2 листопада 2021, 14:08

Укріплюючи зв'язки: підсумки візиту нашої делегації в США

Буквально вчора повернувся з робочої поїздки до США. Візит нашої делегації за океан пройшов, як і планувалося, напрочуд плідно. Не зважаючи на спроби його зірвати зі сторони влади, незважаючи на злостиві коментарі кремлівських пропагандистів, ми провели ряд важливих зустрічей з американськими конгресменами, представниками Держдепу, Пентагону та української діаспори. Які питання ми піднімали під час поїздки і якими є її перші результати?

Основними темами, які ми обговорювали під робочих зустрічей, були:

1. "Північний потік-2" ― адже це питання енергетичної безпеки України. Попри те, що він добудований, газопровід ще має пройти сертифікацію та інші процедури, а це означає, що не можна покладати рук. Все ще можна змінити на нашу користь. І ключ до вирішення цієї проблеми – у Вашингтоні. Саме тут Конгрес та Сенат можуть прийняти закон, який накладе санкції на "Північний потік-2".

2. Ситуація в Білорусі. Диктатор Лукашенко фактично дав добро на гібридний аншлюс країни іншим диктатором Путіним. Ми маємо тисячу кілометрів північного кордону з Білоруссю, тому це дуже важлива тема для України. Потрібно посилювати санкції на лукашенківський режим, а США можуть цьому сприяти як ніхто інший.

3. Аграрне співробітництво України і США та продовольча безпека світу. На різних майданчиках ми проговорювали ідею аграрного ОПЕК ― організації, що об'єднала б аграрні наддержави для економічної співпраці та вирішення глобальної проблеми голоду, в чому Україна могла б зайняти ключову роль.

4. Інші питання українсько-американського співробітництва, в тому числі взаємодії з діаспорою, спільні культурні та освітні ініціативи.

Зустрічі проходили в чотирьох містах США ― Нью-Йорку, Вашингтоні, Чикаго та Нью-Гейвені, де розташовується Єльський університет.

У Вашингтоні ми зустрілись із Джоном Гербстом, Даніелом Фрідом та Меліндою Харінг з Atlantic Council. Обговорили "Північний потік-2" і його вплив на енергетичну безпеку України та Європи. Також підняли тему зеленої енергетики та важливості її впровадження і розвитку на території нашої країни. Поговорили про відносини України та США, їх перспективи, і домовилися про подальшу плідну співпрацю.



Наступною стала зустріч з іншою поважною поважною інституцією ― International Republican Institute. Ми обговорили питання загрози "Північного потоку-2" та його наслідків для енергетичної безпеки України. Окремо підняли тему Білорусі і кривавого режиму Лукашенко, який зараз чинить свавілля у країні.



Піднімали питання можливості блокування "Північного потоку-2" та енергетичної безпеки України і під час важливої зустрічі з директором Офісу у справах Східної Європи Державного департаменту США Джоном Армстронгом.



Під час зустрічі з Українським кокусом у Конгресі США (група дружби з Україною у Палаті представників) основною темою стало питання надання Україні статусу Основного союзника США поза НАТО (MNNA). Конгресмен Енді Гаррісом однозначно підтримав мою ініціативу.

Нагадаю, я ще навесні подав у Раду постанову щодо звернення до Конгресу США про надання такого статусу. Але виявилося, що наша влада дуже не хоче отримати його, мотивуючи тим, що ніби-то ми через це не вступимо до НАТО. Я неодноразово казав, що це не так, і ось конгресмен Енді Гарріс підтвердив мої слова. Він заявив, що насправді у Конгресі підтримають надання цього статусу Україні і не розуміють, чому ми до них не звертаємося.

Окрім цього поговорили і про можливість санкцій щодо "Північного потоку-2", і про жахливу ситуацію у Білорусі, і про порушення прав людини з боку лукашенківського режиму. Хотілося б ще раз подякувати друзям України, конгресменам Брайану Фіцпатріку, Майку Куіглі та Енді Гаррісу за продуктивну зустріч!





До теми енергетичної кризи та протистояння запуску "Північного потоку-2" поверталися під час розмови з конгресменами Девідом Прайсом та Вернем Б'юкененом. І від них також отримали підтримку наших ініціатив.



