20 серпня 2013, 15:30

Професійний привілей адвокатури...

У світовій юридичній практиці фундаментальною традицією є конфіденційність стосунків юриста та клієнта, дотримання професійної юридичної таємниці (Attorney-Client Privilege). Я про це раніше писав (наприклад – тут).

Там, де панує право, завіса конфіденційності не може бути піднятою навіть тоді, коли приховані відомості мають суттєве значення для справи. Публічний інтерес в "правильному" судовому рішенні у даному випадку відходить на другий план.

Важливість збереження юридичним радником професійної таємниці обумовлена перш за все тим, що тільки таким чином є можливим спонукати клієнта дати повну інформацію щодо обставин справи, без чого надати ефективну правову допомогу просто неможливо.

Клієнт не повинен побоюватися розголошення адвокатом конфіденційних відомостей ні третім особам, ні суду, ні іншим державним органам.

Але збереження у таємниці інформації лише "в руках адвоката" недостатньо. Який сенс у недоторканності, наприклад, письмової юридичної консультації, в адвокатському офісі, якщо представники держави мали б можливість оглянути чи навіть вилучити екземпляр консультації, що знаходиться у володінні клієнта?

Тому у світі, що ми звикли називати цивілізованим, захищеними є документи, що стосуються отримання чи надання юридичних порад незалежно від того, у чиєму володінні вони знаходяться.

Ось, наприклад, як інструктує своїх співробітників британська податкова служба стосовно неприпустимості порушення адвокатської таємниці під час перевірок.

Зовсім іншої позиції дотримуються податківці українські. Попри чисельні декларації про "європейськість" і "цивілізованість", вони під час проведення перевірок вимагають розкриття суті отриманих платником податків від адвоката консультацій, роз'яснень, порад, пояснюючи свої вимоги необхідністю з'ясування зв'язку адвокатських послуг з господарською діяльністю платника податків – клієнта.

Хоча Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" забезпечує збереження адвокатської таємниці не як "інформації і документів в руках чи офісі адвоката", а як таємниці спілкування адвоката з клієнтом незалежно від того, у якій формі таке спілкування відбувається і де саме зберігаються його результати.

Заборона проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності, не обмежена Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" певним колом осіб (як-от: адвокат, помічник адвоката, стажист тощо), на відміну від інших гарантій, передбачених тією самою статтею 23 Закону. Системний аналіз положень Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" дає підстави для висновку, що документи, пов'язані із здійсненням адвокатської діяльності, не можуть бути оглянуті, розголошені, витребувані чи вилучені навіть у тому разі, якщо вони знаходяться не у адвоката, а у його клієнта чи в третьої особи.

Таке тлумачення наведеної гарантії адвокатської діяльності відповідає і світовим підходам до регулювання у цій сфері.

Адміністративні суди зазвичай погоджуються з тим, що отримана від адвокатів правова допомога (юридичні послуги) пов'язана з господарською діяльністю платника податків – клієнта. У низці справ, що були предметом судового розгляду, адміністративні суди вирішили, що податкові зобов'язання клієнта – платника податків повинні визначатися виключно на підставі документів, обов'язковість складання яких прямо передбачена чинним податковим законодавством, та без дослідження відомостей та документів, які містять питання, з яких клієнт звертався до адвоката, зміст порад, консультацій, роз'яснень адвоката тощо.

Однак нещодавно з'явилися і протилежні судові рішення. В одному з таких суд вказав, що навіть за наявності актів прийому-передачі юридичних послуг (що є первинними документами) та належним чином оформлених податкових накладних податківцям слід надавати докладні відомості про суть консультацій та навіть про те. хто саме з адвокатів адвокатського об'єднання ці консультації надавав.

Такий відхід від цивілізованої практики захисту адвокатської таємниці є надзвичайно небезпечною тенденцією, оскільки фактично знецінює конституційне право на правову допомогу.

А право це варте захисту.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

ДБР підбирається до шашликів

ДБР на сайті і у Telegram гордовито повідомило про те, що за матеріалами ДБР з СБУ та за чуйного процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора оголошено про підозру у державній зраді чинному народному депутату України, який завдавав шкоди обороноздатності та інформаційній безпеці України...

Про темний бік юридичної допомоги військовим

Телебачення Торонто присвятило своє сьогоднішнє відео так званим "військовим юристам". Це, виявляється, "величезний ринок, де є багато громадських організацій, соціальних проектів та професійних адвокатів, які за притомні гроші або навіть безкоштовно надають послуги ветеранам"...

Крокодилячі сльози "слуги народу"

Тут фанатка Портнова "слуга народу" Василевська-Смаглюк бідкається, що поки не вдалося забезпечити поліцейським чиновникам без судового контролю отримувати інформацію про банківські рахунки і операції громадян...

Портнов звинувачує Зеленського і його менеджерів

Адвокат і одночасно сестра Портнова звинуватила мало не всю вертикаль Президента Зеленського у тому, що Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України і його підлеглі намагаються виключити з військового обліку адвоката Голованя...

СБУ тремтить...

28 серпня 2024 року слідчим суддею Шевченківського районного суду м. Києва відмовлено у роз'ясненні ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м...

Портнов подавав Татарову патрони?

Вчора ми дізналися, чому Президент України Зеленський не може розлучитися з Татаровим. У нашій реальності Татаров... – самі знаєте хто. А у реальності Президента Татаров – могутній Рембо, що у кам'яних київських джунглях убивав...