21 травня 2009, 15:08

Захиснички

Ви не помічали, як на побутовому рівні пересічні українські громадяни називають управління у справах захисту прав споживачів? Вони вперто іменують ці державні органи "товариства з захисту прав споживачів".

Може тому, що державний статус захисників споживчих прав здається нам аж надто неприродним на підсвідомому рівні?

Але вищезгадані управління є аж ніяк не громадськими, а навпаки, входять до системи Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, який є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.

Отже, чиновники цієї організації мають за рахунок платників податків здійснювати захист прав споживачів.

Серед іншого, відповідно до закону вони вправі подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів, а відповідно до затвердженого указом Президента Положення ще й організовувати надання споживачам консультацій з питань захисту їх прав.

То ж здається нам, адвокатам, у сфері захисту прав співгромадян, як споживачів, робити нічого.



Але чиновник є чиновник. Ось приклад, думаю, дуже типовий.

Купила не надто заможна українська сім'я у 2006 році в одній з відомих і розкручених торгівельних мереж (не будемо її називати, хоча це був Фокстрот) холодильник. Оскільки сім'я була не настільки багата, щоб купувати дешеві речі, холодильник купили Liebher.

Але не пощастило. Liebher, не відпрацювавши навіть гарантійного терміну, вийшов з ладу. Та так, що відремонтувати його неможливо.

Наші споживачі було подумали, що великої біди в тому немає. Адже відповідно до закону "Про захист прав споживачів", у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), споживач має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми або ж заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Однак розкручена торгівельна мережа швиденько опустила наших героїв на землю, повідомивши, що холодильників Liebher купленої ними моделі вже нема і не буде, оскільки зазначена модель вже не виробляється. І запропонували повернути сплачену за холодильник у 2006 році суму, бо ціна на вказану модель, начебто, не підвищувалася. Однак за ті гроші холодильника аналогічного класу зараз придбати неможливо. І перспектива залишитися у розпал кризи без холодильника стала для наших, як ми вже зазначали, не надто заможних споживачів більш ніж реальною.

І вони звернулися до управління у справах захисту прав споживачів. Як поважний державний орган, що утримується на кошти платників податків, захистив їх права можна побачити з нижченаведеної відповіді.



Оціночне судження, що ним можна охарактеризувати цей текст – відписка. Адже досить навіть дуже поверхового пошуку в Інтернеті, щоб дуже засумніватися у тому, що ціна на Liebher СР4003 з 2006р. не змінювалася. І до речі, хоча Liebher СР4003 вже не поставляється, на ринку є Liebherr C 4023, який самі продавці називають аналогом. І навіть зазначають ці індекси поряд як взаємозамінні. Та чиновник є чиновник. Йому аби відписатися і поставити галочку.

До завершення цієї історії далеко. Адже наші герої таки звернулися до адвоката, тому історія захисту їх прав тільки починається.

Одне питання, навіщо витрачати бюджетні кошти на таких захисничків і їх управління? Та ще й під час кризи?

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Проникнення або перлина в купі лайна

Одразу скажу, що купа лайна – це Закон від 22 липня 2025 року N4555-IX. Той, що як законопроєкт 12414 був поспішно проголосований парламентом і підписаний Президентом Зеленським...

Президент Зеленський і будь-яке втручання

Президент України Зеленський вчора, 21 липня 2025р. о 20:32, побажавши нам здоров'я, серед іншого, повідомив: "Запроваджуємо мораторій – заборону – на перевірки бізнесів і взагалі будь-яке втручання правоохоронних органів, контролюючих, різних державних структур у діяльність бізнесу...

Про НАБУ, владу і обшуки без ухвали суду

НАБУ повідомляє про "щонайменше 70 обшуків, що проводяться працівниками СБУ, ДБР та ОГП стосовно співробітників НАБУ". За повідомленням НАБУ, обшуки проводяться без судових ухвал...

Країна незаконних обшуків

Пишуть, ДБР провело черговий "невідкладний" обшук. Без ухвали слідчого судді. На цей раз у Шабуніна. А якраз вчора, 10 липня 20225 року Європейський суд з прав людини опублікував рішення у справі KORNIYETS AND OTHERS v...

Відповідальність полковника Простакова

Я вже неодноразово писав як невтомно і послідовно влада продовжує політично мотивовані переслідування лідера опозиції Петра Порошенка. Обов'язковим елементом політично мотивованих переслідувань є систематичне перешкоджання закордонним поїздкам П'ятого Президента...

Президент Зеленський і ''шахеди''

Президент Зеленський вважає, що збиття "шахедів" – важлива тема. А в той час, коли Верховний Головнокомандувач на Ставці думу думає, як з "шахедами" боротися, у тюрмі під вартою сидить командир одного з кращих розрахунків, який з побратимами власноручно знищив не один ворожий безпілотник...