2 грудня 2010, 17:34

"Матеріали WikiLeaks пов'язують російського мафіозного боса з постачанням газу до ЄС"

Нижче подається стаття з британської "Гардіан". В англомовному оригіналі – веб-посилання на самі документи. Їх російськомовний переклад зробила "Kyiv Post" і він висить на УП.

Матеріали WikiLeaks пов'язують російського мафіозного боса з постачанням газу до ЄС

Семен Могилевич, людина, одна з найбільш розшукуваних ФБР, називається реальною силою, що стоїть за мільярдером-власником кампанії "РосУкрЕнерго", яка працює в Україні

Люк Гардінг

1 грудня 2010

За даними посла США в Києві, поставки газу до України та країн ЄС пов'язані з російською мафією.



Його депеша (оприлюднена WikiLeaks) була відправлена після того, як тодішній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко розповіла Бі-Бі-Сі, що вона має "документальні докази того, що за компанією РосУкрЕнерго (РУЕ) стоять потужні кримінальні структури".



Чутки про те, що російський кримінальний "дон" Семен Могилевич має приховані інтереси у зареєстрованій в Швейцарії РУЕ, яка постачає газ з Середньої Азії, ходили вже давно.

Половиною компанії номінально володіє український мільярдер Дмитро Фірташ. (Російська державна компанія "Газпром" володіє другою половиною). Під час конфіденційної зустрічі з послом Фірташ визнав, що насправді за його багатомільярдною газовою компанією стоїть Могилевич. Він наполягав, що у 1990-х в Україні було неможливо вести бізнес, не укладаючи брудні угоди з організованою злочинністю.

У таємній записці посол Вільям Тейлор написав: "Він [Фірташ] визнав зв'язки з представником російської злочинної групи Семеном Могилевичем, заявивши, що йому було потрібне схвалення Могилевича, щоб потрапити у бізнес." Тейлор зазначив, що Фірташ прийшов на зустріч з ним 8 грудня 2008 і "у спокійній манері" "довго говорив про свій бізнес та політику, явно намагаючись покращити свій імідж перед урядом США".

Його аргументи були відверто "своєкорисливими", писав Тейлор. "У довгому монолозі Фірташ описав свою еволюцію як бізнесмена від самого початку як торговця продуктами до створення РУЕ... Він наполягав, що не здійснив жодного злочину, коли будував свою бізнес-імперію, та стверджував, що стороннім все ще важко зрозуміти той період беззаконня, який панував в Україні після розпаду Радянського Союзу".

Тейлор розпитував олігарха про його зв'язки з організованою злочинністю в Росії. Українська преса досить широко висвітлювала коло справжніх бенефіціарів РУЕ, включаючи Могилевича. Фірташ відповів, що було неможливо підступитись до посадовця, "не зустрівшись також з членом організованого злочинного угруповання".

У депеші зазначається: "Фірташ визнав, що коли він створював свій бізнес, йому був потрібен, і він його отримав, дозвіл Могилевича, однак він заперечив тісні відносини з останнім".

В інших депешах зазначається, що ці двоє були тісно пов'язані через "спільні офшорні холдинги" та "особисті взаємовідносини". У них також спільний юрист.

Під час відвертої розмови з послом Фірташ зробив різкий випад проти Тимошенко. На той час вона погрузла у протистоянні зі своїм колишнім соратником по Помаранчевій революції президентом Віктором Ющенком. Фірташ назвав себе "близьким другом" Ющенка та його довіреною особою, тому його обурення було зрозумілим. За місяць до зустрічі з Тейлором, Тимошенко уклала тимчасову угоду з російським прем'єр-міністром Володимиром Путіним щодо усунення посередників з газової торгівлі з Росією. Метою цієї угоди, яку все ще не було запроваджено, було позбутись РосУкрЕнерго.

США заявляють, що Могилевич є одним з головних міжнародних мафіозних босів. Вони звинувачують його у створенні у 1990-х найпотужнішої кримінальної групи у Східній Європі. Він входить до десятки найбільш розшукуваних ФБР злочинців через свою участь у багатомільйонному шахрайстві, до якого була причетна одна з пенсільванських компаній у 90-х.

Росіяни заарештували Могилевича у 2008 за звинуваченнями в ухилянні від сплати податків за мережу магазинів косметики. Однак у 2009 його загадково відпустили. Міністерство внутрішніх справ Росії називає ці звинувачення "не дуже серйозними". Сама ж депеша є дуже збентежливою для чинного проросійського президента України Віктора Януковича. Засновник та голова Групи "DF" Дмитро Фірташ є одним з основних олігархів, які фінансували повернення Януковича до влади цього року. Бізнесові інтереси Фірташа в Європі включають енергетику, хімічну промисловість та нерухомість, він також володіє впливовим українським телеканалом.

У своїй депеші Тейлор зазначив, що газова торгівля зробила Фірташа надзвичайно багатим: "На 2006 Фірташ мав статок у приблизно 5 мільярдів доларів, однак більшість експертів були переконані, що він применшив його справжній розмір, та оцінювали його статок у десятки мільярдів. У своїй розмові з послом Фірташ не сказав нічого про розмір свого багатства".

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

105-річниця Ліги Націй: (3) УНР та ''ізоляціонізм'' США

Оригінал на НВ На русском тут Сьогодні 105 років від дня створення Ліги Націй – прообразу ООН. Головна критика її діяльності полягала в тому, що силових інструментів примусу до миру у неї фактично не було, за винятком зобов'язань розірвати з агресором усі економічні й культурні зв'язки, оголосити йому загальну блокаду...

Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах ''Глобального Півдня''?

У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?"...

Навіщо повторювати російське ІПСО про "далекобійні" ATACMS?

Росіяни говорять про застосування Україною "далекобійної" зброї і "належну" відповідь. Світові ЗМІ це перекладають як long-range missiles. До нас це знову вертається уже з посиланням на солідні західні видання, ми ж любимо посилатися на них...

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...