"Щити Київа". Вони перемогли у битві за столицю
Росіяни планували захопити Київ бліцкригом "за три дні". Проте ці плани були зруйновані. Увесь світ побачив тисячі охочих стати на захист столиці. Підприємці, водії, вчителі, програмісти – залишали мирне життя і брали зброю, щоб захистити своє місто.
Вони вишикувалися в черги, щоб потрапити до лав 112-ї бригади тероборони. У чергах боролися за своє місце, щоб швидше отримати зброю. Люди ладні були спати на газонах, спати на асфальті тільки, щоб не пропустити свою чергу.
💬 "Ми будемо вгризатись в землю, ми будемо вмирати, ми будемо гризти їм горлянки, але вони свого тут не доб'ються", – казав у ті дні військовослужбовець 112-ї бригади Юрій.
💥 Десант у Гостомелі
План А для росіян передбачав швидке захоплення Києва використовуючи десантні війська. Вони мали висадитися на аеродромі під Гостомелем і потім прорватися до столиці і за підтримки ДРГ російських спецслужбовців ліквідувати управління нашої держави.
Першими бій в Гостомелі прийняли нацгвардійці. На допомогу їм відправилася щойно сформована рота тероборони.
💬 "Підійшли до західної окраїни летовища. І буквально за півтори години після військкомату ми вже прийняли перший бой. Ми були обстрілені російськими силами", – згадує у документальному фільмі Андрій "Медвідь" Агеєв.
У підсумку українська артилерія перетворила летовище на братську могилу для російських загарбників. Провал цієї десантної операції став першою великою поразкою російського війська у битві за Київ.
💥 Позиція "Жираф"
25 лютого тероборонівці облаштували позицію "Жираф". Це була позиція по дорозі з Бучі в Ірпінь. Шлях став ключовим для просування ворожої колони на Київ.
💬 "Нас в районі 7-ї годин підняли по тривозі і сказали, що в нашу сторону рухається колона коробочок. Ми першу колону запустили, і коли техніка виходила у найвужче місце, тоді її з "мухи" зарядили. І з першого ж вистрілу положили", – згадує військовослужбовець 241-ї бригади ТРО ЗСУ Семен.
Далі по російській техніці почала працювати артилерія. Тут ворогу також не вдалося пройти. Загарбники повернулися в Бучу і влаштували там терор, який за найгіршим сценарієм міг охопити Київ.
💥 Блокпост "Караван-Гала"
Ще на одному в'їзді з Бучі в Ірпінь тероборонівці влаштували блокпост. Перший штурм тут росіяни вчинили 27 лютого.
💬 "До обіду нам доповіли, що російська техніка просувається по дорозі від Гостомельського шосе в нашу сторону. Почався бій, нас почали розбирати з БТРа, з 30-го калібру. І ми почали потроху-потроху зсуватися. Міст був замінований бійцями ТрО і підірваний під час штурму, щоб ворог не зайшов вглиб Ірпеня і не зробив те саме, що він накоїв в Бучі", – розповідає у документальному фільмі військовослужбовець 241-ї бригади "Снайпер".
💥 Засідка під Броварами
Російська армія йшла на Київ із кількох напрямків. Одним із ключових був Броварський. Саме там росіяни зосередили броньований ударний кулак – колони танків і бронемашин, які мали пробити оборону та увірватися в столицю.
Тут відзначилися тероборонівці-оператори "Стугни". У районі Скибина вони влаштували зсідку.
💬 "Чекали 15 днів. Вже чули і за Бучу, і за Гостомель. Ми хотіли вже зніматися і виїжджати. Ми телефонуємо вищому керівництву, вище керівництву каже: ми на вас розраховуємо, ви тут повинні бути", – згадує тероборонівець "Морпіх".
Тероборонівці прийняли бій 9 березня. Розрахунки "Стугни" за раз знищили 8 одиниць ворожої техніки. Ударний кулак для наступу на Київ зі східного напрямку був зупинений.
💬 "Ця колона, яка йшла на цьому напрямку, мала відіграти ключову ударну роль у взятті Києва. Це був такий собі броньований кулак, який мав проломити всю нашу оборону і ввійти в Київ. От наші підрозділи, які розбили цю колону, вони практично поламали цей броньований кулак. І далі вже хвилі противника просто розбивалися об нашу оборону", – пояснив колишній заступник Командувача Сил ТрО ЗСУ Володимир Шведюк.
💙💛 Перемога під Києвом
Це лише кілька епізодів великої битви за Київ, в яких проявили себе бійці тероборони. Кожен із цих рубежів був важливим для перемоги.
🏆 Битва за Київ уже увійшла в історію як одна з найбільших перемог України. Тероборона довела, що "цивільні" можуть воювати не гірше кадрових військових.
Завдяки злагодженій обороні Київ вистояв, а разом із ним – і вся Україна. Провал бліцкригу змусив ворога перегрупуватися, а зрештою – відступити.
Сьогодні, через три роки після тих подій, ми пам'ятаємо кожного, хто став на захист столиці. Пам'ятаємо тих, хто не повернувся.
Територіальна оборона Києва стала справжньою армією, яка розбила ворога тоді і готова бити його далі.
💪 Київ вистояв. Україна переможе.
📽 Матеріал підготовлений на основі документального фільму ТРО Медіа "Щити Києва" з циклу "Готові до спротиву".
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.