Одним з найрезонансніших в інформаційному просторі, особливо у нашого східного сусіда, став візит нашої делегації у Пентагон. З директором по Балканам, Кавказу та Чорному морю, виконуючим обов'язки заступника помічника міністра оборони США Джейсоном Хеммом обговорили безпекові питання та виклики, які зараз стоять перед Україною через російську агресію. Після розмови, можу запевнити, що Україна може заручитися надійною підтримкою наших союзників з США ― потрібно лише над цим працювати.





В Чикаго, місті, яке є давнім і потужним осередком української діаспори, ми провели цілий ряд зустрічей.

Пані Марта Фаріон та пані Наталія Боївка провели чудову екскурсію містом.



В Українській околиці (Ukrainian Village) – особливому районі міста, де проживає українська діаспора ― відвідали Український національний музей в Чикаго.

В Музеї зібрали цінні історичні документи, понад 12 тисяч книжок в бібліотеці, постійно проходять виставки і різні івенти. На фото ви можете побачити експонати фотовиставки з архіву "Україна 50-х років", на яких є представники першої, другої та третьої хвиль еміграції, а також роботи відомого художника Івана Марчука. Окремий зал присвячено особистим речам митрополита Андрея Шептицького, предстоятеля Української греко-католицької церкви. Дякуємо за чудову екскурсію куратору Музею пані Марії Клімчак!









Від нашої делегації подарували Музею український прапор з підписами бійців ЗСУ, зокрема легендарного снайпера "Курта", який має на рахунку результативну атаку на відстані 2161 метр, що є одним з кращих результатів в історії! Це стало дуже символічним поповненням колекції музею. Тепер навіть за океаном буде ще одна згадка про те, як вміють воювати українці.



Наступною на черзі стала зустріч з діаспорянами та членами Українсько-Американської Федеральної кредитової спілки "Самопоміч".

Обговорили роботу української діаспори в Чикаго, яка є найпотужнішою у США. Також розповіли про наші "Гончаренко центри", завдяки яким дорослі та діти мають змогу безкоштовно вивчати англійську.





У передмісті Чикаго завітали до Української Православної Катедри Святого Андрія Первозваного. Також запалили свічку біля пам'ятника жертвам Голодомору і вшанували загиблих біля єдиного у США пам'ятника Небесній Сотні та всім Героям України, які віддали своє життя за нашу державу.

Дякую за теплу зустріч голові парафіяльної ради Свято-Андріївської громади Івану Яресько, настоятелю Катедри Святого Андрія Первозваного, протоієрею Віктору Полярному та президенту Фундації Голодомору-геноциду (США) Миколі Кочерзі. Був дуже радий нашому знайомству!





Насичений день у Чикаго завершився неймовірною зустріччю в Ukrainian Institute of Modern Art!

Наша делегація мала можливість поспілкуватися з українською діаспорою та обговорити проблеми, які турбують українців. Звісно, це передусім війна на Донбасі. Я дуже вдячний нашій діаспорі за допомогу військовим: вони показують яскравий приклад того, що не можна залишатися осторонь від війни навіть коли ти знаходишся за океаном.

На зустріч до нас завітали й білоруські активісти! Вони подякували за активність України у боротьбі проти режиму Лукашенка. Запевняю, ми будемо продовжувати працювати і відстоювати права вільної Білорусі!





І насамкінець, але не за значенням ― це моя лекція на тему "Ukraine's Place in the Global World: a Problem or a Solution?", з якою я виступив в Єльському університеті. Нагадаю, він входить до "Ліги плюща" ― асоціації восьми найстаріших і найпрестижніших американських університетів.

Мій виступ був присвячений темі майбутнього України в глобальному світі, пошуку нового наративу, який розповідає про нашу країну та перспективи українсько-американських відносин.

Було приємно дізнатися, що я став першим спікером з лютого 2020 року, який завітав до Yale European Studies Council! Після виступу студенти ставили дуже багато питань про внутрішню та зовнішню політику України, про перспективи і плани нашої держави, про демократію, про українсько-американські відносини, про Білорусь та російську агресію.

Дякую всім студентам за влучні питання та цікаву дискусію. Окрема подяка Євгену Монастирському за організацію мого виступу.





Зі всіх попередньо запланованих нами зустрічей не відбулася лише одна. І ви будете здивовані, яка саме. Так, це зустріч з українським посольством!

Справа в тому, що наш візит, який безсумнівно приніс багато користі для України, міг взагалі не відбутися. Ви запитаєте чому? Відповідь проста – цього не хотіли на Банковій.

