад громадської активності і довести студентам, що можна і потрібно захищати та боротися за свої права, це правильно, це круто, більш того – це має бути модно, і усі мають цим займатися.
Станіслав Тихонько В нашому університеті просто відсутня студентська культура. Якщо взяти до прикладу КПІ, то там ця культура з'явилася і досягла певного розмаху – в минулому році. Самі КПІшники навіть назвали це "Студентська весна", коли відбувся розквіт студентських ініціатив в світлі останніх подій, студентських ініціатив, акцій. І вони показали своєю діяльністю, що потрібно рахуватися з думкою студентів.
Але схоже, що ваша ініціатива спрямована на боротьбу з корупцією?
Володимир Коваль Так. Ні для кого не секрет, що університет Шевченка – найбільш корумпований університет. І дійсно тут корупція просто квітне. Ми не розуміємо, чому студент для того, щоб заселитися в гуртожиток має платити за це гроші. Це неправильно. Ми також плануємо займатися питаннями абітурієнтів: чому певних людей рухають по списку? Чому люди мають платити комусь гроші, аби вступити до вишу?
Станіслав Тихонько Це Навіть з точки зору показовості, найочевидніший і найбільш глобальний момент в плані проблем – це саме корупція. Тому що всі про неї знають. Навіть якщо говорити про ситуацію з економічним факультетом: всі студенти знають, що там процвітає корупція, навіть знають конкретних людей.
Стосовно ситуації з економічним факультетом: до вас звернулися студенти чи ви самі дізналися про те, що там відбувається?
Володимир Коваль До нас зверталися студенти, нам написали на умовах анонімності пр. існуючу проблему. Про економічний писали більше всього.
На вашій сторінці в соцмережі було проведено опитування, яке показало, що кожен четвертий студент дає хабар при поселенні в 10-й гуртожиток (економічного факультету). Наскільки ці цифри співпадають з реальною картиною?
Володимир Коваль Ця картина не зовсім реальна. Це опитування проводив випускник економічного факультету. Він запропонував таку схему: якщо набереться 50 відповідей – він скаже, платив він за поселення в цей гуртожиток чи ні. 50 голосів назбиралося, тому що ми репостнули. В результаті – він зізнався, що все ж таки платив. Це було в 2011 році і сума була приблизно 3 000 грн. Він навіть написав кому платив. Але інформація не стало новою, бо саме про цих хабарників нам писали.
Як багато студентів так само зараз платять за поселення?
Володимир Коваль Якщо брати 10-й гуртожиток економічного факультету – там така практика досить поширена. Якщо ти хочеш поселитися у двійку – маєш платити.
Станіслав Тихонько Судячи з реакції студентів економічного факультету на нашу появу – таких людей немало. Тому що був певний "кістяк", який нам протидіяв, заважав нашій діяльності. Вони мало не прямо зізнавались, що вони платили, що корупція дійсно є, але кого це взагалі хвилює.
Володимир Коваль Ми не можемо чітко окреслити картину з корупцією в силу того, що у нас немає ніяких соціологічних замірів і навіть, якщо ми будемо такі опитування проводити, то далеко не всі студенти будуть готові в цьому зізнатися.
Дивіться: Як #ШеваПил на економічний факультет ходив
Є якийсь певний прейскурант на поселення в гуртожиток?
Володимир Коваль Є визначений прейскурант. Цифри, згідно різних джерел, трохи відрізняються, але в середньому суми починаються від 4 тисяч гривень і вище. Це сума конкретно за поселення. Один раз ти платиш, поселяєшся. Але потім може виникнути ситуація, коли потрібно буде знову доплатити через певний час.
Зазвичай корупційна схема працює таким чином, що гроші йдуть нагору. У випадку з 10-м гуртожиткоми – хто нагорі?
Володимир Коваль Як мінімум ми можемо прослідкувати чіткий ланцюжок до замдекана економічного факультету. Говорити про те, чи причетний до цього декан факультету чи люди, які обіймають вищі посади в ректораті – ми можемо будувати свої здогадки, але ланцюжок відкатів поки що ми чітко простежити не можемо.
