Зелена альтернатива
Думаю, багато хто з вас знає останні події навколо Державної екологічної інспекції та нашої роботи. Можливо, хтось читає вперше, тому я коротко нагадаю.
Більше ніж півроку тому, ми з командою почали реформувати Державну екологічну інспекцію. Попри недовгий час мого перебування на посаді в.о. голови ДЕІ, нам вдалось започаткувати серйознi зміни в цьому органі.
По-перше, ми суттєво, на 85 відсотків, оновили кадровий склад інспекції в регіонах. Попрощалися з людьми, які сиділи там десятками років, займались поборами і корупцією. По-друге, ми почали штрафувати топ підприємства-забруднювачі – усі вони дізнались, що ДЕІ існує і здатна застосовувати згідно законодавства суттєві санкції. Калуська ТЕЦ, Метінвест, ДТЕК, Київводоканал, Укртатнафта і багато інших суб'єктів отримали мільйонні рахунки загальною сумою більш ніж мільярд гривень.
20.05.2020 уряд звільнив мене, не пояснивши причин, не давши виступити на засіданні Кабміну. Не дали можливості прозвітувати і в парламенті. У неформальній комунікації я теж не зміг дізнатися причини звільнення. Але воювати за посаду – це не моє. Залишатись на ній, щоб витрачати час та сили на внутрішню боротьбу – справа невдячна й марна. Тож, для себе, я в цьому питанні поставив крапку.
Втім, наша команда вирішила не зупинятись. Робота в ДЕІ дала величезний досвід, глибокі знання, оголила безліч екологічних проблем на місцях, показала суттєві прогалини в законодавстві.
Тому ми вирішили й надалі залишатись в екологічній сфері та продовжувати реалізацію напрацьованих ідей, але вже з неурядової позиції. Для цього ми вирішили створити громадську організацію із символічною назвою – "Зелена альтернатива".
Порядок денний і завдання для "Зеленої альтенативи" – це як раз той план дій, який ми намагались реалізувати, працюючи в ДЕІ. Якщо коротко, то основні наші пріоритети:
⁃ Розробка і адвокація важливих законопроектів. Країна тоне у смітті, збитки держави через засімічення території тільки за минулий рік склали більше мільярда гривень. Проте роками, і навіть цілими парламентськими скликаннями, депутати чомусь ніяк не ухвалять законопрект про управління відходами (N2207-1). Вже півроку як покривається пилом законопроект про екологічний контроль (N3091). Закон про заборону хутра теж не приймається (N2360). Навіть очевидне для всіх зло – одноразові пластикові пакети – проект закону (N2051-1) про їх заборону теж застряг у раді... Вимагають розробки проекти законів, які змусять підприємства поставити лічильники на викиди та скиди шкідливих речовин у повітря і у воду. Реальний стан нашої екології не розуміє нiхто, бо державний монiторiнг застарів і не працює.
⁃ Проведення аудиту дозволів, виданих великим підприємствам. Ними держава має встановлювати нормативи викидів і поступово скорочувати їх. Без наведення ладу в цій сфері ми не можемо вимагати модернізації великих підприємств-забруднювачів.
⁃ Підготовка реформи екологічних податків, щоб "зелені гроші" йшли дійсно на оновлення довкілля, а не на фарбування лавочок перед місцевими виборами.
⁃ Проведення інвентарізації лісів через сучасні супутникові технології. Маємо дізнатись скільки в Україні залишилось лісу і затвердити нову концепцію реформи лісового господарства.
⁃ Підготовка концепції реформування водоканалів, більшість з яких будувалися в минулому або позаминулому сторіччі, і зараз, через корупційну складову, не можуть освоїти міжнародну допомогу для власної модернiзацii.
Тож проблем, які потребують вирішення, вистачає.
Але, окрім змістовної роботи над законодавчою базою, ми також хотiли б займатись і просвітницькою дiяльнiстю. Робота показала, що, іноді, людина, яка палить листя, або підпалює сухостій, – і цим призводить до маштабних пожеж, – завдає набагато більше шкоди довкіллю, нiж підприємства-гіганти. Тому просвітницька діяльність – через лекції, фільми, відеоблоги, корисні тексти – один з пріоритетів нашої роботи.
Наше завдання – оновити законодавство, свідомість людей, та головне – винести питання охорони довкілля на загальнонаціональний рівень у топ-три найголовніших питань, на рівні війни на Донбасі, або економіки.
Саме довкілля безпосередньо впливає на тривалість життя та здоров'я людини. А здоров'я, як ми всі останнім часом пересвідчились, має найвищий пріоритет. Якщо суспільство, у прямому сенсі слова – хворе, то ні економіки, ні перемог на фронті не буде. Тож, давайте правильно розставляти пріоритети і рішуче діяти.
Закликаю інші NGO, фахівців та активістів до співпраці.
Приєднуйтесь до нас у соціальних мережах.
Тож поїхали!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.