Люди з минулого (моя полеміка з Хорошковським і Вілкулом на "Свободі слова")
Олексій ГАРАНЬ, Школа політичної аналітики НаУКМА: "Я хотів би насамперед звернути увагу аудиторії, що дуже красиво виступає пан Хорошковський, і він згадав навіть, що він короткий час був в уряді у 2012 році. Але він не згадав, що два роки перед тим з 2010-го по 2012 рік він очолював Службу безпеки України. І він безпосередньо відповідальний за ті політичні репресії, за посадки людей. Він відповідальний за тиск на незалежну пресу, за спроби запровадження цензури".
Андрій КУЛИКОВ, ведучий: І конкретно, будь ласка.
Олексій ГАРАНЬ: "Пане Андрію, якщо можна..."
Андрій КУЛИКОВ: Приклади. Нагадайте про приклади.
Олексій ГАРАНЬ: "Нагадаю. В 2011 році Янукович дав пану Хорошковському звання генерала армії, так? От цікаво, за які заслуги. Може пан Хорошковський..."
Андрій КУЛИКОВ: Ні, ну от ви кажете, що відповідальний за репресії. Назвіть, будь ласка.
Олексій ГАРАНЬ: "Що?"
Андрій КУЛИКОВ: Ви сказали: Хорошковський відповідальний...
Олексій ГАРАНЬ: "Що відповідальний за репресії?"
Андрій КУЛИКОВ: Так, назвіть конкретні приклади.
Олексій ГАРАНЬ: "Я можу сказати. Згадайте, як забирали частоти у "5 каналу", наприклад. Згадайте, як затримали... Ну, Вам наводити приклади? Ви їх знаєте".
Андрій КУЛИКОВ: Так, саме приклади.
Олексій ГАРАНЬ: "Згадайте, як посадили Тимошенко і Луценка, іншого..."
Андрій КУЛИКОВ: Зрозуміло.
Олексій ГАРАНЬ: "Згадайте, як затримували західних представників фондів".
Андрій КУЛИКОВ: Зрозуміло.
Олексій ГАРАНЬ: "Почекайте, це не питання... Значить, за які заслуги йому дали генерала армії? Після того він полаявся з Януковичем і два роки провів на віллах за кордоном. До речі, прямо суперечить українському законодавству, він не може балотуватися в депутати, тому що треба п'ять років жить в Україні, Ви два роки жили за кордоном".
Андрій КУЛИКОВ: П'ять років без перерви?
Олексій ГАРАНЬ: "Почитайте роз'яснення, він не має права балотуватися. Конкретне питання полягає в тому, якщо Ви – генерал армії, хоча пан Гриценко підтвердить, що Вам не мали давати генерала армії, Ви не маєте до армії жодного відношення, то може б Вам все-таки не в парламент іти, а поїхати в зону АТО і там вести бійців в атаку, як генералу армії? Дякую".
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ, кандидат у народні депутати партії "Сильна Україна": "Дякую. Я хочу повернутися до тих питань, які мені задавали. Мабуть, з урахуванням фахової орієнтації пана Гараня, він любить історію, то я хочу нагадати історію іншу – 2007 року, коли я був головою Митної служби, і це, мабуть, була одна з тих посад, коли можна було успіх або неуспіх поміряти фізично. Не просто розмовами, не просто розказами про те. що ми будемо робити, а на протязі року. Я не мав жодного відношення до Митної служби України, але за рік під моїм головуванням Митна служба України дала на 10 мільярдів доларів більше, ніж було в плані Міністерства фінансів України. Я мав посваритися з усіма, щоб досягти цієї цифри, але я це зробив. Чому? Саме тому, що я вважав, що саме головне для любого державного службовця – це доказати свою реальну можливість досягти реформування. Це було зроблено за рахунок розпочатого процесу реформування Митної служби. В жодному чині з 2007 року до сьогоднішнього дня, якщо ми переведемо в долари США, тому що саме в доларах США беруться податки в Митній службі, мається на увазі, в перерахуванні на курс, то жодним чином в жодному році ніколи цей результат не був перевершений до сьогоднішнього дня, хоча імпорт, підкреслюю, збільшувався від 15-ти до 23% від року до року. Я запитую: де ці гроші?"
Олексій ГАРАНЬ: "А Ви у Януковича спитайте".
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "У Януковича запитайте самі, Ви так само такий же громадянин України, як і я".
Олексій ГАРАНЬ: "Я не був главою СБУ".
Андрій КУЛИКОВ: Пане Гарань, я нагадаю Валерію Хорошковському, що запитання стосувалось не Вашого перебування на чолі Митної служби, а Вашої роботи на чолі СБУ.