Станіслав Тихонько Показовоо, що після того, як ситуація з корупцією на економічному факультеті отримала широкий розголос в медійній сфері, а також серед студентів – було оголошено про внутрішню перевірку ректорату за фактом поселення в гуртожитки і буквально наступного дня заступник декана економічного факультету пішла у відпустку.
Володимир Коваль Ми можемо хіба що припускати, але якщо побудувати нескладний логічний ланцюжок – можна прослідкувати, що декан економічного факультету має до цього певне відношення, також не виключено що тут замішаний і перший проректор, в компетенції якого знаходиться студмістечко і питання поселення. Чи бере в цьому участь ректора чи інші люди, які займають керівні посади – сказати складно. Бо на факультетах залишається певна автономія. Є якийсь глобальний распил, у якому бере участь уся адміністрація, а є локальні, і це один з випадків.
По факту погроз ви звернулися в міліцію. А от по факту хабарництва були якісь звернення?
Володимир Коваль Були люди, які виявляли бажання писати заяви в прокуратуру. Їх було двоє і вони були вже випускниками, тому і не боялися. Але в якийсь момент вони також передумали. Найбільша проблема в нашому університеті, що студенти або байдужі, або просто не готові протидіяти. У багатьох позиція: "Ви займайтесь, вирішуйте, а ми подивимося. Брати участь у цьому ми не хочемо".
Це не лише серед студентів, а й загалом в країні так. Як це змінити?
Володимир Коваль Перш за все потрібно показувати приклад якоюсь активністю. От, наприклад, ми почали цим займатися і з'явилося багато людей, які пропонують свою допомогу. Раніше їм це також було цікаво, але вони чекали, що хтось з'явиться і покаже, як треба це робити.
Станіслав Тихонько До того ж, студенти, як відомо, – це основний "кістяк" громадської активності та ініціатив, тому закономірно починати саме з них. По суті – це покоління, яке через короткий проміжок часу вже буде брати безпосередню участь в політичній діяльності, будувати нашу державу і виховувати внутрішню культуру.
Чи можна сказати, що історія з корупцією на економічному факультеті закінчилася після того, як заступник декана пішла у відпустку?
Володимир Коваль По факту збору нами підписів і після того, як це питання набуло широкого розголосу, адміністрація створила ректорську комісію, яка займається питаннями поселення. Зрозуміло, що вони бюрократичними методами це питання суттєво затягується. В будь-якому випадку, ми не маємо наміру цю ситуацію спускати з рук і будемо чекати, що покаже ця перевірка. Якщо буде потрібно, я думаю, що ми будемо шукати людей, які будуть готові написати заяву в прокуратуру.
У вас ще була історія, що ви зацікавилися державними закупівлями. Що це за історія і чим вона закінчилася?
Володимир Коваль Вона ще не закінчилася. Спочатку нас зацікавило, як проходять держзакупівлі в Шевченка. Ми зайшли на сайт держзакупівель і побачили, що там не публікується жодної звітності, хоча за законом вона повинна там бути. Це дуже забавно, тому що вони публікують звіти у вигляді вордівскіх документів, які абсолютно порожні. Просто порожні таблички. Ми написали про це звернення: відповідно до закону просимо вас опублікувати. Вони ввели нас в тендерний комітет, щоб ми були присутні там, спостерігали, стежили як представники студентів.
Після цього тендерні процедури стали більш прозорими?
Володимир Коваль Ні. Абсолютно. Тут повинна бути довга передісторія. Тендерний комітет – це така штука, яка нічого не вирішує. Це чисто процедурний момент, коли збирається група людей, розкриває конкурсні пропозиції і просто голосує: прийнято – не прийнято. Всі рішення щодо держзакупівель приймаються до. Тобто під час закулісних переговорних моментів у самому комітеті. А на засіданні, куди нас запрошують як спостерігачів, там нічого такого не відбувається.
То як зробити ці закупівлі більш прозорими?
Станіслав Тихонько У першу чергу як мінімум звертати увагу на це все. Моніторити це все активно. І в разі грубих порушень як мінімум надавати цьому розголосу.
