Гарантия для законного преуспеяния...
"Нет прочнее гарантии для законного преуспеяния, как собственность и свобода личности". Це слова з адресованого царю Олександру II листа князя Барятинського. Слова офіцера Кавказької армії, а потім і намісника на Кавказі, якому доводилося і кулі в живіт отримувати, і цілі аули спалювати, і багато чого ще робити.
Не старий ще фельдмаршал (листа написано у 1871 році, князю було 56) недаремно поставив власність на перше місце, а свободу особистості лише на друге. Не маючи власності вільним бути, напевно, можливо, але з "преуспеянием" точно виникнуть проблеми.
Отже, єдине, що мені хотілося б сказати стосовно наших виборів (і не тільки тих, що відбулися позаминулої неділі), Україні потрібен новий виборець. Виборець-власник. Виборець, якому від держави потрібні не пільги і соціальні виплати, а захист власності і забезпечення можливостей для розвитку своєї справи. Виборець, якому претенденти на владу зможуть запропонувати щось крім підвищення пенсій, чия життєва філософія не обмежується знаменитим: "Наши люди в булочную на такси не ездят".
Цими новими виборцями мають стати виборці старі, тобто – наші співгромадяни. Не всі, звичайно, але якась дійсно суттєва частка суспільства. Зразу скажу, що не маю точного рецепту, як цього досягти. Але очевидно, що ключ – розвиток малого бізнесу.
Малий бізнес тому займає суттєву частку в економіці розвинутих країни (на відміну від України), що там це – справжній бізнес. Виробництво одягу, взуття, машинобудування...
А у нас малий бізнес чомусь переважно асоціюється з торгівлею на ринку. Але ж торгівлю на ринку взагалі куди точніше було б назвати промислом.
Розумний британець Ліддел Гарт наполягав на більшій ефективності стратегії непрямих дій. Та чи з'явиться колись в Україні політична сила, що замість "тупо боротися за владу" поставить за мету утвердження нового класу виборців? Сприяння створенню у якомога більшій кількості маленьких фабрик, заводиків, майстерень, лабораторій, бюро, кафе, ресторанів, клубів і так далі, і тому подібне. Об'єднанню власників всіх цих об'єктів у спілки, ліги та всілякі там асоціації. Щоб кожен новий підприємець не чиновника для "даху" шукав, а членства у цих асоціаціях.
Звичайно це справа на роки. Але нічого неможливого.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.