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Я прекрасно пам'ятаю, просто я сказав про те, що якщо повертатися в ракурс історії, то була і така ситуація, і така історія. Якщо повернутися до 2011-12 років, що я хочу сказати, жодним чином мені не соромно про перебування на посаді голови Служби безпеки України. Я дуже поважаю цей колектив. Більш того, я призиваю усіх українців поважати Службу безпеки, тому що цей спеціальний орган якраз на сьогоднішній день страждає від того, що на протязі багатьох років він не був реформований. На протязі 20-ти років він фактично нівелювався саме тому, що ніхто не розумів його цінність. І сьогодні, якби Служба безпеки України була реформована і працювала дійсно як, скажемо, спеціальна служба нової держави, то багато б речей, які сьогодні відбуваються, в тому числі, в зоні АТО, як ми її називаємо, це не зона АТО, якщо бути відвертим, це зона бойових дій, то я хочу сказати, що ніколи б таких випадків не було. І ми розпочали цю роботу. Знаєте, колись одного разу, коли ми пресікли найбільший в історії України наркотрафік, який йшов з заокеанських країн, і, маючи транзит через Україну, йшов у Європу, в Германію, зібралися голови служб різних країн і запросили мене просто відсвяткувати цю маленьку перемогу. І один старий генерал, який мав досвід в спеціальній службі 40 років, він мені тоді сказав фразу, яку я відчуваю зараз, з урахуванням цього питання. Він сказав мені просте: "Валерій, раз ти став на цю позицію, запам'ятай просту річ: тебе будуть звинувачувати, а ти будеш мовчати, тому що ти не зможеш відповісти, чому і по яким причинам відбувалися ті чи інші події".
Андрій КУЛИКОВ: А зараз у Вас є нагода відповісти на запитання: Ви визнаєте причетність до політичних репресій, у чому Вас тут було привселюдно звинувачено?
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Єрунда це все, жодних політичних репресій не було. Причина проста, да? Навіть якщо ми говоримо про справу Тимошенко або про справу інших політичних в'язнів".
Олексій ГАРАНЬ: "А конфлікту інтересів у вас не було?"
Андрій КУЛИКОВ: Дайте договорити Валерію Хорошковському.
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Я ще раз хочу сказати, що конфлікти інтересів вирішуються в любій цивілізованій державі достатньо просто – пишеться з цього приводу повідомлення, і в подальшому ти просто не маєш оперативного втручання. Я хочу сказати, що ця сама ситуація існує в усіх країнах світу: в Німеччині, в Сполучених Штатах Америки і так далі. Крім того, кого ви захищаєте? Що, на сьогоднішній день нема конфліктів інтересів? У кого немає?"
Олексій ГАРАНЬ: "Ви за себе говоріть. Ви створювали режим Януковича, Ви розколювали країну, і Ви винні в крові, яка ллється зараз".
Андрій КУЛИКОВ: Пане Гарань!
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Почекайте, ви не забувайте, я в 12-му році на конфлікті з Януковичем, на конфлікті, підкреслюю, з Януковичем залишив уряд. Не в 14-му, не в 13-му, підкреслюю, а в грудні 12-го року".
Олексій ГАРАНЬ: "Не поділили".
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Та не будьте таким розумним, пан Гарань".
Олексій ГАРАНЬ: "Я розумію, да. Я знаю".
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Не будьте таким розумним, не поділили... Не було, чого ділити, тому що була конкретна ситуація, пов'язана з європейською інтеграцією".
Андрій КУЛИКОВ, ведучий: Шановний пане Гарань!
Олексій ГАРАНЬ: "Лапшу ж вішає".
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Лапшу вішаєте Ви людям. Тому що візьміть факти і подивіться".
Олексій ГАРАНЬ: "Я знаю факти".
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Заяву пам'ятаєте мою в 12-му році? Коли я сказав просту річ, що цей уряд, уряд Азарова, подивіться, це ж офіційний документ, підніміть, він постійно в інтернеті..."
Олексій ГАРАНЬ: "Я це знаю. А за що вам генерала армії дав Янукович?"
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Так я вам розкажу зараз далі. Почекайте, все по початку і до кінця. Таким чином моя заява була достатньо простою. Я сказав, що уряд Миколи Яновича Азарова ніколи не буде проводити реформи, і він ніколи не буде зацікавлений у вступу до Європейського Союзу і в проведені європейської інтеграції. Це ж не просто розмови. Підніміть документи – і ви будете це все бачити".
Андрій КУЛИКОВ, ведучий: Залишилося відповісти ще на одне запитання: за що Ви отримали звання генерала армії?
Валерій ХОРОШКОВСЬКИЙ: "Пам'ятаєте, я тільки що сказав фразу, що є моменти в спеціальній службі, коли ти маєш мовчати".
Андрій КУЛИКОВ, ведучий: Зрозуміло.
......
Андрій КУЛИКОВ, ведучий: Пане Гарань, у вас зараз буде змога поставити запитання.
