15 лютого 2019, 13:41

Журналісти, не виривайте з контексту: більшість українців проти ''компромісів'' на умовах Путіна (хоча на Донбасі ставлення змішане)

В ефірі канала, який я поважаю, ведучий сказав, що цифра у 70% українців, які готові до компромісів з Росією щодо Донбасу, не є коректною, адже з них – 50% не готові до БУДЬ-ЯКИХ компромісів. Все правильно. А біжучий рядок під його словами говорить, що 70% українців готові до компромісів з Росією щодо Донбасу. Отакий професіоналізм на інформаційних каналах ((((((: Тому вважаю за доцільне ще раз навести повні результати опитування Фонду "Демократичні Ініціативи" ім. І.Кучеріва. Наголошу, що крім загальнонаціонального опитування, ми провели ще й окреме опитування на підконтрольному Україні Донбасі (по 500 респондентів на кожну область – а це велика вибірка!)

• Більшість громадян України поділяють думку, що нині триває війна України з Росією (72%). Такий погляд є більш поширеним у Західному (91%) та Центральному (79%) регіонах. На Півдні таку думку поділяють 62%, а у Східному регіоні – 47%. Майже кожен п'ятий у цих регіонах не визначився із відповіддю на це запитання. Дослідження громадської думки на підконтрольному Україні Донбасі показало, що погляди мешканців регіону розділилися практично навпіл – 39% вважають, що сьогодні триває війна України з Росією, а 40% – що ні.

• Майже 70% громадян України погоджуються, що заради миру на Донбасі варто йти на компроміси з Росією та самопроголошеними республіками, проте лише 16% з них згодні на будь-які компроміси. Силовий варіант розв'язання конфлікту підтримують 17% українців. Серед мешканців Донбасу значно вища готовність йти на будь-які компроміси заради миру (46%), а також менша підтримка силового вирішення конфлікту (10%).

• Водночас громадяни України вважають неприйнятними більшість можливих компромісів, які обговорюються в публічному просторі та передбачені Мінськими домовленостями. Найменш прийнятними і для мешканців Донбасу, і для громадян України загалом є проведення виборів на умовах бойовиків, амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ та формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників. Для жителів Донбасу, а також Південного та Східного регіонів України більш прийнятними є надання ОРДЛО "особливого статусу", надання російській мові статусу державної, ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України та відновлення шляхів сполучення і торгівлі з окупованими територіями.

• Більшість українців вважають, що найбільш ефективними заходами для досягнення миру є відновлення нормального життя на звільнених територіях (30%) та міжнародний тиск на Росію (32%). Для мешканців Донбасу основним і фактично безальтернативним шляхом встановлення миру є відновлення нормального життя на контрольованих Україною територіях (48%). Серед них значно менше (18%) розглядають тиск на Росію у вигляді санкцій як необхідний крок до миру. Порівняно з настроями в Україні, на Донбасі більше віддають перевагу таким заходам, як надання окупованим територіями "особливого статусу" в межах України (24%) та надання російській мові статусу державної (19%). Громадяни регіону також частіше, ніж громадяни України загалом, вважають доречними такі заходи соціально-гуманітарного характеру, як спрощення перетину лінії розмежування, соціальні виплати мешканцям окупованих територій та торгівлю з цими територіями.

• Близько половини громадян як загалом в Україні, так і на українському Донбасі віддають перевагу поверненню окупованих територій на довоєнних умовах. Ще близько 20% громадян України і 28% мешканців Донбасу бачать їх у складі України, але більш самостійними від центрального уряду. Слід акцентувати, що незалежність цих територій чи приєднання їх до Росії не підтримують ані на Донбасі, ані загалом в Україні. На Донбасі лише 1,7% хотіли бачити "ДНР" та "ЛНР" незалежними державами і ще 1,6% – у складі Росії. Втім, імовірність повернення окупованих територій мешканці Донбасу оцінюють неоднозначно: 25% вірять у повернення протягом найближчих п'яти років, ще 25% – у віддаленій перспективі, а 17% взагалі вважають неможливим повернення ОРДЛО до України.

• Ймовірність введення миротворчих сил ООН на окуповані території найбільше підтримується у Західному (73%) та Центральному (66%) регіонах та значно менше у Південному (50%), Східному (23%) регіонах та на Донбасі (30%). Проте у разі введення миротворчих сил більшість громадян погоджуються з думкою про те, що миротворці мають розташовуватися на всіх окупованих територіях аж до кордону з Росією, а не лише на лінії зіткнення.

• 49% жителів Донбасу вважають Росію стороною конфлікту на Сході України, не згодні з такою думкою 27%, ще 24% не відповіли на запитання. Водночас третина жителів Донбасу переконана, що Росія постачає зброю "ДНР" та "ЛНР", 27% – що Росія контролює усі політичні та військові дії самопроголошених республік, 23% – що російська армія воює на боці самопроголошених республік. Ще 24% відзначили гуманітарну допомогу Росії Донбасу.

• Основну провину в тому, що відбувається зараз на Донбасі, 57% мешканців Донбасу покладають на нинішню українську владу, ще 33% звинувачують владу попереднього режиму Януковича, 24% – Майдан, 22% – Росію, 19% – США, а 14% – бойовиків, які збройним шляхом захопили владу.

• У вирішенні ж конфлікту громадяни, які проживають у Донецькій та Луганській областях, найчастіше сподіваються на кандидата у Президенти, якого вони підтримають на наступних виборах (26%), на народ України (24%), Збройні сили України (14%) та чинного Президента України Петра Порошенко (12%).

• Головними джерелами інформації про події на Донбасі для мешканців цього регіону слугують українські телеканали (63%), інтернет-джерела (47%), родичі, друзі та знайомі (41%) та соціальні мережі (29%). Російськими телеканалами користуються 16% громадян, ще близько 15% отримують інформацію з місцевої преси.

Загальнонаціональне дослідження проведено Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 25 грудня 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Фінансування загальнонаціонального опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.

Регіональне дослідження громадської думки проведене в Донецькій та Луганській областях (на контрольованій Україною території) Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва (із залученням мережі фірми "Ukrainian Sociology Service") протягом 1-11 листопада 2018 р. Загалом у кожній з областей було опитано по 500 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення областей (за винятком окупованих територій). Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, освіта та місце проживання. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,5%.

Опитування у регіонах було проведено в рамках проекту "Перехід до мирного процесу на Донбасі: підвищення інклюзивності місцевих громад у потенційній миротворчій місії" за фінансової підтримки Посольства Канади в Україні.



Таблиці див. тут

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чи претендувати Україні на частку спадщини CРСР в країнах ''Глобального Півдня''?

У межах Другої міжнародної конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" 21-22 листопада (організованою, зокрема, Офісом Кримської платформи") відбулася дискусія "Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претендувати на її частку?"...

Навіщо повторювати російське ІПСО про "далекобійні" ATACMS?

Росіяни говорять про застосування Україною "далекобійної" зброї і "належну" відповідь. Світові ЗМІ це перекладають як long-range missiles. До нас це знову вертається уже з посиланням на солідні західні видання, ми ж любимо посилатися на них...

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...