Як уряд Яценюка від своїх принципів відмовився
У четвер на своєму засіданні Кабмін схвалив принципи своєї подальшої роботи. Документ на двох аркушах презентував Арсеній Яценюк. Ці принципи редагували перед самим засіданням, а міністри не мали на руках остаточного варіанту, коли схвалювали документ. Порівняння двох версій "до" та "після" правок демонструє: принципи пом'якшили, а як боротися з корупцією взагалі не вигадали.
Це мало бути найвідкритіше засідання уряду за всю історію. Журналістів не виганяли із зали одразу по завершенні вступного слова прем'єра, а дозволили залишитися до самого завершення. І це зіграло злий жарт з Яценюком.
Коли стало зовсім нудно, журналісти почали розважатися хто як може. Я вирішив попросити у міністра ці 2 аркуші нових принципів уряду. І отримав відмову. "Я не маю на руках остаточної версії". Подібні відповіді у переписці я отримав і ще від кількох урядовців.
За що ж міністри голосували, коли затверджували принципи своєї подальшої роботи? Порівняння такого голосування з парламентським кнопкодавством одного міністра обурила, другого посмішила, інші залишили без відповіді.
Засідання уряду ще не завершилося, а на офіційному сайті Кабміну виклали офіційну версію принципів.
Що ж змінювали у документі за мить до оприлюднення могло залишитися невідомим. Якби не заступник Міністра інфраструктури Володимир Омелян. У п'ятницю він виклав на своїй ФБ-сторінці документ, який відрізняється від офіційного.
В історії з Омеляном цікаво те, що умовою повернення та подальшої роботи він вважає документ, який відрізняється від офіційного. Чи означає це, що команда Міністра Пивоварського не залишиться працювати з "офіційними" принципами?
Так чи інакше, а своїм ФБ-дописом Омелян по суті підставив команду урядових мушкетерів. Бо якось його "альтернативний" документ не в'яжеться з головним принципом уряду Яценюка: "Один за всех и все за одного".
Найцікавіше ж у порівнянні двох версій принципів те, що урядовці тупо не змогли вигадати хоч 2-3 пункти для принципу "Повна нетерпимість до корупції". У варіанті Омеляна документ містить 4 принципи. В офіційному – вже три. Саме окремий принцип "нетерпимість до корупції" і зник.
Насправді його дописали до останнього принципу. Чому? Бо кожен принцип у базовій версії мав свої підпункти, окрім антикорупційного. Можливо, автори документу сподівалися, що міністри щось самі допишуть, як боротися з корупцією. Але урядовці нічого кращого не вигадали, ніж додати слово "корупція" до останнього принципу. При цьому підпунктів до цього принципу не додали. Ось, як виглядають дві версії:
Уряд прибрав "нетерпимість до корупції" як окремий пріоритет
Тут і далі: КМУ – офіційна версія після редагування, Омелян – версія до редагування.
Що ще змінилося в документі під час його редагування?
Назва. Замість Меморандуму КМУ він перетворився на принципи публічної політики. Суттєво видозмінилося кінцівка.
Як видно, у тексті про Програму діяльності КМУ йдеться як про План КМУ на 2016-ий.
Чому? Версія наступна.
Програма діяльності – це офіційний документ, який має отримати підтримку у Верховній Раді щонайменше у 226 голосів. У Яценюка розуміють, що такого подарунку чинна коаліція не зробить.
Тож скоріше за все вирішили зробити підміну Програму Планом. А от План може ухвалити і сам Кабмін.
Принцип "нетерпимість до зволікання з виконанням програми реформ"
Тут під час редагування вирішили прибрати чіткій термін початку переходу до всезагальної страхової медицини. Під ніж пішла згадка про березень 2016. Ну щоб можна було довше з цим зволікати і не порушувати проголошений принцип...
Також подовжили строк для масштабної дерегуляції (у першій версії – дерегуляційна гільйотина): замість 2 місяців у фінальну версію вписали три.
А "перетворення Секретаріату КМУ на європейського зразка канцелярію прем'єра та уряду" замінили на "скасування посади Міністра Кабінету Міністрів України та запровадження інституту Державного секретаря".
Найсмішніше вийшло з судовою реформою. Її "невідкладний початок" у першій версії в остаточній перетворився на "завершення". Тобто початок цієї реформи відбувся десь одночасно з редакцією принципів уряду.
Принцип "Повна нетерпимість до втручання гілок влади в роботу одна одної"
Тут урядовці відмовилися від аудіо-запису спілкування представників влади і бізнесу залишивши досить умовне формулювання "фіксація" подібного спілкування.
Ще два пункти цього принципу значно пом'якшили. У першій версії документу передбачали негайне звільнення держслужбовців за підозру в лобіюванні інтересів приватних компаній чи окремих осіб. У фінальній – службове розслідування з відстороненням на цей період від виконання обов'язків.
Аналогічні правки внесли і щодо втручання правоохоронних органів у господарську діяльність підприємств та роботу міністерств.
Принцип "Повна нетерпимість до політичного втручання та корупції"
У пунктах цього принципу описали дії міністрів щодо державних підприємств. Звертає увагу, що у першому варіанті проведення аудиту та прозорих конкурси на керівні посади стосувався ТОП-60 державних підприємств. У фінальній версії – ТОП-50.
Та й усі дії пунктів цього принципу мали розпочатися протягом двох тижнів. Але у фінальній версії вирішили залишити лише обтічний термін – "невідкладне".
Проголошенні Кабміном принципи вже привітали посли Великої сімки. Невідомо, яку версію бачили вони: першу чи фінальну. Але очевидно, що переписування урядового документу таким чином не відповідає загальним принципам відкритості та прозорості дій влади.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.