30 листопада 2023, 10:50

Поправки для поганих танцюристів

Всі знають, що заважає поганим танцюристам.

А от непрофесійним та ледачим слідчим, прокурорам і навіть детективам заважає набагато більше всякого.

Найбільше їм заважає Конституція. Там є цілий Розділ II, де і презумпція невинуватості, і право на допомогу адвоката, і право не давати показань щодо себе і членів своєї сім'ї. І ще багато норм, не порушуючи яких значна частина наших слідчих прокурорів і детективів просто не знають, як працювати.

А стаття 19 Конституції? Де написано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Це ж просто в'яже чиновника по рукам і ногам!

Ну і часто згадувані зараз "поправки Лозового". КПК строки встановлює. А хіба можна розслідувати кримінальну справу менше ніж за 30-50 років?

Пропоную прочитати повністю пост колеги Станіслава Кунянського на тему "поправок Лозового" у Telegram.

Слідству завжди хтось заважає.

Повільні суди. Хитрі адвокати. І, авжеж, погані закони.

Хто ніколи не винен у проблемах досудового розслідування – це самі органи досудового розслідування.

От і зараз силова машина скаржиться (https://nabu.gov.ua/news/ssha-trimaiut-v-fokus-uvagi-robotu-antikoruptc-inikh-organ-v-ukra-ni-p-dsumki-zustr-ch-z-p.pr-tcker/) на "поправки Лозового". Їх у цьому підтримують депутати, які внесли законопроект 10100 (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42872).

Давід Арахамія, один з авторів законопроекту, сказав (https://sud.ua/uk/news/publication/282021-david-arakhamiya-predlagaet-otmenit-pravki-lozovogo-izmeniv-uk-i-upk-nikto-ne-skroetsya-ot-nakazaniya-i-cherez-10-let), що:

... цей законопроект скасовує ухвалені минулим скликанням так звані "правки Лозового", завдяки яким корупціонери продовжують уникати покарання і зараз. Все це завдяки тому, що чинний закон встановлює строки, в які правоохоронці мають вкластися, розслідуючи справу до повідомлення підозри. Суди ж потім просто закривають провадження, посилаючись на закінчення таких строків. (...)

Тобто сценарій, за яким правоохоронці мали б просто вкладатися у встановлені законом строки – не розглядається.

А тому, вочевидь, слід навіть не продовжити ці строки, а взагалі їх скасувати, аби не бентежити правоохоронців оцим виснажливим часовим пресингом.

Також показово, що через "просідання показників" саме у корупційних злочинах, нам пропонують змінити правила гри для одразу всіх інших злочинів.

Громадські активісти в особі Центру протидії корупції поширюють клікбейтний заголовок "Звіт Єврокомісії: Україна має скасувати "правки Лозового"" (https://antac.org.ua/news/zvit-yevrokomisii-ukraina-maie-skasuvaty-pravky-lozovoho/).

Ну добре, відкриваємо відповідний Звіт (https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/system/files/2023-11/SWD_2023_699%20Ukraine%20report.pdf), сторінки 31-32:

In the coming year, Ukraine should in particular:

(...)

→ revise the Criminal Procedure Code and the Criminal Code to enable higher efficiency and outcomes in high-level corruption cases, e.g. by preventing procedural delays, introducing reasonable time limits for pre-trial investigations, ...

Але в перекладі цього уривку на сайті ЦПК частина про запровадження розумних строків досудових розслідувань чомусь не згадується.

Натомість у законопроекті 10100 розумні строки досудового розслідування не лише не запроваджуються, а фактично скасовуються. З КПК навіть хочуть викинути норму про те, що строк, що закінчився, поновленню не підлягає.

Пропонується також встановити для підозрюваного максимум у п'ять адвокатів не лише під час судового розгляду, але й у досудовому розслідуванні. Наче з цим зараз є якась системна проблема.

В ідеалі, завдання закону в цій частині – поставити сторону обвинувачення у максимально незручну і обтяжливу позицію. Створювати для неї той самий часовий і процедурний пресинг.

Робиться це не для того щоб "відпустити побільше корупціонерів". А тому, що в обвинувачення є набір дуже небезпечних інструментів, що обмежують права людини. І якось так виходить, що правоохоронці цими інструментами іноді дещо зловживають.

Усі ці скарги на "закони, що заважають" можна читати як "Дайте нам робити що вважаємо за потрібне, скільки вважатимемо необхідним, і без будь-яких негативних для нас наслідків".

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Проникнення або перлина в купі лайна

Одразу скажу, що купа лайна – це Закон від 22 липня 2025 року N4555-IX. Той, що як законопроєкт 12414 був поспішно проголосований парламентом і підписаний Президентом Зеленським...

Президент Зеленський і будь-яке втручання

Президент України Зеленський вчора, 21 липня 2025р. о 20:32, побажавши нам здоров'я, серед іншого, повідомив: "Запроваджуємо мораторій – заборону – на перевірки бізнесів і взагалі будь-яке втручання правоохоронних органів, контролюючих, різних державних структур у діяльність бізнесу...

Про НАБУ, владу і обшуки без ухвали суду

НАБУ повідомляє про "щонайменше 70 обшуків, що проводяться працівниками СБУ, ДБР та ОГП стосовно співробітників НАБУ". За повідомленням НАБУ, обшуки проводяться без судових ухвал...

Країна незаконних обшуків

Пишуть, ДБР провело черговий "невідкладний" обшук. Без ухвали слідчого судді. На цей раз у Шабуніна. А якраз вчора, 10 липня 20225 року Європейський суд з прав людини опублікував рішення у справі KORNIYETS AND OTHERS v...

Відповідальність полковника Простакова

Я вже неодноразово писав як невтомно і послідовно влада продовжує політично мотивовані переслідування лідера опозиції Петра Порошенка. Обов'язковим елементом політично мотивованих переслідувань є систематичне перешкоджання закордонним поїздкам П'ятого Президента...

Президент Зеленський і ''шахеди''

Президент Зеленський вважає, що збиття "шахедів" – важлива тема. А в той час, коли Верховний Головнокомандувач на Ставці думу думає, як з "шахедами" боротися, у тюрмі під вартою сидить командир одного з кращих розрахунків, який з побратимами власноручно знищив не один ворожий безпілотник...