22 лютого 2021, 17:38

Незалежні працівники: законопроєкт, який допоможе економіці вийти з "тіні"

Однією з найбільших проблем для України була і залишається так звана "тіньова економіка". Держава втрачає надходження в бюджет, а люди втрачають можливості.

Незареєстровані доходи не дозволяють людям користуватися, наприклад, іпотекою, брати кредити в банках тощо. Це, своєю чергою, гальмує економіку, яка не може працювати на повну потужність.

І це лише частка проблем, навіть не говорячи про корупцію і загрозу для євроінтеграції.

Хто і чому змушений працювати в "тіні"?

Зараз "тіньова економіка" набирає нових масштабів. Переформатування економіки з індустріальної в інформаційну призводить до виникнення великої кількості професій, що не підходять під традиційні поняття. Наприклад, різного роду фрілансери та працівники сфери послуг. Водночас, карантин, що затягнувся, актуалізував проблему креативних індустрій, культурної сфери, митців. Крім того, часто ті, хто працює як самозайнятий таксист, перекладач, дизайнер, няня, дрібний виробник та інші, вимушені працювати в "тіні" тому, що існуючі системи оподаткування є просто невигідними. Я би назвав цих людей "незалежними працівниками", адже вони самостійно створюють своє "робоче місце", водночас не будучи в повній мірі підприємцями і, тим паче, найманими працівниками.



Не дивлячись на те, що існує спрощена система оподаткування ФОП, ця форма достатньо складна в адмініструванні. Не лише в плані звітності, а й через необхідність складання актів, угод. Велика частка ФОПів користуються послугами бухгалтерів і юристів, а це також додаткові витрати. ФОПи змушені звертатися до допомоги спеціалістів, адже держава лише шукає де підприємець помилився і карає за цю помилку.

В ширшому сенсі, держава працює не як сервіс, а як прокурор. Це також зупиняє багатьох від того, щоб працювати в "білу". На жаль, держава не встигає за змінами, що відбуваються в суспільстві. Варто зрозуміти, що ці люди не зможуть платити більше податків, якщо просто змусити їх встановити касовий апарат абощо. Вони скоріше припинять свою діяльність або перейдуть в "тінь".

В чому ідея законопроєкту про "незалежних працівників"?

Проблема серйозна і надалі набиратиме обертів. Щоб вирішити цю проблему, нам необхідно змінити філософію того, як стимулювати людей виходити з "тіні". І зараз я розповім про це детальніше.

Що пропонує законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування окремих видів доходів"?

Він встановлює зрозумілі, але чіткі правила гри. По-перше, вводиться нова категорія платників податків, яких неформально називаємо "незалежними працівниками". До неї належать ті, хто не має роботодавця, не використовує найману працю та отримує доходи, що не перевищують 100 розмірів мінімальної заробітної плати за рік. Встановлюється податок у розмірі 5% від доходів, а також 1,5 % військового збору. Страхові внески на пенсію в добровільному порядку.

Як це працюватиме?

Головна інновація ― облік своїх доходів "незалежні працівники" ведуть самостійно і сплачують податок через "Дію" або в електронному кабінеті платника податків. В ідеалі я бачу цей процес наступним чином. Платник реєструється через портал "Дія" і вносить в додаток свої доходи по мірі надходження. Податкова автоматично визначає розмір податку і виставляє рахунок через додаток. Ходити до податкової особисто, носити довідки і тому подібне не потрібно. Укладати угоди не потрібно. "Незалежний працівник" сплачує необхідну суму через ту ж "Дію" і може бути "чистим" перед державою. Подавати звіти і декларацію не потрібно.



Головний ризик такої системи ― це "маскування" фопів і найманих працівників під "незалежних". Вирішити цю проблему можна чітко визначивши категорії доходів, що підпадають під таку систему. Далі справа за органами фінконтролю. У проєкті закону пропонується наступний перелік діяльностей:

а) викладацька діяльність;

б) діяльність із дизайну;

в) діяльність у сфері фотографії;

г) надання послуг перекладу;

ґ) професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.;

д) надання послуги догляду;

е) виробництво їжі, страв та кондитерських виробів на замовлення;

є) індивідуальна мистецька діяльність;

ж) ремонт комп'ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку;

и) електромонтажні, водопровідні, будівельно-монтажні та інші ремонтні роботи;

і) діяльність із прибирання;

ї) послуги домашньої прислуги;

й) надання ландшафтних послуг;

к) технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;

л) надання послуг таксі та перевезення речей (переїзду);

м) прокат побутових виробів і предметів особистого вжитку;

н) надання в оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) розташованих в Україні житлових приміщень та/або їх частин, загальна площа яких не перевищує 400 квадратних метрів, нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин, загальна площа яких не перевищує 900 квадратних метрів.

Держава ― сервіс, а не наглядач

Головна ж ідея закону не в тому, щоб стягнути побільше податків в бюджет, а в тому, щоб показати: система сплати податків може бути максимально швидкою, зрозумілою і людиноорієнтованою. Держава працює як комфортний сервіс, а не наглядач. Люди виходитимуть з "тіні" лише тоді, коли розумітимуть, що це вигідно в першу чергу для них.



Законопроєкт про "незалежних працівників" дозволить не лише стимулювати роботу в "білу", а й загалом покращити ситуацію з безробіттям та дасть новий виток розвитку для економіки. Тому прошу всіх долучатися до обговорення законопроєкту, а колег ― підтримати його під час розгляду у Верховній Раді.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Корупція та зловживання навколо Укрнафтобуріння і Укрнафти: чому мовчить НАБУ?

Друзі, я чимало уваги приділяю подіям навколо Укрнафти та Укртатнафти, а особливо – паразитуванню на них деяких осіб в умовах воєнного стану...

Україна може заробляти на Росії 50 мільярдів гривень на рік

Саме стільки надійде у бюджет, якщо встановити рентну плату за транзит російського газу друзям путіна. Дефіцит бюджету очікується на рівні 500 мільярдів гривень...

Три найголовніші проблеми ВПО в Україні: що потрібно змінити?

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України почалося масове переміщення населення в середині країни і виїзд мільйонів за кордон...

Чому #демобілізаціябезставки – важлива?

7 січня в першому читанні був прийнятий скандальний мобілізаційний законопроєкт. Про його попередника, урядовий мобілізаційний законопроєкт від 25 грудня минулого року – багато писали та говорили...

Продюсер, сценарист, Офіс Президента: як можна провалитись, коли граєш всі головні ролі

Якщо зараз зрозуміліше говорити про кіно, то поговоримо про аналогії з кіномистецтва. Зараз в Голівуді був страйк сценаристів. І здавалось гроші є, знамениті актори є, режисери ж, а кіно не знімається...

Строковики та курсанти почуті: тепер будуть доплати та відпустки

Верховна Рада прийняла важливий законопроєкт N9342, який стосується військових. Про нього сьогодні напишуть всі, але важливий акцент я хочу зробити на строковиках та курсантах...