Ірина Федорів Журналіст та викладач

Заборона писати і малювати? Мутації Homo Soveticus

15 грудня 2010, 17:47

На засідання комісії депутатської етики аналізували мою "депутатську" (=журналістську) діяльність.

Після публікації на сайті УП про те, що в школі протікає дах, директор освітнього закладу написав звернення на селищного голову з проханням розглянути мою поведінку та діяльність як депутата й провести мені "навчання на предмет обізнаності законодавства, аби я дотримувалась елементарних правил поведінки людини в суспільстві, мала власну гідність та дотримувалась субординації".

Більше години з'ясовували ким я і коли можу бути: громадянином, журналістом, викладачем, депутатом і де закінчується моє право на свободу вираження поглядів.

Одночасно бути журналістом і депутатом, виходить, не можна – занадто великі можливості.

Що не день, то цікавіше пізнавати мислення тих, кого обирає народ.

Батьки, які давали мені інтерв'ю й зробили фотографії стін та стель школи, на щастя, не побоялись і прийшли підтвердити, що вони, батьки, таки існують, й слова, зазначені від їх імені в матеріалі правдиво ними сказані.

Тоді директор школи Ігор Лошицький повідомив мені, недожурналісту-недодепутату, що, коли береться інтерв'ю в дітей – треба згода батьків.

Дуже добре мати справу з освіченими людьми, а ще краще з тими, хто перевіряє факти й інформацію.

Батьки тих дітей, чиї слова були висвітлені в авторській колонці, підтвердили, що дозвіл вони таки давали і на розміщення інтерв'ю своїх дітей.

Твердження батьків про те, що школярі курять в туалетах, виявляється є "іншою, начебто, існуючою проблемою школи".

Отже, батьки реальні лише для мене, а курці в школі – лише для батьків. Задзеркалля...

З повагою ставлюсь до факту оприлюдненого паном Лошицьким, який зазначив, що його сім'я присвятила освіті тисячу років.

Знаю свій родовід лише до 5-6 коліна.

Пояснювала дипкорпусу, що я викладач і не є системі освіти ворогом.

"Ваше основне місце роботи яке? СТБ. Освіта для вас – це заробітчанство," – пояснив мені, чим я займаюсь останнім часом в Могилянці директор школи.

Отже, пан Лошицький має право на свою думку й оцінку моєї педагогічної діяльності і його слова не потребують доказовості.

Але ж звідки йому знати, що я викладаю політологію дітям безкоштовно?

Студенти, з якими я працюю й чиї реферати я перевірла, добре знають, чому я з ними.

Готова віддавати їм частину свого вільного часу, аби він лише йшов на користь розвитку потенціалу нашої країни, в якій будуть жити і мої діти.

Ці студенти теж готові безкоштовно присвятити себе для розвитку інших.

Після спроби переконати хоч в чомусь це зібрання згадались слова Тичини: "До кого говорить? Блок у могилі. Горький мовчить..."

Мені ще пояснили, що такими матеріалами, як колонка про школу, я заробляю гроші на людській біді.

У те, що в редакції "Української правди" я не беру так само ні копійки за статті, а тим більше тут не прийнято платити за авторські колонки та блоги, ніхто не вірить й вимагає доказів.

Декларація про доходи, яку я подала в виборчком як кандидат в депутати й погодилась на її офіційне оприлюднення, не є для депутатів переконливим документом.

Вони прагнуть доказів, що я не отримую готівку на руки за свою викладацьку й журналістську діяльність на УП.

Депутат Черніков, з яким я познайомилася раніше за інших (у той час він мені радив ходити з охороною в його окрузі), вирішив перевірити, до кого звернулися батьки: до журналіста чи до депутата.

Йому пояснили, що як до журналіста.

Після цього маму Наталю почали допитувати, чого вони таким зверненням хотіли досягнути, навіщо вони звертаються до журналістів.

Які надзвичайно широкі повноваження має місцеве самоврядування.

А мені казали, що я не слідчий і питань задавати таких, як: за чий кошт було проведено святкування дня самоврядування, – не маю права.

