21 квітня 2020, 19:48

Якщо ти вдома

Піклувальна функція, котра вважається "жіночою" фактично в усіх суспільствах, в умовах пандемії та карантинних обмежень, є життєзабезпечувальною. Частіше за все вона залишається непомітною і не цінується.

Але якраз критичні умови увиразнюють її. Піклувальну роботу цілком заслужено вважати і безпековою і лідерською, бо від її реалізації залежить життя багатьох людей.

Ми – жінки, в силу нашого досвіду, більше займаємся побутом, краще знаємо сусідів, їхні звички та норми життя, частіше гуляємо з дітьми у дворі, краще обізнані з дітними людьми, соціальними послугами, інфраструктурою району. Нам легше ідентифікувати людину, її потреби та проблеми.

Ми можемо помітити, кому необхідна допомога: від фінансової до моральної, від дистанційної до фізичної.

В сільській місцевості та невеличких громадах взагалі всі про всіх знають, тому можна самостійно визначитися з допомогою людям. Але і у великих містах цілком можна бути соціально-корисними.

В багатьох житлових комплексах або багатоквартирниках є групи у вайбері – або будинка або ОСББ.

Уявіть собі, що замість тисячі привітань з крашенками, вербовими гілками та пасками, що, ймовірно, також важливо, замість питань: яке чмо ставить машину на газон? чому у вас така гидка сигналізація? хто постійно забиває сміттєпровід? – можна змінити зміст не лише спілкування, а і функціонування тих, хто живе з вами поряд.

Від дуже простих речей: активізувати групу з закупівель масок та антисептиків. До складних – запобігати домашньому насильству.

Звичайно, люди на карантині перебувають в різних умовах. Вчителька, що має класне керівництво, і викладає предмет для кількох паралелей, ще й є мамою п'ятирічки, завантажена надзвичайно. Більше ніж в докарантинному житті.

Але є люди, для котрих дистанційна робота абсолютно звична справа, є ті, що не можуть без роботи опанувати себе, є ті, хто не знає, куди подіти енергію.

Реально, все це може змінити налагоджена комунікація та співпраця на рівні дома.

Ви можете написати: привіт, я – Іра, психологиня, можу в 12:00 двічі на тиждень давати консультації, як вберегти психічне здоров'я.

А ще хтось може давати уроки йоги. А хтось влаштувати онлайн читання з дітьми. Якщо в будинку живуть відповідальні медійниці чи медійники – можна готувати дайджест важливих новин, зупиняти поширення фейків та паніки.

Правники можуть бодай раз на тиждень коментувати заяви та дії уряду з практичної, досвідної площини.

Якщо ви знаєте, що в вашому будинку живуть візочники, запитайте, чим можете допомоги. Якщо ви знаєте, що є родини, де опікуються лежачими або важкими хворими, запитайте, як можете допомогти.

Літнім людям можна допомогти з доставкою продуктів і ліків або навчити користуватися інтернетом, якщо вони не вміють.

Можна складати графіки доставки продуктів та походів у магазини.

Можна пропонувати побути водієм чи водійкою в разі потреби.

Якщо ви знаєте, що є родини, де і до карантину траплялися випадки домашнього насильства, створіть групу реагування на крики, перевірочні дзвінки та повідомлення, навіть до поліції простіше і морально, і фізично, звернутися вам, а не людині, в котрої забрали телефон, а разом з ним і гідність.

Як не парадоксально, але часи ізоляції можуть сприяти зближенню, налагодженню соціальних контактів, сформуванню відчуття своєї корисності, а також, безпеки.

#UNDP #ПРООН #RespectUA #МЦПД

Якщо ти вдома

Піклувальна функція, котра вважається "жіночою" фактично в усіх суспільствах, в умовах пандемії та карантинних обмежень, є життєзабезпечувальною...

Феномен української бідності

Моя подруга розповіла, що їхала з таксистом, котрий схвально поставився до київського району Русанівка та планував, зрештою, зняти там квартиру...

Право, а не примус

Як можна в 24 роки лише замислюватися над тим, що ти хочеш отримати вищу освіту? – пам'ятаю, що саме це було моєю першою думкою на одному родинному італійському святкуванні, куди мене запросили...

"Біла людина в небезпеці"

В Україні часто в жалобній манері обговорюють тему кризи родини та демографічної кризи, хоча кількість людей на нашій планеті невпинно зростає і згідно з останніми оцінками ООН до кінця нинішнього століття, населення Землі цілком в змозі досягти позначки в 17 мільярдів...

Те, що цілить у гідність

Перебування в полоні, коли ти навіть не знаєш, чи існує в цих катівнях бодай якась правова система, травмує безперечно. Це тяжче за позбавлення волі, котре також переноситься важко, але корелюється в залежності від бодай наявності існуючих правил, поваги до прав людини в таких умовах, зрештою, відчутності провини...

Радянські дорівнюються російським

"Так. Туди можна пару українців та одного білоруса, когось повеселіше з Кишиніва, когось з кавказьких, когось з прибалтів, і з Азії когось мовчазного, щоб тихо ходило, слухало і не заважало", – таке колись я почула з вуст активного комсомольско-партійного діяча...