22 вересня 2008, 20:24

Наша коаліція, росіяни і Венко

Цю статтю, якою відкривається номер Eurasia Daily Monitor (що видається відомою Jamestown Foundation) від 16 вересня, мені переслав західний професор, який читав у нас лекції. Чесно кажучи, я її спочатку відклав, бо уже стомився розбиратися в аргументах, хто правий в численних взаємних звинуваченнях тодішніх партнерів по демократичній коаліції. А тим більше в контексті звинувачень однієї сторони в національній зраді, а іншої сторони в тому, що країну втягують у конфлікт з Росією. Але оскільки полеміка на сторінках блогів УП продовжується, вирішив ознайомити з нею і читачів. А далі кожен хай робить висновки. Від себе лише додам, що ситуація, мабуть, не така однозначно чорно-біла як видається шанованому мною п. Кушніруку, як вона не є чорно-білою у стосунках між нашими лідерами. Спроба дати просту, однозначну відповідь насправді заводить нас у протистоянні ще далі. Але цілком зрозуміло, що цими внутрішніми чварами Росія спробує скористатися. І тоді сперечатися між собою може вже бути запізно.

Англомовний оригінал читайте тут, а нижче наводжу україномовний переклад, що вже теж циркулює інтернетом.

Eurasia Daily Monitor, Volume 5, Number 177

УКРАЇНА, ВЕНКО ЕНЕРДЖИ ТА РОСІЙСЬКА БАНДА

Мирослав Демиденко

16 вересня 2008

Сага про конфлікт х'юстонської компанії Венко Енерджи з українським урядом через непрозору угоду про розподіл продукції (УРП) щодо проведення розвідувальних робіт на нафту та газ на Чорноморському шельфі набрала нових обертів.

Нещодавно розкриті дані вказують, що один або більше партнерів Венко Енерджи по компанії "Венко Прикерченська" (VPC), компанії з Британських Віргінських островів сформованій у жовтні 2007, яка отримала право проведення бурових розвідувальних робіт на Чорноморському шельфі, може мати зв'язки з російською організованою злочинністю.

Чотирма паритетними акціонерами партнерами по VPC є Vanco International (Бермуди), дочірня компанія Венко Енерджи, Донбаська паливно-енергетична компанія (ДПЕК), якою володіє український магнат Ренат Ахметов; австрійська Integrum Technologies; та Shadowlight Investments, Ltd, якою володіє російський бізнесмен Євгеній Новіцкий.

Integrum Technologies відмовилась розкривати своїх основних інвесторів, а керівники Венко неодноразово визнавали, що вони не знають осіб власників Integrum. Ці зізнання припускають, що Венко могла не проводити належну перевірку до того, як прийняти Integrum до консорціуму. Матеріали свідчать, однак, що Київська інвестиційна група, яка належить українському олігарху Василю Хмельницькому, є одним з прихованих партнерів Integrum.

Shadowlight Investments, проте, до цього часу уникала перевірки засобами інформації. В журналі "Oil and Gas Eurasia" (N6, червень 2008) вона характеризувалась як компанія, якою володіє російський бізнесмен Євгеній Новіцкий, та яка була спеціально утворена з метою фінансування енергетичних проектів на Чорноморському шельфі.

Згідно з низкою повідомлень в пресі та книгою Девіда Сеттера "Темрява та світанок – зростання російської кримінальної держави" (Yale University Press, вересень 2004), Євгеній Новіцкий нібито є членом або дуже близьким до російського Солнцевського кримінального групування.

Сеттер написав, що Солнцевські мають тісні зв'язки з російською компанією під назвою "Система", до якої має відношення московський мер Юрій Лужков та IVK, інформаційна технологічна компанія, директором якої був Новіцкий. Солнцевські, які працювали через компанію SV-Holdings, в результаті заволоділи великою часткою IVK.

Сеттер також заявляє, що Новіцкий був присутній в ресторані в Празі в 1995, де Сергій Михайлов ("Міхась"), один з відомих лідерів Солнцевської банди, в компанії ще 150 осіб святкував день народження Віктора Аверіна ("Авери"), також відомого лідера Солнцевських. Новіцкого нібито затримала чеська поліція, яка провела облаву на цю вечірку. У нього взяли відбитки пальців та відпустили.

Сеттер написав, що французька щоденна газета "Le Monde" отримала конфіденційні доповіді Міністерства внутрішніх справ Росії (МВС) та Федеральної служби безпеки (ФСБ), в яких зазначалось, що Новіцкий, як президент "Системи" не приймав рішення, не проконсультувавшись з кримінальним братством Солнцевських.

