Думати у гривні
Дуже поважаю британців. Такі прагматичні, що називається, "собі на умі". Майже всюди примудряються зберігати свою індивідуальність. Навіть надбаннями і благами "західної цивілізації" користуються по-своєму. Їздять по лівій стороні дороги, обходяться без писаної конституції, розраховуються банкнотами і монетами, прикрашеними портретом нині правлячої королеви. І думають у фунтах.
В одній з недавніх передач BBC глядачів проінформували про те, що уряди країн світу асигнували 9 трлн. фунтів коштів платників податків на підтримку банків у зв'язку з економічною кризою. Власне британська частка у цій астрономічній сумі складає "всього" 600 млрд. фунтів. Тож решта – кошти інших країн, виражені в інших валютах. Однак "пересічний" британець мислить у фунтах, тому BBC старанно перераховує обсяги світової державної підтримки бізнесу у зрозумілу глядачу одиницю.
Здається, Володимир Даль писав, що належність людини до певного народу визначається мовою, якою людина думає. За цим критерієм українців у нас значно менше, ніж зазначено у переписах. Думаю, що не менш важливим критерієм самоідентифікації є грошова одиниця, у якій ми подумки визначаємо вартість. Зараз ми здебільшого не українці, а скоріше американці, що подумують про еміграцію до Європи. Тобто, масово орієнтуємося на долар, розмірковуючи про зміну орієнтиру на євро.
Звичайно, бізнес оперує національною валютою, бо його зобов'язує так чинити законодавство. А от так званий "пересічний громадянин" продає і здає, купує і знімає квартиру у доларах. Та й хабарі серйозних розмірів, як свідчать випадки, що потрапили в пресу, у гривнях не дають. І навіть досить довгий період стабільної гривні на цю ситуацію не вплинув.
Я розумію, що на те є маса економічних причин. Також розумію, що є немало осіб, кому таке наше ставлення до національної валюти вигідне. Однак не забуваймо, що наш зв'язок з нашими національними грішми був і залишається двостороннім. Звичайно, наша довіра до гривні залежить від її стабільності. Але й стабільність гривні так само залежить від нашої довіри.
Я далекий від того, щоб пропонувати якісь рецепти щодо того, у якій валюті розраховуватися, кредитуватися чи зберігати свої заощадження. І у телевізорі, і в мережі повно "профі", що впевнені у своєму знанні єдино вірних рецептів.
Просто пропоную почати думати у гривнях. Скільки там гривень виділили уряди світу на підтримку банківської системи?
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.