Звернення директора не було поодиноким.

Своїм правом звернутися до селищного голови скористалась і головна лікарка селищної лікарні, депутат Ірпінської міськради Людмила Бідула, яка була обурена статтею І. Домбровського "Бідула стала фарбованим лисом: тушки завжди в моді".До здорового глузду апелювала не лише пані Бідула але й я, коли пояснювала, що якщо мені тепер за кожну статтю всіх авторів треба відповідати перед селищною радою, то в кутку разом з презумпцією невинуватості тихо сміється крізь сльози і логіка.

Тим більше, що я не є власником вказаного сайту, а доступ до нього має низка людей.

Звернень щодо блогу про те, як і за чиї кошти депутати святкували день самоврядування не було, але всі дружно вирішили розглянути і це питання.

Всіх обурило слово "генделик", що було вжите для позначення закладу "У Ашота". Це слово, очевидно, нікому не сподобалось.

Мене питали, яке я маю право про все це писати.

Вкотре довелося повторити, що одною з моїх передвиборчих обіцянок було висвітлення діяльності місцевих органів самоврядування й читачі УП подали ідею створити задля висвітлення всіх подій блог.

Було ще багато деталей, які додавали цій історії ще більше колориту, але найцікавіше те, що всі чудово розуміли – все знову з'явиться у блозі.

Рішення щодо мене так і не винесла комісія регламенту та депутатської етики.

Вийшла я з людьми з селищної ради й питаю, чи можна для блогу взяти інтерв'ю стосовно того, що вони думають про побачене.

"Було багато цікавого, повчального й незбагненного. Чому виховують депутата, який хоче донести проблему до загалу? Про проблему всі знають і всі мовчать.

Але я туди прийшов, щоб з'ясувати чому заступник селищного голови не прийшов до мене на суд, бо його викликав повісткою суддя. Я доводжу в суді несправедливість комунальних тарифів. Тепер я знаю – у нього, в Мацепи, були справи важливіші – він святкував в той час день самоврядування "У Ашота"," – пояснює коцюбинчанин Ігор, який випадково потрапив на засіданні комісії регламенту й депутатської етики.

Мами, що вийшли з селищної ради були вражені нерозумінням з боку місцевої влади.

Надіслала я звернення пана Лошицького та пані Бідули на медіа-юриста Ігоря Розкладая з Інституту медіа права й отримала експертний висновок:

"Обидві скарги носять емоційний характер і мають кілька суттєвих вад, які можуть мати певні правові наслідки, перш за все для самих авторів.

Стаття подає проблему протікання даху в місцевій школі. Готуючи цей матеріал авторка подала фактичний стан справ, а також взяла коментарі у дітей, їх батьків, подається коментар директора школи щодо намагання владнати проблему, а також коментар начальника відділу освіти головного управління освіти і науки міста Ірпінь.В цілому стаття виглядає збалансованою і не має на меті звинуватити певну особу, а радше привернути увагу громади та суспільства до неї.

В своїй скарзі директор школи говорить, що авторка статті посилається на вчителів, учнів школи, батьків, не вказуючи прізвищ та імен, що на його думку є домислами та плітками.

Зауважу, що у статті немає коментарів викладачів школи, а щодо учнів та батьків вказані імена. Зважаючи на той факт, що основні постраждалі від описаної ситуації є учні цієї школи, тобто соціально вразлива категорія населення і, побічно, їх батьки, приховування їх справжніх прізвищ є дотриманням як журналістських стандартів, так і загальних вимог законодавства щодо права на використання імені (ст. 296 Цивільного кодексу).

Водночас, слід зауважити, що у разі розгляду дифамаційного спору такі особи можуть бути залучені як свідки.

Окрім того, скаржник апелює до того, що факт публікації "породжує і провокує образливі коментарі його відвідувачів на адресу працівників школи, які добросовісно виконують свої посадові обов'язки. Така інформація не відповідає дійсності, адже на даний момент стаття має лише один коментар від анонімного дописувача "z" "брехня". Таким чином гіпотетична можливість образливих коментарів є виключно умовиводом самого скаржника.

