Dura lex...
Президентська презентація проекту конституційних змін викликала шквал різного роду коментарів.
Одні хвалять, інші критикують. І всі заклопотані аналізом.
А у мене є одне крамольне, як для юриста, питання. Яке має значення зміст закону, що не виконується? Адже стара традиція компенсувати суворість законів необов'язковістю виконання, як кажуть, "живе і перемагає".
Ми так захопилися критикою вітчизняного законодавства, що часом забуваємо про необхідність виконувати навіть і "недосконалі" закони.
Більше того, славнозвісна недосконалість українських законів стала мало не універсальним виправданням правового нігілізму чиновників. Та і простих громадян теж.
От якби норма була виписана "більш чітко" (як казав Жванецький, "тщательнее"), то ми б виконували, а так – почекаємо. Думаю, щось подібне кожен з нас чув з чиновницьких вуст неодноразово.
Таке враження, ніби існують якісь чарівні слова. Варто цими чарівними словами сформулювати норму закону – норма почне діяти. Та ні... Якщо за порушення закону не наставатиме невідворотна відповідальність, то формулюй, не формулюй... Матимемо те, що маємо.
Я не стверджую, що законодавство не слід удосконалювати. Я вважаю, що удосконалення не має сенсу, доки ми не навчимося забезпечувати реалізацію чинних правових норм.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.