16 лютого 2015, 10:01

Згадати про гідність...

Публікую листа, що його на минулому тижні надіслано законодавцям. Відповідь теж опублікую.

Голові Верховної Ради України

Гройсману В.Б.

Копії:

Голові та членам Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин

Немирі Г.М.

Пацкану В.В.

Логвинському Г.В.

Рабіновичу В.З.

Брензовичу В.І.

Джемілєву М.

Сусловій І.М.

Фельдману О.Б.

Тимошенко Ю.В.

Шановний Володимире Борисовичу!

Конституція України визнає гідність людини однією з найвищих соціальних цінностей.

Символічно, що потрясіння листопада 2013 – лютого 2014 року в Україні і світі тепер називають Революцією гідності, а також і Європейською революцією. Люди сприйняли відхід влади від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію перш за все як неповагу до гідності всього народу і кожного громадянина окремо.

Адже повага до людської гідності – одна з основних, неподільних та універсальних цінностей, на яких засновано Європейський Союз (стаття 2 Договору про створення Європейського Союзу, преамбула Хартії основоположних прав Європейського Союзу).

Слід зазначити, що Хартія основоположних прав Європейського Союзу присвячує гідності весь перший розділ, що охоплює також право на життя, особисту недоторканність, заборону катування, нелюдського ставлення та примусової праці. Відповідно до статті 1 Хартії, людська гідність є непорушною, гідність слід шанувати та захищати.

Отже, людська гідність – основна цінність, основний орієнтир і точка відліку у європейській моделі захисту прав людини. Саме із забезпечення поваги до гідності людини починається реалізація і захист її прав та основоположних свобод.

Мусимо зауважити, що в Україні проблемі забезпечення поваги до гідності людини приділяється надзвичайно мало уваги. Єдиним органом, покликаним забезпечити інституціоналізацию такої поваги, відповідно до Конституції є Верховна Рада України. Але, слід зауважити, що питання гідності навіть не згадуються у переліку предметів відання парламентських комітетів.

В той час, коли Європейський Союз будується на передовій та всеохоплюючій концепції такої важливої універсальної цінності, як людська гідність, Україна в цьому питанні залишається на рівні 50-х років минулого століття.

Ми, ініціативна група науковців і практиків, реалізуючи принципи громадянського суспільства, взялися за розробку окремих питань вищезгаданої проблеми. Переконані, що для утвердженя європейської моделі поваги і захисту гідності людини, необхідні зусилля як громадянського суспільства, так і держави.

Зебезпечення поваги до гідності людини має стати в Україні одним з основних напрямків діяльності органів влади, наріжним каменем системи реалізації прав і свобод.

Враховуючи ключову роль парламенту, пропонуємо:

1. Розглянути питання про доповнення назви Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, виклавши її у такій редакції – "Комітет з питань захисту гідності і прав людини, національних меншин і гармонізації міжнаціональних відносин".

2. Розглянути можливість доповнення предметів відання Комітетів Верховної Ради України питаннями забезпечення поваги до гідності людини.

3. Розглянути можливість проведення у найближчий час у Комітеті з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин слухань на тему "Повага і захист гідності в Україні: проблеми впровадження європейської моделі".

11.02.2015

З повагою,

І.В. Головань, адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Головань і Партнери", к.ю.н.

Р.В. Губань, доцент Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, к.ю.н.

В.М.Кампо, громадський діяч, член Асоціації правників України, к.ю.н., доцент, заслужений юрист України

В.А. Устименко, директор Інституту економіко-правових досліжень НАНУ України, член-кореспондент Національної академії правових наук, д.ю.н., заслужений юрист України

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Президент Зеленський і малоймовірний наступ

Надійно заброньовані від фронту чиновники з ДБР з висоти своїх глибоких знань сучасних стратегії і тактики суворо оцінили дії екскомандувача ОТУ "Харків"...

Президент Зеленський і верховенство права

У вчорашньому Телеграм-зверненні Президент України Зеленський згадав верховенство права. І як згадав! Похвалив СБУ, ДБР, Національну поліцію, прокуратуру не забув...

Порошенко. Кордон. Суд. Знову.

Важка ситуація на фронті не заважає владі пильно слідкувати за політичними опонентами і абсолютно незаконно в ручному режимі керувати режимом пропуску через державний кордон...

Наповнення бюджету і діалог

Свіжопризначений головний податківець Руслан Кравченко не здивував. За традицією всіх свіжопризначених чиновників виступив з палкими гаслами, мовляв, до нього все було погано, зате при ньому все буде прекрасно...

ДБР підбирається до шашликів

ДБР на сайті і у Telegram гордовито повідомило про те, що за матеріалами ДБР з СБУ та за чуйного процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора оголошено про підозру у державній зраді чинному народному депутату України, який завдавав шкоди обороноздатності та інформаційній безпеці України...

Про темний бік юридичної допомоги військовим

Телебачення Торонто присвятило своє сьогоднішнє відео так званим "військовим юристам". Це, виявляється, "величезний ринок, де є багато громадських організацій, соціальних проектів та професійних адвокатів, які за притомні гроші або навіть безкоштовно надають послуги ветеранам"...