Настав час бути відповідальними, нам 29, ми вже дорослі.
Здобуття Незалежності – це подія, яку важко переоцінити. В той же час, за ці 29 років, ми зробили чимало помилок, які нам ще доведеться виправляти. Я не хотів у свято писати про сумні речі, але коли передивився хронологію, не зміг не поділитися нею з вами...
1991 рік – пожежа на 2-му енергоблоці Чорнобильської АЕС. Колосальними зусиллями пожежних частин, пожежу вдалося спинити, а реактор заглушити і охолодити.
З 1992 року – смертність у нашій державі почала перевищувати народжуваність.
1993 рік – у Донецькій області виявлені території площею 410 км2 з надвисокою щільністю радіоактивного забруднення.
1994 рік – стрибок онкозахворюваності.
В 1995 році – в Україні офіційно оголошена епідемія туберкульозу.
1996 рік – на "Придніпровському хімічному заводі" (м. Дніпродзержинськ), виявлено значне перевищення норм радіаційного випромінювання, знайдено окремі зони неналежного зберігання радіаційних відходів.
1997 рік – значне погіршення якості води в річках України. Виявлено помітне зростання забруднення нафтопродуктами, нітритами, фенолами, міддю, цинком, марганцем і хромом.
1998 рік – небачений паводок на Закарпатті, підтопленими виявилися понад 120 населених пунктів, також було зруйновано 2,4 км залізничних шляхів, загинули 17 осіб.
У 1999 році в Україні були припинені випробування із вирощування трансгенних сортів овочів.
15 грудня 2000 року Чорнобильську атомну електростанцію зупинено повністю.
2001 рік – нова повінь на Закарпатті, загинули 9 людей, було зруйновано майже 2 тис. будинків, 6 мостів, 52,7 км доріг, підтоплено 255 населених пунктів, з яких евакуювали близько 14 тис. жителів.
2002 рік – новий антирекорд із захворюваності на туберкульоз. В Україні виявлено 36 471 хворих.
2003 рік – в місті Артемівськ, Донецької області, сталися небезпечні вибухи і пожежі на складах боєприпасів, внаслідок яких загинули десятки людей, понівечені тисячі будинків і 27 квартир, завдані мільярдні збитки господарству та навколишній екосистемі.
2004 рік – лунають перші вибухи на артилерійських складах в с. Новобогданівка Запорізької обл. Спалено частину навколишнього лісу, полів, людських садиб.
2005 рік – вперше, міжнародні екомоніторинги почали заносити Україну до країн з дефіцитом лісів та розширенням степової зони.
2006 рік – на розташованих біля села Новобогданівка Запорізької області складах 275-ї бази зберігання артилерійських боєприпасів почали вибухати снаряди.
2007 рік – розлив фосфору на Львівщині. Перекинулися 15 цистерн з жовтим фосфором, до лікарні через отруєння парами фосфору потрапили понад 160 місцевих жителів.
2008 рік – паводок на західній України, загальні збитки від повені оцінювалися на суму 3-4 млрд грн. Загинуло 30 осіб, з них шестеро діти.
2009 рік – пожежа на станції зі зберігання отрутохімікатів у Криму.
2010 рік – новий антирекорд пожежної ситуації в країні, за рік зафіксували 2368 пожеж.
2011 рік – в м. Києві вперше зафіксовано, що половину міських викидів забруднюючих речовин та парникових газів складають пересувні джерела: авто, мототранспорт. За рік у повітря потрапило 221 тис. тон отрути від них.
2012 рік – на Бортницькій станції аерації сталася аварія: на самопливному Лівобережному колекторі діаметром 3000 мм поряд з насосною станцією першого підйому стався провал розмірами 10 на 10 м та глибиною 8 м.
2013 рік – у м. Світлодарськ на Вуглегірській теплоелектростанції на другому блоці сталося загоряння обладнання, яке перетирає вугілля в пил. В результаті пожежі загинула одна людина.
2014 рік – на залізничному переїзді у райцентрі Городище Черкаської області вантажний потяг з нафтопродуктами зійшов з рейок.
2015 рік – Пожежа на нафтобазі у Васильківському районі, загинуло шестеро осіб, із них четверо – пожежні.
2016 рік – ревізія Міністерства екології виявила існування в Україні близько 33 тисяч несанкціонованих сміттєзвалищ та полігонів.
2017 рік – обсяг європейського імпорту деревини з України перевищив позначку в 1 млрд доларів, причому щонайменше 40% цього лісу було заготовлено або продано незаконно, за допомогою корупційних дій.
2018 рік – підтоплення шахт на Донбасі, яке призводить до забруднення підземних та поверхневих вод залізом, хлоридами, сульфатами, іншими мінеральними солями і важкими металами.
2018 рік – масове несанкціоноване добування бурштину призводить до знищення лісів та пошкодження ґрунту, так було пошкоджено понад 6 тис. гектарів землі.
2019 рік – Київ обійшов Пекін за рівнем забруднення повітря.
2020 рік – масштабні пожежі у Чорнобильській зоні, дим з яких накрив майже половину країни. Та руйнівні повені на Закарпатті, які вважають найбільшим в історії Західної України за останні 60 років.
Це, напевно, не повний перелік здебільшого екологічних трагедій, що сталися за період Незалежності. І, скоріш за все, вберегтися від надзвичайних подій нам буде важко і надалі. Але я абсолютно переконаний, що левовій частці екологічних лих ми можемо запобігти, якщо дійсно почнемо дбати про довкілля. Саме цього я хотів би нам всім і побажати. Давайте турбуватись про державу, давайте починати думати на кілька кроків вперед. Настав час бути відповідальними, нам 29, ми вже дорослі!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.