Кристалізація нової української еліти – єдиний фактор, що принесе Україні процвітання після війни
Без кристалізації нової української еліти та перезавантаження політичної системи зміни всередині країни неможливі. Жодні інші фактори не зможуть стати стратегічним драйвером у перспективному майбутньому Україні.
З одного боку, у нас з'явилося багато нових людей з широким мисленням, які виросли за часи незалежності. Це відносно молоді спеціалісти у різних сферах, які несуть у собі ДНК вільної країни. З іншого боку, сам по собі факт наявності таких людей не приніс вагомих результатів у попередніх політичних циклах. Через наявний пострадянський механізм та потужний вплив олігархічних кланів, які й досі існують, ці люди так і не змогли проявити себе. Пострадянська олігархічна машина або одразу з'їдала їх, або ж просто випльовувала. Єдиний спосіб зламати цю систему та почати перезавантаження країни – зібрати критичну масу таких людей, яким не вдалося це зробити тоді наодинці, але вдасться разом сьогодні.
Новою українською силою мають стати представники різних сфер життя України, які мають високу внутрішню мотивацію творити суспільне благо. І війна виступила великим кристалізатором та ключовим джерелом для пошуку таких людей. Ми всі побачили, хто і що робив у найкритичніший час для країни. Підприємці системно допомагали армії та фронту, волонтери гуртувалися навколо допомоги цивільним та військовим, дипломати створювали правильні меседжі ззовні та всередині країни, а військові стали на її захист зі зброєю в руках. Це люди, які не лишились осторонь, а виконували критично важливу роботу, кожен на своєму фронті, і ми всі їх побачили. Саме вони гідні стати новою українською елітою, про яку ми сьогодні говоримо.
На мою думку, першою ключовою силою у формуванні цього процесу мають стати інтелектуали та представники культурних еліт, які здатні ширше і глибше за інших бачити важливі речі. Це історики, мислителі та філософи. Друга сила – це новий український бізнес, що створює успішні компанії, надає робочі місця та запускає нові продукти. Його представники є найбільш організованими, компетентними та стратегічно зацікавленими у майбутніх змінах країни. Третьою силою мають стати військовослужбовці – люди, які проявили лідерство у кризові часи, ризикуючи власним життям. Відповідно, четверта сила нової української еліти – це волонтери, які запустили масштабний волонтерський рух всередині та поза межами країни. П'ятою силою мають стати досвідчені експерти, які глибоко знаються у конкретній вузькій сфері: політологи, економісти, військові експерти та інші.
Просто знати цих людей – замало. Важливо запустити для них довгостроковий та широкий процес залучення, який відбувався б не навколо політичних проєктів, а навколо ідеї створення нової України. Саме це допоможе їм об'єднатися, щоб разом сформувати цілісне бачення та знайти спільну мову, враховуючи різну діяльність. Досягти такого ефекту можливо лише завдяки створенню спільнот та платформ, де представники нової еліти зможуть обговорювати стратегічні питання майбутнього України. Така екосистема повинна існувати паралельно з політикою, і CEO Club Ukraine – приклад того, що вона вже наявна у нас в Україні. У клубі ми об'єднуємо не просто підприємців, які говорять лише про бізнес, а й збираємо довкола себе представників інших сфер, разом з якими дискутуємо на різні важливі питання. Але нам ще потрібно багато нових таких інших платформ.
Створення такої системи для нової української еліти критично необхідне, аби сформувати для цих людей простір довіри та відкритої комунікації. Лише у такому форматі кращі представники різних сфер життя України здатні знаходити та втілювати сильні ідеї, які рухатимуть українське майбутнє у довгостроковому перспективному розвитку.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.