Маніпуляція: "конституційна асамблея" – зовсім не "асамблея"
Рік тому мені вже доводилося про це писати. Але тепер, коли шулерство озвучено указом президента, варто нагадати у чому це шулерство полягає. До речі, колишній заступник голови Конституційного Суду, нинішній голова ЦВК Володимир Шаповал на питання: "Але дорадчу структуру Банкової навряд чи доречно називати конституційною асамблеєю", відповідає: "Справді, стосовно органу, який створюється тепер, ця назва не дуже коректна".
Отже, змушений нагадати свою минулорічну довідку:
Чи це справжня "Асамблея", чи словесна гра?
УП, 24 лютого 2011
"Конституційна Асамблея" ("конституанта") передбачає, що вона формується виборами і має повноваження прийняття Конституції, а не просто дає рекомендації президенту чи парламенту. Див. визначення і, зокрема, думку про те, що:
"Constitutions arise in a number of different ways. At the non-democratic extreme of the spectrum, we may imagine a sovereign lawgiver laying down the constitution for all later generations. At the democratic extreme, we may imagine a constituent assembly elected by universal suffrage for the sole task of writing a new constitution."
Тому те, що нам пропонують – це, насправді, не Асамблея, а лише дорадча рада, яку можна назвати по-різному, можна й "Конституційною комісією", але знову ж таки – це не "Конституційна Асамблея" в справжньому її розумінні.
Насправді, влада грає в слова. Спочатку зробили "зачистку" політичного і владного простору під себе, а потім запропонували "діалог".
PS. В одній з дискусій цього тижня мій колега-політолог наводив приклад ПАР, де наче Конституційна Асамблея не обиралася, а нагадувала щось схоже на те, що пропонується нашою владою. Насправді ж, і в Південній Африці вона обиралася (хоча і непрямо, але першим демократично обраним парламентом цієї країни, де африканці вже мали більшість) і отримала чітко закріплені повноваження:
South Africa's first non-racial election takes place on 27 April 1994. This election produces 400 leaders in the National Assembly and 90 in the Senate. In terms of Section 68 (1) of the interim Constitution, a joint sitting of these bodies forms the Constitutional Assembly, which is established on 9 May. Nelson Mandela is inaugurated as democratic South Africa's first president on 10 May. The Constitutional Assembly has to work within particular parameters. These are the requirement of a two-thirds majority for the adoption of the text, compliance with 34 constitutional principles agreed to in the interim Constitution, and the adoption of a new constitution within two years.
Тому цей приклад, лише підтверджує тезу, що для нашої влади використання терміну "Асамблея" – це, радше, гра в демократію. А мета її: закріпити своє монопольне становище.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.