Володимир Коваль Нещодавно проводився ремонт у гуртожитках. І судячи з тієї інформації, що у нас є, там розпиляли дуже багато грошей. У наших найближчих планах за допомогою профспілок і журналістів написати публічні запити, підняти всю документацію і відстежити.
Ви умовно "якісь першокурсники". Для людей, які в університеті 20-30 років, ви якісь незрозумілі молоді люди, які прийшли і щось вимагають. Чому за півтора місяці вашої діяльності ви у всіх на устах?
Володимир Коваль Є запит. Суспільний запит на таку активність, на антикорупційні розслідування в університеті, на підняття питань щодо проблем в університеті, захисту прав студента. І так випадково вийшло і виявилося, що ми почали цим займатися і опинилися на гребені хвилі. Ми на слуху не тому, що ми щось робимо краще, ніж інші. А тому, що в університеті Шевченка за всією цією пасивності, аморфності, інертності студентів немає гідної альтернативи.
Станіслав Тихонько У принципі вся ця тема з корупцією – вона дуже резонансна. Особливо після подій Майдану. І дійсно є великий запит у всіх сферах суспільства на підняття цієї теми. Тому нічого дивного, що на нас звернули увагу.
Якщо проводити аналогії. В країні є Генпрокурор, глава СБУ, міністр внутрішніх справ, тобто багато людей, які боряться з корупцією. Чому у них не виходить побороти корупцію, а у вас є перші успіхи?
Володимир Коваль Мені здається, що антикорупційна ініціатива в нашій країні не може йти зверху, тому що там люди, які боряться з корупцією – це як бджоли проти меду. Корупціонери борються з корупцією. Це смішно. Реальна боротьба з корупцією може йти тільки знизу. Від студентів, від громадських активістів, чисто знизу. Я не вірю, що зараз Генпрокуратура або Антикорупційне бюро може боротися з корупцією.
Станіслав Тихонько Проблема корупції – це проблема далеко не тільки верхів, влади. Це в першу чергу проблема нашого менталітету, усталеної культури. Починати дійсно потрібно знизу з тієї простої причини, що це має починатися серед широких мас. Люди з самого низу повинні залучатися до цього процесу. Тільки тоді можна буде на щось вплинути.
З вашого досвіду за півтора місяці: чого вам не вистачає у вашій діяльності?
Станіслав Тихонько Гарного юриста.
Володимир Коваль Гарного юриста, так. Знаходиться багато студентів, які пропонують нам допомогу і підтримку. Але в першу чергу нам не вистачає ресурсів в плані нашої команди. У нас не так багато людей. І нам би дуже хотілося поповнення, людей, які готові підтримати нашу ініціативу, продовжувати і працювати разом з нами. Поки більше знаходяться диванні експерти, коментатори.
До вашої ініціативи привернута увага не лише університету Шевченка, а й інших. В КПІ про це знають, в інших університетах. Як можна поширити ваш досвід на інші?
Володимир Коваль Так. У нас звичайно локальна мета: відбудувати несистемний орган ШеваПіл в університеті Шевченка, щоб він боровся з корупцією. Якщо у нас це вийде, дійсно вийде, то в глобальній перспективі ми дуже хочемо, щоб цей досвід переймали хлопці з інших університетів. Нам зараз пишуть хлопці з ЛНУ Франка у Львова, які кажуть: круту справу робите, ми теж зараз таким хочемо займатися. Хлопці з НАУ пишуть у нас в Києві, які схожі теми планують у себе. Це чудово.
Станіслав Тихонько З Запорізького ВУЗу писали, з Харкова, Одеси. Говорили, що зараз займаються схожими речами і хотіли б з нами обмінятися досвідом.
Володимир Коваль Якщо говорити про ВНЗ, то зацікавлені в цьому богомольці (студенти Національного медичного університету ім... Богомольця), тому що у них зараз теж антикорупційний двіж.
Я думаю вам часто це питання ставлять, але: хто за вами стоїть?
