Як ''Німецька хвиля'' (і УП) не помітили результати цитованого ними ж німецького дослідження, що на окупованому Донбасі 56% хочуть бути в складі України
У мене таке враження, що журналісти не читають дослідження соціологів в оригіналі або чомусь не дочитують їх до кінця, або читають їх вибірково. Отже: німецький Центр східноєвропейських та міжнародних студій (Zentrum für Osteuropa- und internationale Studien, ZOiS) провів дослідження на Донбасі: на контрольованій Україною частині методом особистого інтерв'ю, на окупованій частині – телефоном.
Що ж нам подала "Німецька хвиля"? Заголовок: "Дослідження: На розділеному Донбасі населення має схожі настрої"
Що більшість і там, і там виступає проти ЄС (це правда, але важливо, що на українському Донбасі обвалився "східний вектор", тобто в союз з Росією більшість вже теж не хоче). А на непідконтрольних територіях 33,1 відсотка респондентів виступає за статус особливої автономії у складі Росії, а 35 відсотків – за статус особливої автономії у складі України". І жодних інших даних з цього дослідження.
УП передрукувала цей матеріал, загостривши заголовок: "Дослідження: Жителі розділеного Донбасу не хочуть в ЄС".
А тепер подивимися на підзаголовок Zeit Online: "Aktuelle Forschung zeigt: Das hat weder die Kontakte zerstört noch die ukrainische Identität der Menschen". ("Досідження показує: це [війна] не зруйнувало ні контактів, ні української ідентичності людей." Відчуваєте відмінність?
І нарешті стаття, яку написала Gwendolyn Sasse, директорка Центру, що проводив опитування.
У ній йдеться про те, що більшість на українському Донбасі вибирає ідентифікацію з "громадянством України" і "громадянська ідентичність домінує над етнічною чи регіональною". 65% відсотків хочуть бути в Україні без всякого спеціального статусу, ще 26% із спеціальним статусом і лише 9% в Росії. Тобто сумарно в Україні хочуть бути 91% (Німецька хвиля, а за нею УП дають лише цифру 65%).
Нарешті, на окупованій території 21% хоче бути в Україні без всякого спеціального статусу, ще 35% із спеціальним статусом. Натомість, 11% хоче бути в Росії без всякого спеціального статусу, ще 33% із спеціальним статусом. Тобто в Україні сумарно хоче бути 56%, в Росії 44%.
Я з великою обережністю ставлюся до цих аж занадто оптимістичних даних. Але подавати треба повну картину, а "Німецька хвиля" (а за нею УП) подали лише цифри тих, хто хоче мати спецстатус.
Журналісти: читайте оригінали досліджень, читайте тексти до кінця, не виривайте дані з контексту!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.