Війна з корупцією замість корупції на війні: нова антикорупційна політика Міноборони як умова забезпечення обороноздатності
Корупція в українській армії – це мародерство. Справжню ціну корупції в оборонному секторі показали у 2014 році Крим і Донбас. Це – людські життя, це – втрата територій, це – реальні загрози існування української держави як такої.
Корупція безпосередньо впливає на обороноздатність.
Вона призводить до закупівлі менш якісного обладнання і знижує операційну ефективність, що ставить під загрозу життя і безпеку військових і громадян.
Через корупцію втрачаються дефіцитні ресурси, а кошти, спрямовані на армію, можуть опинитись не в тих руках, в тому числі – руках ворога.
Корупція підриває довіру до сектору оборони, провокує такі загрози як міжнародна та організована злочинність і терористична діяльність, підриває верховенство права і культивує безкарність.
Але в чому головна проблема: за всі роки незалежності й, особливо, за роки війни в Міноборони не було запроваджено ефективних механізмів попередження корупції
Десятки справ на сотні мільйонів гривень збитків відправляються в правоохоронні органи, але це – лише реакція на те, що вже відбулось. У той час як без усунення умов корупції ці зловживання повторюються знову і знову, з року в рік.
Необхідна система, яка діятиме на випередження. Що вона має передбачати?
Комплекс заходів, який дозволить запобігати корупції і ефективно реагувати на зафіксовані факти.
Перше – дієва система внутрішнього контролю і управління ризиками, яка забезпечить дотримання законодавства на всіх етапах прийняття рішень в Міністерстві та підпорядкованих структурах, контроль за ефективним використанням ресурсів і попередження зловживань до того, як вони відбудуться.
Друге – цілеспрямована діяльність на усунення умов корупції в найбільш корупціогенних сферах. Найпершими визначили п'ять: оборонні землі, використання пального, будівництво об'єктів (що також включатиме питання забезпечення військовослужбовців житлом), державне оборонне замовлення і державні підприємства. У кожному з цих напрямків мають бути запроваджені нові прозорі й зрозумілі процедури і правила, за якими приймаються рішення і відбувається контроль за їх дотриманням.
Третє – забезпечення невідворотності відповідальності. Кожен випадок можливої або фактичної корупції має тягнути за собою відповідальність – дисциплінарну, адміністративну, кримінальну. Для цього також необхідно забезпечити ефективну співпрацю з правоохоронними органами, в результаті якої для винних буде наставати відповідальність.
Четверте – виховання нетерпимості до корупції. Кожен, хто працює в системі Міноборони, повинен розуміти, що таке корупція, і нести відповідальність за дотримання принципів доброчесності.
Одразу після призначення нового керівництва Міноборони боротьба з корупцією була визначена як один із пріоритетів. Сьогодні зниження рівня корупції є однією з п'яти пріоритетних цілей Міністерства в програмі діяльності уряду. Відтак комплексна програма, яка враховує в тому числі рекомендації Програми НАТО з розбудови доброчесності і міжнародних радників із західних держав-партнерів, напрацювання громадського і експертного середовища, інформацію про результати внутрішніх і зовнішніх аудитів та перевірок, аналіз матеріалів журналістських розслідувань та правоохоронних органів за останні роки, включено до програми трансформації відомства. Її також подано до уряду для включення до плану дій на виконання програми діяльності Кабінету міністрів України, і після затвердження вона стане дорожньою картою в діяльності Міністерства на наступні 4 роки.
Тому що зниження рівня корупції – необхідна умова для забезпечення обороноздатності.