4 березня 2019, 19:39

Життя у фобійному стані

Штучні барвники і смакові добавки все роблять для того, щоб людина звернула увагу на продукт, зацікавилася ним і залишила осторонь здорове харчування та й в принципі – припинила думати.

Саме така асоціація виникає в моїй голові, коли я чую чергове волання на адресу Уляни Супрун: "доктор-вбивця", "супрун вбиває дітей", організовуються судові процеси та інші зони турбулентності.

Реформа сфери охорони здоров'я – неймовірно важка, вона стосується всієї країни, вона не може йти безболісно, не тому що все наше життя – біль, а через те, що роками системно ніхто цим не займався. По сутності ми жили в концепті – випадкової медицини.

Ми раділи, коли щастило натрапити на гарного лікаря чи лікарку, ми злостилися і впадали у відчай, коли наші спроби зазнавали поразки, коли нас обхамлювали, коли проґавлювали діагноз, коли нав'язували дорогезні ліки, коли наполегливо говорили: так, ці ліки така категорія як ваша має право отримати безкоштовно, але ви ж розумієте, що не все так просто?

Ми розуміли, бо тривалу частину життя проводимо в концепті натяку на корупцію, і більшість людей намагалися віднайти гроші, щоб заплатити. Бо всі ми любимо медичні анекдоти та згадувати процес лікування, курйози, коли вже здорові, але не тоді, коли лікуєшся. З раком ми не звикли жартувати взагалі, навіть усвідомлення цього – вбиває.

І коли ми не надто задоволені швидкістю та якістю реформ, бо стан нездоров'я, це – фобійний стан, коли нервуєшся поза нормою, не варто знецінювати зусилля, котрі вже дали позитивний ефект.

У 2016 році закупівлі для українських онкологічних хворих відповідно до державних програм охорони здоров'я були передані ПРООН. Основною причиною цього було не стовідсоткове задоволення тим, як агенція по закупівлях самотужки виконує цю програму, були випадки закупівлі неякісних ліків, проблеми із затримкою доставки продукції.

Тому залучення в цій конструкт ПРООН було продуманим, виваженим, державницьким і людиноцентричним рішенням керівництва МОЗ.

ООН за своєю місією є організація, котра ставить Людину на перше місце у політиках всіх держав-членів. І вимагає дотримуватися саме такої політики, адже організацію і було створено заради підтримки міжнародного миру і розвитку співробітництва у вирішенні міжнародних проблем економічного, соціального та гуманітарного характеру.

Засадничий документ організації Загальна декларація прав людини проголошує, що кожна людина має право, зокрема, на медичний догляд, необхідне соціальне обслуговування для підтримання здоров'я, право на забезпечення в разі хвороби.

Соціальна справедливість, що є цінністю ООН, особливо необхідна людині у кількох станах невідворотних змін: дитинство, батьківство, старість, хвороба.

Жодна комерційна або ж державницька структура з точки зору місії не настільки людиноцентрична, як ООН, тому визначення ПРООН як ключової інституції закупівлі життєво-необхідних препаратів і дало такий позитивний ефект.

У 2016 році протягом року ПРООН вдалося досягти 45% економії коштів, виділених у рамках державної програми онкології для дорослих, що дозволило закупівлю додаткової кількості ліків для охоплення більшої кількості пацієнтів, і, відповідно, продовження життя.

в 2018 році ПРООН в Україні перебувала на передньому фронті закупівель і постачання біоаналогів українським пацієнтам. У тому ж році закупівлі ПРООН біоаналогів, санкціонованих Європейським агентством з лікарських засобів, дозволили Уряду заощадити понад 375 мільйонів гривень бюджетних коштів. В цілому завдяки продуманій роботі ПРООН вдалося заощадити більш ніж 700 мільйонів гривень (близько 25 мільйонів доларів) в рамках програми з онкології.

В світі рухливої економіки та постійного зростання цін важливим є укладання довгострокових угод, це дозволяє залучити нових виробників, грати на конкуренції, і отримувати ще кращу вартість.

ПРООН вдалося отримати довгострокові угоди для онкологічних лікарських засобів, завдяки чому надаються кращі ціни, охоплюється 95 препаратів.

Україна отримує кращі знижки на продукцію фармацевтичних компаній. Добрим прикладом можуть служити препарати, ціна яких знизилася вполовину, а в деяких випадках і 6 разів завдяки переговорам ПРООН з виробникам:

• Нілотініб (препарат бореться з хронічним мієлоцитарним лейкозом);

• Ритуксимаб (препарат бореться з лімфомою та лімфолейкозом, щороку в Україні фіксується понад 3,5 тисячі нових випадків лімфоми, а на обліку у 2017 році перебувало майже 33 тисячі людей);

• Трастузумаб (препарат бореться з раком молочної залози – в 2017 році цей діагноз почули 14 170 українок та українців).

Якщо за цими статистичними показниками побачити живих людей: родичів, друзів, близьких за духом, важливу людину для кожної та кожного, усвідомлюєш, наскільки цінною є правильна розстановка пріоритетів.

Якщо ти вдома

Піклувальна функція, котра вважається "жіночою" фактично в усіх суспільствах, в умовах пандемії та карантинних обмежень, є життєзабезпечувальною...

Феномен української бідності

Моя подруга розповіла, що їхала з таксистом, котрий схвально поставився до київського району Русанівка та планував, зрештою, зняти там квартиру...

Право, а не примус

Як можна в 24 роки лише замислюватися над тим, що ти хочеш отримати вищу освіту? – пам'ятаю, що саме це було моєю першою думкою на одному родинному італійському святкуванні, куди мене запросили...

"Біла людина в небезпеці"

В Україні часто в жалобній манері обговорюють тему кризи родини та демографічної кризи, хоча кількість людей на нашій планеті невпинно зростає і згідно з останніми оцінками ООН до кінця нинішнього століття, населення Землі цілком в змозі досягти позначки в 17 мільярдів...

Те, що цілить у гідність

Перебування в полоні, коли ти навіть не знаєш, чи існує в цих катівнях бодай якась правова система, травмує безперечно. Це тяжче за позбавлення волі, котре також переноситься важко, але корелюється в залежності від бодай наявності існуючих правил, поваги до прав людини в таких умовах, зрештою, відчутності провини...

Радянські дорівнюються російським

"Так. Туди можна пару українців та одного білоруса, когось повеселіше з Кишиніва, когось з кавказьких, когось з прибалтів, і з Азії когось мовчазного, щоб тихо ходило, слухало і не заважало", – таке колись я почула з вуст активного комсомольско-партійного діяча...