Олександр ВІЛКУЛ, кандидат у народні депутати, партія "Опозиційний блок": "Касательно того, что необходимо делать сегодня. Сейчас необходимо срочно возрождать экономику и срочно возрождать промышленность. Это первое, что сейчас необходимо сделать и это необходимо сделать экстренно. Во власти никто этого теоретически не может сделать. Пока падение 20%, август к августу – падение 20%. И на эту тему даже никто не думает. Единственная партия, где есть сегодня опытные промышленники, которые умеют возрождать промышленность и поднимать промышленность – это "Оппозиционный блок". Приведу свой пример. Я в 17 лет лично пришел работать в карьер на рабочую должность помощником машиниста экскаватора. Потом был машинистом экскаватора, горным мастером. В 2003 году стал генеральным директором предприятия, на котором работает 15 тысяч человек. Поднимали предприятие с колен, выплачивал годичную задолженность по заработной плате. Я в политике всего 4 года. 3 года был губернатором, год – вице-премьером. До этого занимался промышленностью".
Олексій ГАРАНЬ: "Пане Вілкул, ви так звинувачували нову владу у недемократичності. Я хотів би просто нагадати аудиторії, що ви були міністром в уряді Азарова саме в той час..."
Олександр ВІЛКУЛ: "Как и Петр Алексеевич Порошенко, действующий Президент Украины. Наступне питання".
Олексій ГАРАНЬ: "Ви ведучий "Свободи слова"? Дякую вам, пане Вілкул. Я хотів би сказати, що Порошенко пішов у відставку... Можна до нього по-різному ставитись, але він був на Євромайдані з самого початку. І він ризикував реально. Що ви в цей час робили? Ви були в уряді, ви були віце-прем'єром у той час, коли Захарченко розігнав студентів криваво. Ви встали і пішли з цього уряду у відставку? Ні. Ви були там, коли приймались криваві закони. Ви були там, коли розстрілювали людей на Євромайдані. Ваш Президент, який вас покликав у владу. Не вам вчити нас демократії. І запитання моє наступне. Оскільки ви говорите про турботу про людей, я людям просто скажу список. N1 – Юрій Бойко. N2 – Вілкул. N3 – Добкін. N4 – Рабинович. N6 – Шуфрич. N7 – Королевська".
Андрій КУЛИКОВ, ведучий: А чого N5 пропустили?
Олексій ГАРАНЬ: "Ларіна я пропустив. Далі пішли. 12-те місце – Сергій Льовочкін. Сестра Льовочкіна, люди Ахметова. Це ви кажете, що Вам довірили, що Ви ведете таку досвідчену когорту людей до влади. Так, це досвідчені люди красти і вбивати інших людей".
Олександр ВІЛКУЛ: "Я отвечу на вопрос. Тот, кто чувствовал на себе какую-то вину или сильно боялся, давно сбежали, еще 7 месяцев назад. Теперь рассказываю про себя. Нужны ли были в стране изменения? Да, нужны. Был ли я за то, чтобы они проходили таким силовым путем, когда у нас в стране война, когда в 2 раза повысились цены на продукты и медикаменты при замороженных пенсиях и заработных платах? Наверное нет. Чем занимался я? Я ушел из здания Кабинета министров последним. Потому что я отвечал за инфраструктуру и я отвечал зимой за ЖКХ и прохождение отопительного сезона. И могу сказать, что неимоверными усилиями нам во время революционных событий, когда было захвачено три четверти обладминистраций и ничего не работало, удалось удержать полностью четко энергоснабжение, отопление, работу коммунального транспорта. Выплачивались пенсии, социальные пособия и заработные платы".
Олексій ГАРАНЬ: "А "титушек" вы подвозили в Киев как министр инфраструктуры?
Андрій КУЛИКОВ: Я думаю, що не особисто Олександр Вілкул це робив.
Олександр ВІЛКУЛ: "Так вот я вам рассказываю. После того, как изменилась в стране власть, я последним ушел из здания Кабинета министров, передав Владимиру Гройсману полностью все вопросы проблемные. Где у нас проблемы с электроэнергией, куда направлены рабочие бригады, где проблемы с отоплением, где необходимо увеличивать давление газа, для того чтобы подать на теплокомунэнерго. Мы зимой полностью удержали ситуацию. И я считаю, что я выполнял свой долг перед украинцами"...
Олексій ГАРАНЬ: "Мені здається, я звертаюсь до майбутніх виборців, які будуть голосувати 26 жовтня, що якщо дивитися реалістично на речі – у нас попереду непрості часи. Непрості часи, тому що Росія, яка не припинить свою агресивну політику, про це уже тут говорилося, я думаю, що буде важка непроста зима. Але, тим не менше, я думаю, що правда на нашому боці, і ми обов'язково переможемо. Ми зробимо ці реформи, ми маємо їх зробити. А що треба зробити 26 жовтня, уже залежить від виборців. Тобто не обирати тих людей, які показали, куди вони привели країну за Януковича і потім довели до сепаратизму. І я думаю, з партійними списками всі розберуться, а особливо тяжко буде, безумовно, на мажоритарних округах. Будьте уважні, не купуйте кота в мішку і розумійте, що той, хто найкрасивіше говорить, зовсім не обов'язково, насправді, є патріотом".
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.