Читайте дрібним шрифтом...
Давно, ще до кризи, на одному з освячених присутністю самого Президента заходів типу "Бізнес і влада – брати!" впізнав одного з виступаючих. Кілька років тому купив крижку його авторства, присвячену проблемам захисту підприємців від чиновницьких зловживань. Свого часу я захистив кандидатську дисертацію на близьку тему (Правова робота в механізмі захисту прав суб'єктів підприємницької діяльності), а тому цікавлюся подібною літературою. Десь половину сторінок книжки займали витяги з законів, а то й нормативні акти, наведені повністю. Власне авторський текст доброго враження не справив. Що зацікавило, це кількість різного роду титулів у біографії автора, а особливо "академік ВАК". Я навіть не полінувався здійснити невеличке дослідження і таки з'ясував, що ВАК – це Вища Академія Кооперації. Що це за академія вже не став з'ясовувати, бо мало не луснув зі сміху. Тоді подумалося, який же потужний треба мати комплекс меншовартості, а головне, наскільки мало треба мати реальних досягнень, щоб послуговуватися для самореклами подібними "академічними" званнями.
Втім, все вищенаведене не завадило "академічному кооператору" хвилин 15-20 виголошувати прописні істини Президенту і численній сонній, але аудиторії.
Зараз мало не всі дискутують про причини економічної кризи. Це добре, адже причин цих безліч і криються вони не тільки у сфері економіки. Всі ми навряд ви визначимо, але чим більше причин кризи буде проаналізовано, тим легше буде кризу подолати.
Чи не показовим є той факт, що у передкризовий (як ми тепер знаємо) період розвелося стільки сурогатних академіків, професорів, лицарів, кавалерів і навіть кавалерственних дам! А чого варті різного роду козацтва, члени яких шиють собі такі сяючі однострої, що всі сороки злітаються і шикуються у чергу. Самопроголошені генерали вербують полковників, полковники – хорунжих і пішло-поїхало. І на все це знаходилися гроші.
"Мильні бульбашки" бувають не тільки фінансові. Нас оточують цілі натовпи дутих авторитетів. Ввімкнувши телевізор, Ви почуєте авторитетне белькотіння президентів, директорів, координаторів різного роду інститутів, центрів, фундацій. Вони коментують політику, економіку, право, що завгодно. А у журналістів для них є проста і елегантна назва – експерти. І біда в тому, що серед цих голів, що говорять, часто губляться голоси справжніх спеціалістів, що працюють у дійсно серйозних установах.
На сайтах і в рекламних буклетах західних консалтингових фірм різного роду застереження часто пишуться дрібним шрифтом. Важкувато, але можна прочитати, що партнер – то насправді найманий працівник, а офіс фірми у певній країні чи місті – це насправді окрема юридична особа, за яку головна компанія не відповідає. То ж читати дрібний шрифт корисно. Бо саме дрібним шрифтом іноді друкується найважливіша інформація.
У нас, на жаль, подібна традиція ще не поширилася. Часто, навіть на офіційному сайті якогось інституту з гучною назвою неможливо знайти дані про організаційно-правову форму, кваліфікацію співробітників, джерела фінансування.
Для виходу з кризи нам, серед іншого, слід навчитися не тільки відрізняти дилетантів від професіоналів, дуті авторитети від справжніх. Слід навчитися робити життя дрібних і не дуже шахраїв некомфортним.
Слід читати дрібним шрифтом і з'ясовувати, що інститут з гучною назвою насправді товариство з обмеженою відповідальністю, а його "експерти" вчора залишили студентську лаву, а деякі продовжують заочно вчитися. А якщо немає інформації, навіть дрібним шрифтом, слід перестати соромитися ставити експертам питання типу:
- Де Ви вчилися?
- Яка тема Вашої дисертації?
- Який Ваш досвід у сфері, що коментується?
- Хто і як фінансує Ваш інститут (центр, фундацію)?
- Хто оплатив Ваш теперішній виступ?
- і т.п.
Слід перестати соромитися сміятися з клоунських уніформ, мантій, титулів і звань. У тому числі і з тих дилетантів, хто пише слово "професор" без помилок.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.