5 серпня 2024, 13:54

Україна може заробляти на Росії 50 мільярдів гривень на рік

Саме стільки надійде у бюджет, якщо встановити рентну плату за транзит російського газу друзям путіна.

Дефіцит бюджету очікується на рівні 500 мільярдів гривень. Міністерство фінансів пропонує цю суму взяти у бізнесу і людей – за рахунок підвищення податків та акцизів, але ця ініціатива зіткнулася з критикою на всіх рівнях. Тим часом наші американські партнери радять боротися не з білим бізнесом, а з сірим – адже мінімум третина української економіки перебуває у тіні, разом зі своїми сотнями мільярдів. 

Я пропоную увазі Міністерства фінансів ще одне джерело для наповнення бюджету. Яке не потребує залучення силовиків та митних служб, і яке може приносити гроші відразу. Мова йде про підвищення рентної плати за транспортування газу, яку доведеться сплачувати росіянам.

На моє особисте переконання ми мали перекрити транзит газу та нафти ще в лютому 2022. Але не робили цього, чим дозволяли путіну отримувати колосальні прибутки на фінансування війни. Слухняно забезпечували транспортування його енергоруюесурсів. Але якщо вже ми не маємо волі закрити цей транзит, то треба забрати прибуток путіна собі.

Якщо встановити рентну плату у розмірі 30% від середньої ціни на газовому хабі CEGH – це дасть Україні мінімум 50 мільярдів грн щороку. Ці кошти можуть бути спрямовані на фінансування Збройних Сил України та відновлення країни від наслідків російського вторгнення.

Давайте згадаємо, що до війни, у 2021 році, країни ЄС імпортували з Росії 155 мільярдів кубометрів природного газу. Цей газ потрапляв до ЄС через п'ять найбільших газогонів: "Північний потік" (Росія – Німеччина, 59,2 мільярда кубометрів), ГТС України (41,6 мільярдикубометрів), "Ямал – Європа" (Росія – Білорусь – Польща – Німеччина, 32,9 мільярда кубометрів", "Блакитний потік" (Росія – Туреччина, 16 мільярдів кубометрів), та "Турецький потік" (Росія – Туреччина, близько 15 мільярдів кубометрів).Всі ці дані можна знайти у вільному доступі.

Більшість європейських країн вже відмовилися від російського газу. Наразі він є "життєво необхідним" тільки для друзів путіна – угорського Віктора Орбана та словацького прем'єра Роберта Фіцо. При цьому, після пошкодження "Північного потоку" та зупинки транзиту через "Ямал – Європа", транзит через ГТС України став для Росії безальтернативним. І хоча Словаччина та Угорщина не споживають стільки газу, як скажімо Німеччина, свої 50 мільярдів на транзиті ми можемо заробити.

Що особливо приємно – що, відповідно до діючих контрактів, російський газ продається на західному кордоні України. Тобто, все фінансове навантаження від введення ренти ляже безпосередньо на російський Газпром.

Звісно, Росія має право не погодитися на такі умови. Але зараз Кремль сам опинився у ситуації, в якій роками тримав Україну, встановлюючи драконівські ціни на газ. При цьому, у разі відмови Росії від контракту, Україна втратить пару мільйонів прибутку від транзиту. А Росія втратить щонайменше 5 мільярдів доларів доходу на рік. Тобто, ми виграємо у будь-якому разі.  

А щоб наші торгові партнери виконували свою частину домовленостей, ми можемо дати право нашому "Оператору ГТС" вилучати газ боржника, і продавати його на українській енергетичній біржі в обсязі, що дозволить покрити прострочену заборгованість. Отримані від продажу грошові кошти будуть спрямовані на погашення заборгованості з рентної плати, а Україна – отримає додаткове джерело природного газу.

Потрібна воля. І правки в податковий кодекс.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна може заробляти на Росії 50 мільярдів гривень на рік

Саме стільки надійде у бюджет, якщо встановити рентну плату за транзит російського газу друзям путіна. Дефіцит бюджету очікується на рівні 500 мільярдів гривень...

Три найголовніші проблеми ВПО в Україні: що потрібно змінити?

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України почалося масове переміщення населення в середині країни і виїзд мільйонів за кордон...

Чому #демобілізаціябезставки – важлива?

7 січня в першому читанні був прийнятий скандальний мобілізаційний законопроєкт. Про його попередника, урядовий мобілізаційний законопроєкт від 25 грудня минулого року – багато писали та говорили...

Продюсер, сценарист, Офіс Президента: як можна провалитись, коли граєш всі головні ролі

Якщо зараз зрозуміліше говорити про кіно, то поговоримо про аналогії з кіномистецтва. Зараз в Голівуді був страйк сценаристів. І здавалось гроші є, знамениті актори є, режисери ж, а кіно не знімається...

Строковики та курсанти почуті: тепер будуть доплати та відпустки

Верховна Рада прийняла важливий законопроєкт N9342, який стосується військових. Про нього сьогодні напишуть всі, але важливий акцент я хочу зробити на строковиках та курсантах...

Законопроєкт N9378, бійцю ЗСУ – відпустку до 40 днів

Щойно Верховна Рада проголосувала в цілому законопроєкт N9378 про збільшення відпусток військовим. Тепер це буде 30 днів гарантованої щорічної відпустки, і ще 10 днів вже за сімейними обставинами...