Ми готували цю поїздку декілька місяців з групою депутатів з МФО "За демократичну Білорусь" та "Чиста енергія – здорове довкілля" (туди входять депутати з різних парламентських фракцій, окрім ОПЗЖ, а очолюю я), офіційно повідомили про це МЗС.

Але труднощі почалися за 36 годин до вильоту у США. Майже всім членам нашої групи відкликали візи. І виявилося, що цьому посприяли в МЗС: вони відкликали лист, який направляли у Державний департамент для отримання віз депутатам. І одразу ж почалися проблеми у Вашингтоні: наше посольство, яке сприяло і допомагало організовувати зустрічі (хоча про них домовлялись з американськими партнерами ми самі) неочікувано перестало виходити на зв'язок, а потім взагалі почали відміняти наші зустрічі. Посольство скасувало зустріч навіть (!) з пані послом Маркаровою.

Після розголосу цієї історії посольство почало маніпулювати і вигадувати смішні виправдання. Дуже шкода, що українське посольство займається не відстоюванням інтересів України, а відстоюванням інтересів Офісу Президента. Розчаровує, що пані посол Оксана Маркарова дійшла до такого.

Але як бачите, до Вашингтону ми все ж таки дісталися! Разом зі мною ще два народних депутати від "Батьківщини" Володимир Кабаченко та позафракційний Гео Лерос. І в такому складі ми успішно провели всі заплановані з американськими партнерами зустрічі.

Разом з тим, почалася атака і особисто на мене. НАЗК вирішили перевірити "Гончаренко рулить"! Поки я був в Вашингтоні, прийшов лист, де вони повідомляють про перевірку моєї декларації. Але більше за все їх цікавить програма "Гончаренко рулить" і авто, на якому ми проводимо запис шоу. Протягом 10 днів вони просять надати марку, модель та відповідні документи щодо автомобіля.

Дуже цікаво, адже передача виходить на 5 каналі вже майже два роки, а перевіряти взялися тільки зараз. Дивне співпадіння, вам так не здається? При тому, шукали скалку в моєму оці, але перевіряючи Зеленського НАЗК "не помітило" колоду у вигляді офшорів.

Показово, що разом з Офісом президента Зеленського, справжню істерику викликала наша поїздка у кремлівських пропагандистів. Добре відома всім Ольга Скабєєва присвятила цьому ряд випусків, то стверджуючи, що нікому ми там в США не потрібні і нас нікуди не пускають, то обговорюючи мій "тестостерон". Одним словом, абсолютний абсурд і криза жанру.

Але реакція показова ― у всіх ворогів України і тих, хто відстоює власні інтереси понад інтересами держави, наш робочий візит в США став поперек горла. Адже нам вдалося не лише сприяти розвитку українсько-американських відносин, але й підняти ряд важливих тем, зокрема в питаннях енергетичної та продовольчої безпеки. І що найголовніше, показати, що для того, щоб був результат потрібно працювати. Навіть коли не завдяки комусь, а всупереч. Дипломатія і політика працюють тільки так.

Тримаймо стрій!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Корупція та зловживання навколо Укрнафтобуріння і Укрнафти: чому мовчить НАБУ?

Друзі, я чимало уваги приділяю подіям навколо Укрнафти та Укртатнафти, а особливо – паразитуванню на них деяких осіб в умовах воєнного стану...

Україна може заробляти на Росії 50 мільярдів гривень на рік

Саме стільки надійде у бюджет, якщо встановити рентну плату за транзит російського газу друзям путіна. Дефіцит бюджету очікується на рівні 500 мільярдів гривень...

Три найголовніші проблеми ВПО в Україні: що потрібно змінити?

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України почалося масове переміщення населення в середині країни і виїзд мільйонів за кордон...

Чому #демобілізаціябезставки – важлива?

7 січня в першому читанні був прийнятий скандальний мобілізаційний законопроєкт. Про його попередника, урядовий мобілізаційний законопроєкт від 25 грудня минулого року – багато писали та говорили...

Продюсер, сценарист, Офіс Президента: як можна провалитись, коли граєш всі головні ролі

Якщо зараз зрозуміліше говорити про кіно, то поговоримо про аналогії з кіномистецтва. Зараз в Голівуді був страйк сценаристів. І здавалось гроші є, знамениті актори є, режисери ж, а кіно не знімається...

Строковики та курсанти почуті: тепер будуть доплати та відпустки

Верховна Рада прийняла важливий законопроєкт N9342, який стосується військових. Про нього сьогодні напишуть всі, але важливий акцент я хочу зробити на строковиках та курсантах...