22 липня 1997 року "Комерсант" написав, що неназваний представник ФБР розкрив імена трьох осіб, які вважались "тіньовими банкірами" Солнцевської банди, одним з них виявився Євгеній Новіцкий.

Газета "Русский телеграф" 16 жовтня 1997 року повідомила, що аналітики московського офісу Департаменту боротьби з організованою злочинністю (ДБОЗ) підозрюють Новіцкого у відмиванні грошей Солнцевських.

24 серпня 1999 року "The Moscow Times" повідомила, що Кірілл Бєлянінов, журналіст "Новых Известий" написав статтю-розслідування, в якій пов'язував Новіцкого та Семена Могилевича з Солнцевським групуванням. Геннадій Далалаєв, речник "Системи", відкинув ці звинувачення та заявив, що припущення про зв'язки Новіцкого з Солнцевською бандою є "нісенітницями".

"The Moscow Times" вказала, що "Відставний агент ФБР Джим Муді, якого цитували як джерело історії Бєлянінова, підтвердив...що він говорив з "Новыми Известиями". Муді заявив, що в своїй статті Бєлянінов "правильно" повязав Могилевича з Солнцевськими, але він не міг підтвердити підозри щодо "Системи". Бєлянінов, однак, наполягав, що у нього були документи, включаючи матеріал з Московської реєстраційної палати, які підтверджували його звинувачення. З 1987 до 1996 Муді був помічником заступника директора ФБР по боротьбі з організованою злочинністю.

1 серпня Венко Прикерченська подала позов до арбітражного суду Торгівельної палати м. Стокгольм щодо законності розриву українським урядом в травні цього року угоди про розподіл продукції (УРП), підписаної 1 жовтня 2007 року з попереднім урядом Віктора Януковича.

В заяві уряду від 1 серпня йшлося: "Венко Прикерченська Лтд. не є дочірньою компанією американської компанії Венко Енерджи. Венко Енерджи – це просто міноритарний акціонер Венко Прикерченської Лтд, офшорної компанії, в якій домінують українські інтереси та інші офшорні утворення, чиї справжні власники залишаються невідомими. Саме Венко Прикерченська, а не Венко Енерджи або її дочірня компанія Венко Інтернешнл, нещодавно ініціювала в Стокгольмі судовий розгляд проти українського уряду."

Посол США в Україні Вільям Тейлор спочатку засудив розрив УРП урядом Юлії Тимошенко у травні, але потім його позиція стала нейтральною. Міністр торгівлі США Карлос Гутьєррес в своєму виступі перед Американською торгівельною палатою в Києві 5 червня 2008 року сказав: "Для того, щоб український уряд міг залучати інвесторів, особливо у сектори, які є життєво важливим для енергетичної безпеки країни, йому необхідно дати чітко зрозуміти, що він поважає недоторканість договорів та верховенство права". (http://kiev.usembassy.gov/main_eng_archive-2008.html)

В червні Президент України Віктор Ющенко відмінив це рішення уряду. Проте Прем'єр-міністр Тимошенко продовжувала наполягати, що контракт з Венко був "корумпованою угодою, укладеною попереднім урядом".

Якщо буде доведено правдивість підозр щодо Новіцкого, проти Венко Енерджи Компані у Хьюстоні можуть бути висунуті звинувачення згідно з Законом про організації, що діють під впливом рекету або корупції (Закон РІКО).

В заяві від 1 серпня уряду України один з абзаців, здається, є попередженням керівництву Венко: "Зважаючи на те, що Венко Енерджи Компані...є американською корпорацією та підпадає під юрисдикцію США, уряд України поінформував уряд США про ситуацію, що виникла. Американська влада знаходиться в авангарді глобальної боротьби проти корупції, і уряд України продовжуватиме співпрацювати з усіма своїми міжнародними партнерами для сприяння цим розслідуванням та здійснення при потребі необхідних правових кроків".

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...

5 років еволюції, але й невиправлених помилок

Одразу хочу заспокоїти Офіс Президента, що першодрук в Польщі вийшов під бравурним заголовком "П'ять років Зеленського. Гарань: Від популіста до державника...

"Спроба Бразилії забезпечити участь Путіна у саміті G-20 шкодить пріоритетам її головування"

Оригінал статті Олівера Штункеля, проф. Школи міжнародних відносин Фундації Варгаса (Бразилія) – Estadão de São Paulo. Переклад статті – журнал "Тиждень"...