Посилання на ч.5 ст.8 Закону України "Про статус місцевих депутатів місцевих рад" також не є коректним, адже встановлення факту поширення недостовірності інформації має відбуватися в порядку цивільного судочинства.

Слід зауважити, що стаття містить інформацію про факти порушення Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", стаття 13 якого встановлює заборону на споживання тютюнових виробів у навчальних та освітньо-виховних закладах і передбачає для порушників адміністративну санкцію у вигляді штрафу."

Щодо другого звернення, то експертний висновок був більш лаконічним.

"Друга скарга за підписом депутата Ірпінської міської ради п. Бідули також адресована голові Коцюбинської селищної ради зі звинуваченнями на адресу п. Федорів.

Так, п. Бідула скаржиться факт розміщення негативної статті на її адресу на "так званому сайті громади селища" і звинувачує п. Федорів у авторстві цієї статті і "причетності до названого сайту". Зважаючи на те, що скаржниця не подала не лише адреси сайту і розміщеної на ньому статті, але й інших доказів щодо викладених нею у скарзі тверджень, така скарга мала бути залишена без розгляду і повернена скаржниці для усунення недоліків і подання підтверджуючих документів, за їх наявності," – підводить підсумки медіа-юрист Ігор Розкладай.

До речі особисто запропонувала пані Бідулі скористатися правом на відповідь й надати свою позицію на сайт і вона відмовилась.

А на питання хто я: журналіст, депутат? Відповім дуже просто – я свідомий громадянин, який знає свої права, а найголовніше намагається виконати соціальні обов'язки.

А ті, хто хоче вплинути на право громадянина або якимось чином втілити "заборону писати і малювати" – це діти країни, якої вже немає.

