Придністров'я-Гагаузія-Крим-Донбас. Гарань про больові точки Молдови та України
UKRLIFE.TV: Український політолог Олексій Гарань після візиту до Гагаузії та Придністров'я провів паралелі між політикою Росії в Молдові та Україні (повне 50-хвилинне інтерв'ю):
У Молдові говорять словами російського телебачення, у непідконтрольному Молдові Тирасполі стоїть монумент загиблим "у боротьбі з агресією Молдови", а башкан (голова) автономної Гагаузії – колишня комуністка, яка навіть не розмовляє гагаузькою.
Російська масова, монументальна і візуальна пропаганда в Придністров'ї працює "на повну": пропаганда історичної величі Росії/СРСР, "придністровської ідентичності" і боротьби проти "молдовської та румунської експансії". Символи лишилися повністю радянськими, тільки поміняли МССР на ПМР.
У Гагаузії – це "м'якіше", молдовські прапори, написи державною. Але російська мова – повсюду, домінує саме вона, а не гагаузька, наочним було і втручання Росії у перебіг виборів башкана Гагаузії.
Показова зміна прапора гагаузів: з традиційного для тюрків блакитного із зображенням степового вовка, він спочатку стає трикольоровим, а потім зникає і зображення вовка. Герб теж нагадує герб радянської республіки.
Відеофрагменти інтерв'ю: Багато молдован дивляться на Україну крізь російські окуляри
Незважаючи на те, що Молдова сама постраждала від російської агресії, в країні існують сильні проросійські настрої, які накладаються на незадоволення корупцією та бідністю, і які вміло використовує російська пропаганда.
"Виявляється, що дуже багато молдован дивляться на те, що відбувається в Україні, крізь російські окуляри, і це дуже дивно, оскільки країна сама постраждала від російської агресії, Придністров'я. Але соціологічні опитування показують, що до 50% опитаних вважають, що у Криму відбувся вільний референдум, наприклад", – сказав він.
При цьому, за його словами, істотна частка мешканців країни готова проголосувати за проросійські сили в разі дострокових парламентських виборів. Тому для демократичних сил Молдови критично важливо зберегти коаліцію і не допустити дострокових виборів, вважає політолог.
"Абсолютно необхідно досягти домовленості, зберегти правлячу коаліцію, або переформатувати, але зберегти, обрати президента – президент обирається в парламенті – і уникнути дострокових парламентських виборів. Мені це нагадує ще одну країну, і мені здається, що висновки очевидні і для нас", – наголосив Гарань.
Парадокс: варіант Придністров'я для України не є найгіршим
Сепаратистські території Молдови та Грузії не мають важелів для гальмування розвитку та реформ у цих країнах, тоді як Донбас може стати для України "гирею".
"Я думаю, що варіант Придністров'я – він не є найгіршим, тому що, звичайно, контроль над Придністров'ям в руках Росії, але це не заважає Молдові робити внутрішні реформи. Гірше, коли він (Володимир Путін – ред.) це впихує, і ми стаємо відповідальними за цей регіон, і він з нас висмоктує гроші, ресурси, а там сидять легітимізовані лідери сепаратистів", – сказав він.
Дебальцеве – це був ляпас Меркель, який став аргументом проштовхнути посилення санкцій
Захоплення бойовиками Дебальцевого всупереч Мінським домовленностям не фігурувало на офіційному рівні, але стало тоді серйозним поштовхом для посилення санкцій проти Росії.
"Як мені пояснювали ситуацію, воно не фігурувало на такому офіційному рівні, але насправді це стало дуже серйозним поштовхом до посилення санкцій. Тобто це дійсно стало аргументом для Німеччини проштовхнути посилення санкцій, тому що Дебальцеве – це був такий ляпас Меркель. Меркель і Олланду, можливо французи це не дуже відчули, але Меркель відчула", – сказав він.
Водночас експерт зазначив, що аргумент Дебальцевого зараз вже не може слугувати підставою для невиконання Україною інших пунктів Мінських домовленостей.
"На жаль, дуже багато треба пояснювати Заходу, розумієте, нашим партнерам. Вони деяких речей, як вам сказати, не розуміють, або не хочуть, або дійсно не можуть розуміти", – вважає він.
Наприклад, за його словами, західні дипломати не розуміють, чому прописані в Мінських угодах місцеві вибори на окупованих територіях за визначенням не можуть бути вільними.
"Заходу хотілося б вважати, що конфлікт врегульовується, їм хочеться це бачити, а якщо хочеться, то шукаються для цього аргументи", – пояснив Гарань.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.