Прагматики із Партії регіонів і "Cєвєродонецьк-2"
Слухав сьогодні по "Ері ФМ" Василя Горбаля. Спеціально затримався, щоб послухати його виступ. Пана Василя частина аналітиків, да і я сам, відносять до так званого прагматичного крила Партії регіонів. Спокійна розмова, навіть тоді коли критикує опонентів. Можна не погоджуватися, сперечатися, але можна почути лінію аргументації, а не набір пропагандистських штампів як у Чечетова чи Шуфрича. І, зрештою, цікаво, що скаже фаховий економіст-міжнародник з рідного і мені теж інституту міжнародних відносин Київського університету.
У сьогоднішньому виступі п. Горбаля насторожив один момент. Коли запитали, чи поїде він до Сєвєродонецька, Горбаль відповів, що поки не запрошений, бо цей захід все-таки здебільшого для депутатів місцевих рад сходу та півдня, але якщо запросять – поїде. І взагалі нічого поганого немає, бо це можливість поспілкуватися і висловитися з приводу болючих проблем, насамперед гуманітарних (процитувати не можу, але смисл, певен, передаю точно). Я не переконаний, що п. Горбаль насправді так думає, але така відповідь насторожує, бо вона показує домінуючий дискурс в Партії регіонів, від якого і прагматик Горбаль поки що відійти не може.
Зрозуміло, що Партія регіонів використовує проблеми мови, церкви, геополітики, а зараз і дискусію навколо ПДЧ, не просто для передвиборчої мобілізації свого електорату, а і для тиску на владу. Така гра погана сама по собі, бо ПР уже стала заручником своїх войовничих гасел. І це не дає їй цивілізуватися і модернізуватися.
Але вибране місце для з'їзду – Сєвєродонецьк (до речі, українською це буде "Сіверськодонецьк" від назви річки, або зрештою "Сіверодонецьк") – це справжній виклик, нагадування про спроби розколу країни (і тому опосередковано – нагадування Колеснікову про дії, щодо яких він наразі може шкодувати). Це виклик насамперед Президенту, бо це – чергова спроба поставити під сумнів його легітимність (а "регіонали" і досі відкрито говорять про неправомірність рішення Верховного Суду), черговий раз покричати, що Ющенко не має бути "президентом лише частини країни", спроба перевірити нерви гаранта на міцність. Хоча погрози погрозами, але, як неодноразово вже відбувалось, перейти межу ПР зрештою не зможе, і це теж зрозуміло, бо не захоче її бізнес ризикувати.
Насправді, Сєвєродонецьк-2 буде тестом насамперед для ПР. Яким шляхом вона піде? Чи шляхом поступової модернізації (і це буде шлях у майбутнє), чи радикалізації, що може принести тимчасові дивіденди, але стратегічно партія програє, імідж виправити не вдасться, вплив "радикалів"-крикунів зібльшиться, а вплив партії в межах країни буде неминуче зменшуватися. Це стане тестом і для Януковича: яким політиком він зрештою захоче бути?
Характер з'їзду також покаже, наскільки вдалим був хід з призначеням Богатирьової секретарем РНБО. Чи вдалося таким чином Ахметову-Колеснікову посилити позиції прагматиків в партії, чи радикали із ПР готові начхати і на них заради гучних заяв і провокативних дій, які можуть черговий раз поляризувати країну.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.