28 квітня 2023, 22:30

Неправильну заяву танком не переїдеш: як працює гаряча лінія Гончаренко центрів з юридичної допомоги ЗСУ

Війна випробовує українських військових не лише на полі бою проти ворога. Тепер нашим героям все частіше потрібно захищати себе ще й у юридичній царині. І все це, щоб просто отримати законні грошові виплати, піти у відпустку, щоб побачити дітей, отримати якісне лікування тощо.

У нас досі панує бюрократія, в якій надскладно розібратись без фахівця. Юристи, у свою чергу, коштують недешево. Якщо робити це самостійно, ціна помилки може бути надто високою. Навіть досвідчені вояки часто не знають всіх паперових нюансів. Вони звикли воювати. І роблять це відмінно. Але погано складену заяву не переїдеш танком. Документи, якщо їх складати неправильно, можуть наробити шкоди не менше за ворога.

Тому ми запустили гарячу лінію з юридичної підтримки для бійців ЗСУ. І телефон почав дзвонити безперервно! Волонтерська мережа Гончаренко центрів за перші три години роботи лінії отримала понад 150 звернень від бійців. Наразі нам зателефонували майже 2 тисячі військових та їхніх родичів з різними питаннями.



Ми були змушені потроїти кількість юристів, які консультували захисників. Це лише за тиждень роботи.

Найбільш типові питання консультацій – це:

невиплати "бойових"

незаконне оформлення СЗЧ (самовільне залишення частини)

догани, які є підставою обмеження виплат

ігнорування командуванням рапортів

відсутність належного лікування після поранень та контузій

повернення на "нуль" без належного лікування та обстеження

виплати строковикам 750-900 гривень замість 30 000 на місяць

незаконне виведення "поза штат" військовослужбовця для економії виплат

відсутність переводу в іншу частину навіть за наявності відношення (запрошення)

відмова в демобілізації за наявності третьої дитини чи хворих батьків

невиплати за поранення

ненадання статусу УБД (учасника бойових дій)

Виплати в 30 тисяч – це історія не про гроші, а про повагу до військових

Але найчастіші звернення, які ми чуємо на гарячій лінії, і які я особисто отримую – чесно кажучи, абсолютно не здивували. Це питання щодо повернення виплат у 30 тисяч гривень.

Про це питають військові зі Львівщини та Харківщини, Одещини та Чернігівщини. Бійці обурені, адже ризикують зараз всім. І хочуть поваги. Зараз воює кожне наше місто та селище. Нема регіонів, чиї сини та доньки не боронили б Україну. І всі вони одноголосно кажуть, що повернення 30 тисяч гривень – це про справедливість і повагу до тих, хто стоїть на нашій обороні.

Ми змогли достукатись до Верховної Ради та протиснути законопроєкт N 8312 щодо повернення "тридцятки" військовим. На жаль, нам заважають. Народний депутат Цабаль із фракції "Голос" подав блокуючу постанову. Тепер її неможливо зняти до наступного засідання Верховної Ради. Дуже зручно, правда? Поки немає засідання – далі не платиш воякам і все по закону.

Так не можна. Я звертався до спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука. Казав, що потрібно позачергово скликати парламент. Відхилити цю цабальщину, поки не пізно. Показати, що ми – з Військом. Та, на жаль, лише 15 нардепів підтримали це. Хоча за розблокування "тридцятки" голосували 277 людей. Куди ж поховались?

Тому ми звернулись до народу. І наша петиція про позачергове зібрання Верховної Ради зібрала 25 тисяч голосів. Бо ми – з народом. Петиція вже чекає на розгляд. Петиції важливі, аби громадяни України могли показати свою волю навіть на рівні Верховної Ради. Бо в нас вільна держава.



Бюрократія – ще один ворог для ЗСУ

Не всі воюють з 2014 року. Багато хто взяв зброю до рук рік тому. Колишні охоронці, бармени, вчителі, вантажники – до лав ЗСУ йшли люди з усіх сфер. Що ж, воювати за рік вони навчились. Але їх прирекли ще й на війну ще й із паперовим монстром.

І наше завдання – допомогти воякам хоча б із цим, аби вони били русню та не відволікались на папірці.

Дуже часто нам дзвонять дружини та родичі військових. "Чи можете допомогти зробити посвідчення УБД, чоловік здав всі необхідні в частині документи, щоб оформити УБД. йому сказали спочатку що наберуть певну кількість звернень, щоб не лише йому одному зробити, а потім почали казати що не на часі, зроблять коли закінчиться війна", – ось це дуже типова ситуація. Але так не має бути.

Військовий має воювати з ворогом, а не з держслужбовцями власної країни.