powered by lun.ua
Коментарі — 48
v13 _ 24.03.2013 11:49
IP: 95.158.2.---
Андрей-с-Востока:
Неюля:
Да, но директор школы какое отношение может иметь к недвижимости? У него один интерес – как поправдивее объяснить протекающую крышу после успешного освоения бюджетных денег.
Шановні! Директор школи не є розпорядником бюджетних коштів, не має в закладі бухгалтерії і не займається "освоением бюджетных денег". Читайте закони.
zacon333 _ 30.12.2010 18:38
IP: 93.183.250.---
"Янукович дал вольницу шантрапе. Даже при Ющенко шантрапа не вела себя настолько откровенно"
Кто на самом деле правит страной, какие перспективы у оппозиции и что будет с Украиной через пять лет – об этом и многом другом...
Читай на ТТАРАСОВІЙ ПРАВДІ тарас-юа.сом (на англійській)
Тарасова правда – сайт вільних журналістів. Сайт де журналісти можуть опублікувати ті матеріали, які не пройшли цензури.
Roman_N _ 25.12.2010 22:28
IP: 95.158.23.---
Тримайся Іра! А ми тим часов будем фізично знищувати всі намагання окупантів забудувати наш ліс: знімати розмітку, ламати стовпи, зрізати колючий дріт, палити незаконні забудови...
valer_ik _ 24.12.2010 12:47
IP: 95.133.11.---
Дякую, Ірочко, не тільки за те що принципово відстоюєте права мешканців "тихого болота" Коцюбинське, але й нагадуєте кожному з нас, де ми живемо, що "вони" роблять, чому треба нам діяти. Балачки на кухні – стара звичка для тих, хто і не думає щось діяти. Ваша робота – це те, що нам зараз треба. Дякую за це і готовий підтримати Вас не тільки словом.
Milky_Man _ 20.12.2010 14:20
IP: 173.206.226.---
>Повторяйте как мантру: "не нравится – в суд".
----------------
Короткая у Вас память. Забыли дело Лозинского? Всех, кто на него жаловался, он привлекал в суд, подавал на них иски, что они порочат его честь и ддостоинство. Продажный суд принимал быстро решения в его пользу и накладывал штрафы на людей, которые писали жалобы в высшие интсанции на Лозинского. Вы так уверены, что суд будет справедливым, если туда пойдут сельский глава и прочие коррумпированные чиновники с жалобами? Я не уверен! Могут легко принять решение в пользу них. Не забывайте, что у власти бывшие коммунистические, комсомольские руководители, а также стукачи КГБ. Коррупция процветает. Суды продажны. И это всё надо менять!
Milky_Man _ 20.12.2010 14:13
IP: 173.206.226.---
Советский Союз распался, а в головах "голiв" остался. Все методы работы остались советскими, спустя рукава. Украине очень сильно нужна люстрация, чтобы избавиться от бывших коммунистических, комсомольских лидеров в руководстве, а также от бывших стукачей КГБ. Должны прийти руководители новой формации, которым будет не безразлична судьба страны и народа вцелом, а не такие, которые думают только, как угодить начальству и набить свой карман.
Как это всё знакомо из СССР. Затыкание рта, "А тебе, что, больше всех надо?", "самый умный?" и навешивание ярлыков "враг народа", "демагог" и прочие.
Нужны независимые суды, в которых люди смогут отстаивать свои права. Нужно добиваться декларации расходов всеми госслужащими, а не только доходов. Открытых земельных кадастров и реестров недвижимости.
Вам нужны цели. Просто освещение проблем ничего не изменишь, мне кажется.
poplavok _ 19.12.2010 20:24
IP: 95.132.11.---
Ivan7:
Єдиний незалежний сервер Приірпіння це: http://www.irpin.at.ua/
Він поки що поза цензурою! Та чи надовго?
Є ще один: http://pravytsya.com.ua/
Ivan7 _ 19.12.2010 14:52
IP: 95.111.180.---
Єдиний незалежний сервер Приірпіння це: http://www.irpin.at.ua/
Він поки що поза цензурою! Та чи надовго?
rtoyp _ 18.12.2010 15:15
IP: 95.132.19.---
Те що в Приірпінні діє мафія, можете бачити з гарного матеріалу про стан справ в Ірпені. Добавити немає що! Шкода Громаду!
http://www.irpin.at.ua/news/kivalovshhina_priirpinnja/2010-12-13-384#comments
popeye_the_sailor _ 17.12.2010 13:19
IP: 109.86.192.---
Уважаемая Ирина, вы не обязаны никому ничего обьяснять, предьявлять декларации и т.п. Даже заробляти материалами на людской беде – не запрещено ни одним из законов украины. Они считают, что их права нарушены – пусть подают в суд. Повторяйте как мантру: "не нравится – в суд". Посылайте всех в пешее эротическое путешествие.
ovedmediv _ 16.12.2010 21:34
IP: 109.200.6.---
???
Ivan7 _ 16.12.2010 20:08
IP: 95.132.31.---