Станіслав Тихонько Давайте перерахуємо всіх: Квіт, ректор КПІ Згуровський, Бугров – наш проректор, Льовочкін і Путін само собою. Губерський – на ректора теж працюємо.
Володимир Коваль Ми беремо гроші у всіх (сміються). Так, якщо без гумору – це одне з найбільш поширених питань. Коли ми зустрічаємося з кимось з адміністрації або Губерський нас до себе викликає, вони до нас ставляться дуже обережно, тому що всі думають, що ми на когось працюємо, це конспірологічна заказуха, щоб їх дискредитувати. Насправді це абсолютно смішно. Я навіть не розумію, як вони собі це уявляють. Вони думають, що прийшли два таких першокурсника, які зустрічаються в темному куточку кафешки, їм простягають "конвертик", щоб ми мочили ректора. Це смішно.
Щодо "мочили ректора". Вашого ректора обрали у жовтні 2008-го на 7 років. Тобто восени будуть вибори. То може ваш проект саме під ці вибори нового ректора?
Володимир Коваль А як ви собі це уявляєте?
Станіслав Тихонько Насправді одна з таких неоднозначних причин того, що вийшло з економічним факультетом щодо проведення цього розслідування, в тому, що дійсно перевибори ректора. І ректор хоче – не хоче повинен рахуватися з думкою студентів, тому що його елементарно не підтримають. Він змушений.
Володимир Коваль Я вам скажу досить відкрито. Коли ми запускали наш проект, ми враховували, що у вересні будуть вибори ректора. Але ми враховували не в плані попрацювати на когось. Ми враховували це в тому плані, що зараз неймовірно вдалий збіг обставин, коли адміністрація університету поставлена в такі умови, що вона хоче – не хоче – буде зобов'язана реагувати. Це ж будуть не просто вибори ректора. Це будуть вибори ректора, коли участь бере весь університет, голосують усі студенти. Тому вони повинні рахуватися зі студентами, повинні враховувати їх думку, і реагувати.
Ви кажете, що є запит на боротьбу з корупцією. Але є ще запит на люстрацію. Ваш ректор в 2011 році був одним з тих, хто підписав лист десятьох на підтримку тогочасного президента Віктора Януковича. Чи вважаєте ви, що Губерський має потрапити під люстрацію?
Володимир Коваль Якщо на те пішло, то дисертація або докторська нашого ректора Леоніда Васильовича Губерського на тему розвиненого соціалізму, тобто на якусь пекельну радянську тему. По-друге, якщо заглибитися в його біографію, то в 70-х роках він викладав на Кубі. Ми розуміємо, що в радянські часи на Кубу виїжджали не просто так. Його радянське минуле активно простежується. Чи повинен він потрапити під люстрацію? Я вважаю, що безумовно. Але як це можна подати, я слабо уявляю. Справа навіть не в минулому Леоніда Васильовича. Вельмишановного і так далі. А справа в тому: компетентний він керівник університету чи ні. Я вважаю, що ні.
З такою позицією студенту складно буде скласти літню сесію?
Станіслав Тихонько Перевіримо. (Сміється)
Володимир Коваль Скажімо так, що сигнали різні надходять.
Станіслав Тихонько До слова про думку студентів про Губерський. Думки абсолютно різні. Від студентського парламенту поточного чули, що він досить непоганий керівник, який достатньо багато зробив для університету Шевченка.
Володимир Коваль Що він зробив?
Станіслав Тихонько Чисто моя позиція. Є велика кількість проблем дійсно. Я переконаний, що все це повинно вирішуватися виборами ректора цієї осені. Як вирішить наше демократичне суспільство студентське, так воно і буде. В даному випадку це буде об'єктивно.
Володимир Коваль Відносно літньої сесії. Ми враховували, що можемо з університету вилетіти. Але ми цілком і повністю даємо собі звіт, що якщо треба, ми готові пожертвувати цією "корочкой" про вищу освіту заради подібної діяльності. Незалежно від того, будемо ми фізично присутніми в університеті чи ні, ми будемо продовжувати займатися цим і далі.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.