Ще одне "гаряче питання": як захисник та його родина можуть прожити на 500−700 грн на місяць? Адже військовим, які перебувають на лікуванні, і не можуть виконувати бойові завдання, виплачують мізерні заробітні плати – 500-700 грн на місяць. Тобто ось так держава оцінює бійця, який поклав своє здоровʼя та ризикував життям заради України. Це нонсенс. Я вже направив депутатське звернення щодо цього питання до Кабінету Міністрів, Міністерства оборони та Генштабу ЗСУ. Це ганьба, і це треба негайно виправляти.

Ще одна історія, яка є показовою. Військовослужбовець втратив свій паспорт і банківську зарплатну картку, як раз через військові дії. Тепер для отримання зарплати йому потрібно перевипустити картку. І от щоб замовити картку банк вимагає паспорт. Але керівництво його не відпускає з "нуля" для оформлення паспорта. Командир йому відповідає, що відновить паспорт вже після війни. Тобто людина фактично позбавлена можливості отримати зарплату до кінця війни.

"Діти вже забули батька"

Інколи юристам Гончаренко центру дзвонять і просто благають: "Я не бачила чоловіка вже рік, як нам добитися відпустки? Діти вже забувають батька. За цей рік він лише на пʼять днів приїздив". І від масштабів цієї проблеми просто волосся стають дибки. Наші бійці воюють у пеклі, бачать жахи, вимушені чинити опір окупантам у надскладних обставинах. І дуже важко постійно підтримувати бойовий дух у такій ситуації. Ми всі розуміємо, що йде важка війна.

Наразі в Раді знаходиться мій законопроєкт про те, що має бути збільшення відпусток до 30 днів. Батьки побачать своїх дітей. Чоловіки встигнуть побути з дружинами. Сім'ї побачать рідних, і це буде найкраще відновлення солдата перед поверненням до строю. Давайте будемо людьми.

Перемога ЗСУ – це перемога України. Відповідно, поразка ЗСУ – це поразка всіх нас. Кожен пункт, на якому нашого солдата чекають ризики, має бути знищений. Нехай військові роблять те, що в них виходить ідеально – нищать русню та звільняють наші землі.

Бо виходить дивна ситуація. Державу захищають – а вона зняла додаткові виплати військовим. Державу захищають – а вона не полегшує бюрократію. Постає питання, то чого хоче наша держава? Поки ми дотискаємо "тридцятку" для військових, подовження відпусток тощо, втрачається час. На жаль, не для всіх це очевидно.

Як отримати допомогу?

Тож, якщо ви військовослужбовець і маєте питання, як отримати додаткові виплати чи компенсацію за поранення, оскаржити незаконні дії командування, як отримати необхідні посвідчення та документи, наші професійні юристи безкоштовно проконсультують вас, допоможуть розібратися у ситуації та скоординують щодо подальших дій.

Контакти гарячої лінії:

👉 +380672042206 (WhatsApp, Telegram, Viber, Signal) з 9 до 18

👉 +380951168887 (WhatsApp, Telegram, Viber, Signal) з 9 до 18

👉 +380937440036 (WhatsApp, Telegram, Viber, Signal) з 9 до 18

👉 lawyergoncharenkoua@gmail.com

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Корупція та зловживання навколо Укрнафтобуріння і Укрнафти: чому мовчить НАБУ?

Друзі, я чимало уваги приділяю подіям навколо Укрнафти та Укртатнафти, а особливо – паразитуванню на них деяких осіб в умовах воєнного стану...

Україна може заробляти на Росії 50 мільярдів гривень на рік

Саме стільки надійде у бюджет, якщо встановити рентну плату за транзит російського газу друзям путіна. Дефіцит бюджету очікується на рівні 500 мільярдів гривень...

Три найголовніші проблеми ВПО в Україні: що потрібно змінити?

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України почалося масове переміщення населення в середині країни і виїзд мільйонів за кордон...

Чому #демобілізаціябезставки – важлива?

7 січня в першому читанні був прийнятий скандальний мобілізаційний законопроєкт. Про його попередника, урядовий мобілізаційний законопроєкт від 25 грудня минулого року – багато писали та говорили...

Продюсер, сценарист, Офіс Президента: як можна провалитись, коли граєш всі головні ролі

Якщо зараз зрозуміліше говорити про кіно, то поговоримо про аналогії з кіномистецтва. Зараз в Голівуді був страйк сценаристів. І здавалось гроші є, знамениті актори є, режисери ж, а кіно не знімається...

Строковики та курсанти почуті: тепер будуть доплати та відпустки

Верховна Рада прийняла важливий законопроєкт N9342, який стосується військових. Про нього сьогодні напишуть всі, але важливий акцент я хочу зробити на строковиках та курсантах...