Коцюбинка завжди була "тихим болотом". Бо і не в Києві, і не в Ірпені. Багато що вирішують клани: садовські, пікулики, мельники, скаржинські... Останні вибори це довели! В Приїрпінні вибори "виграли" регонали!!! Уявіть собі! Нонсенс. Добре що хоч зараз "прокинулись" небайдужі люди! Так тримати свободівці! Не здавайтесь Ігор та Іринка!!!
kotub _ 16.12.2010 11:58
IP: 93.75.77.---
Ірино, примайся. Але дійсно, цим князькам-недоумкам, які звикли тихо тирити казну і ліс ви як кістка в горлі. Тому, кажіть, якщо що. Шановні дописувачі, головний пахан там – голова сільради. Під час дерибану лісу і директор школи і головний лікар всім своїм підлеглим наказали йти на громадські слухання і підтримати казнокрада Садовського. А ще писати заяви на вожделенні сотки з прадавнім лісом. Тому вони і думають, що він їм винен і наївно вірять, що можуть писати писюльки і Садовський швидко прикриє міжнародну мережу. Ох, а якби їм хотілося затикнути всім роти і далі тихо князювати і тирити. А в лікарні в 10ти градусний мороз одна лікар на чергуванні на 20 викликів і без авто!
marie77777 _ 16.12.2010 11:12
IP: 85.223.248.---
Іринко, тримайтеся! То все дрібниці, ніхто Вам не заборонить ні писати, ні малювати – мало каші з"їли!!!:)))))) Ми, могилянці, пишаємося Вами, і завжди Вас підтримаємо!
Jktu72 _ 16.12.2010 04:26
IP: 195.62.14.---
Arty69:
Какой мыслемусор! Не верится, что такой кал светится в блогах УП. Без обид, но мелковато это по сравнению с тем, что обсуждает тот же Лещенко.
С дерьмом надо бороться,какой бы величины оно нибыло.А УП это не элитное СМИ для богоизбраных,это место жизненных позиций людей разных сословий.Каждый выбирает себе раздел и тему,где ему интересно.Автор блога как может улучшает страну,в которой живёт.А ты что делаешь,кроме написания комментариев?
Arty69 _ 16.12.2010 03:05
IP: 178.94.82.---
Какой мыслемусор! Не верится, что такой кал светится в блогах УП. Без обид, но мелковато это по сравнению с тем, что обсуждает тот же Лещенко.
Осман Пашаєв _ 16.12.2010 02:18
IP: 93.74.31.---
Ірця, так тримати, молодець. Проб'єш стіни і наступного разу станеш селищним головою Rоцюбинського а може і ректором Могилянки
Сімпсон _ 15.12.2010 23:59
IP: 95.132.174.---
Ірино, так тримати!
dvlight _ 15.12.2010 23:50
IP: 93.190.178.---
автор молодець. Продолждайте в том же духе. Эта круговая порука всеобщей безответственности и бездеятельности может быть прорвана только путем выставления персонажей на всеобщее посмешище. Главный врач, директор школы – это уже должность, защищающая от любой критики, кроме непосредственного начальства. Так они все думают.
antonioost _ 15.12.2010 23:08
IP: 164.132.4.---
Ірино.Так тримати.Починаючи з прогнивших низів можливо доберемося до верхів...
Просто прохання – бути завжди обережною...Ситуація в країні,влада не та...
А місцеві чинуші...Що сказати...Відчули свою безкарність...Але то не на довго...НЕхай вони дякують Богу,що Сибір далеко... (тобто для кари немає куди відправляти.) Але це не означає,що вони не будуть покарані...
turok-ne-kozak _ 15.12.2010 23:01
IP: 95.133.114.---
Пані Ірино – МОЛОДЕЦЬ! Не здавайтесь, далі, як казав "батько усіх народів", тільки "загострення класової боротьби". Державні посадовці усіх рівнів мають відчувати свою повну підзвітність платникам податків. Низький уклін Вам за Вашу працю!
tangerine _ 15.12.2010 22:13
IP: 85.223.170.---
А чого це директор так розлютився на авторку? Вона його у статті не звинувачувала, просто висвітила проблему, що школа погано фінансується...
Віктор Чмель _ 15.12.2010 22:03
IP: 93.73.22.---
Пані, Ірино! Тримайтеся! Ви – молодець!
А ті посадовці, що обурюються – мають звикнути, що нормальний професіонал, а тим більше на державній посаді, має бути готовим миттєво давати звіт людям, які йому платять зарплату – нам з вами, інакше виникає питання в доцільності займання ним посади.
Чим більше світла ви проливаєте на будь-яку ситуацію, тим більше видно, як все прогнило.
Ще раз вам дякую за жертовну працю!
Jktu72 _ 15.12.2010 21:58
IP: 195.62.14.---
viktor7777:
Iрино.гризи потрошку.тому що можливо i подавитися
Пугать людей -не хорошо.Они могут поверить и дать так,что мало не покажется
SurferUa _ 15.12.2010 21:53
IP: 77.87.34.---
Господи, какие же недалекие и тупые люди являются украинской властью! Каков поп такой и приход?
Автору респект!
Корупція1412 Aтака Путіна1279 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter