6 квітня 2018, 13:26

"Акваріумгейт": згортання чи оновлення антикорупційної політики напередодні президентських виборів? (position memo від "Демініціатив")

4 квітня Національне антикорупційне бюро України оприлюднило фрагменти записів, зроблених у кабінеті заступника Генерального прокурора – голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького.

Цього ж дня він та директор НАБУ Артем Ситник по черзі звітують перед парламентом. Керівник САП відкрито відповідає на звинувачення і не приховує наміру протистояти очільникам Генпрокуратури та НАБУ, про що він заявив напередодні в інтерв'ю "Українській правді". Тоді як голова НАБУ демонстративно уникає повторення звинувачень на адресу Холодницького, які він озвучив 30 березня в інтерв'ю "Дзеркалу тижня". Так само уникає публічних коментарів на цю тему Генпрокурор Юрій Луценко та Президент України Петро Порошенко.

Водночас ситуацію навколо протистояння основних антикорупційних органів цього ж дня стримано прокоментував міністр внутрішніх справ і один із лідерів "Народного фронту" Арсен Аваков: "Я не беру участі в конфліктах силовиків". На додаток, фракція НФ тепло зустріла звіт голови САП у парламенті.

На нашу думку, обмін ударами через пресу свідчить про серйозну кризу не лише в особистих стосунках керівників нових антикорупційних органів, а й про те, що ці органи дедалі більше політизуються.

"Акваріумгейт" (записи робилися завдяки підслуховувальним пристроям, закріпленим на акваріумі в кабінеті Холодницького), як ми спробуємо довести далі, – став лише проміжною кульмінацією спроб влади втягнути НАБУ та САП у політичну боротьбу, перетворити їх на зручні інструменти вибіркового і політично вмотивованого правосуддя.

Серйозність поточної ситуації полягає в тому, що тепер і Ситник, і Холодницький, вільно чи мимоволі, більше переймаються власними перспективами і пошуком ситуативних союзників, ніж захистом своїх відомств від зовнішнього політичного впливу і зовнішнього управління їхньою діяльністю.

Перемога у такому протистоянні, яке суперечить логіці антикорупційної політики, що закладалася в основу створення НАБУ і САП, дістанеться котромусь із них дорогою ціною – перетворенням переможця на сателіта однієї із конкуруючих на президентських виборах політичних груп. Проте, на нашу думку, все ще існує можливість зберегти автономію обох антикорупційних органів і не допустити їх поглинання старою системою – політично чи економічно вмотивованим правосуддям.

Розглянемо ситуацію в інституційно-елітному та суспільно-політичному вимірах.

Читати далі

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Парад: Що відчуватиме Сі поруч із сепаратистами з Абхазії та Південної Осетії?

З коментарів УКРІНФОРМу про те, хто їде на парад у Москві: ГОСТІ ПАРАДУ: У КОЖНОГО СВОЇ МОТИВИ "На перший погляд, росіяни отримають необхідну їм картинку міжнародної уваги...

''Скасування'' віз чи ратифікація із застереженнями?

Отже, президент Зеленський на закритій зустрічі із журналістами наче заявив: 1) якщо хтось з парламентарів буде голосувати проти "угоди про надра", "США треба просто скасувати їм візи"; 2) "Результат буде на табло: хто проголосував, а хто – ні...

Чорнобиль, 1 травня Щербицького і правда поета-комуніста в московській "ЛГ"

Із мемуарів "Від Брежнєва до Зеленського: дилеми українського політолога" (с.56-59): Подією, що спричинила тектонічний зсув в свідомості українців, стала Чорнобильська трагедія 26 квітня 1986 р...

Христос і Че Гевара

Як казали в діаспорі в епоху Совітського союзу: "Христос воскрес – воскресне й Україна"! А Христос із рушницею – це відома ілюстрація до "теології визволення", що була в Латинській Америці...

''Я бачив Бога''

Так називається програма на "Новому християнському" каналі, яку веде пастор Андрій Тищенко. Та й не обовязково бачити Бога, можна відчувати його присутність в цьому світі, бачити перемогу духовної сили, світла над темрявою...

Навіть якщо "заморозка", головне, що Україна вистояла

З мого інтерв'ю Укрінформу: - Вибори до стійкого миру не мають ніякого відношення. Звісно, у Трампа може лишатися ідея фікс продовжувати тиск на Зеленського...